Donald Tusk został ponownie wybrany na premiera przez Sejm, po tym jak Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania dla swojego rządu. Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, będzie po raz trzeci premierem Polski. W przemówieniu podziękował Polakom za okazane mu zaufanie i powiedział, że to wspaniały dzień dla wszystkich, którzy wierzyli w lepszą przyszłość Polski.
Kluczowe wnioski:- Donald Tusk został wybrany na premiera po raz trzeci w swojej karierze politycznej
- W przemówieniu podziękował Polakom za okazane mu zaufanie
- Stwierdził, że to wspaniały dzień dla tych, którzy wierzyli w lepszą przyszłość Polski
- Jego rząd zapowiada zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa
- Zaplanowany jest przegląd działań Orlenu
Donald Tusk ponownie premierem
Po kilku latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm podjął decyzję o powrocie Donalda Tuska na stanowisko premiera. Lider Platformy Obywatelskiej uzyskał poparcie 248 posłów, przy 201 głosach przeciw. Tusk będzie premierem po raz trzeci w swojej karierze politycznej.
W swoim pierwszym przemówieniu po wyborze na premiera, Tusk podziękował Polakom za okazane mu zaufanie. Stwierdził, że jest to wspaniały dzień dla wszystkich, którzy przez lata wierzyli w lepszą przyszłość Polski. Dodał, że 15 października był dniem wielkiej polskiej nadziei.
Wałęsa jako inspiracja
Donald Tusk w swoim przemówieniu podziękował również byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Stwierdził, że kilkadziesiąt lat temu Wałęsa zrozumiał, iż polityka może być pięknym powołaniem w służbie ludziom. Te słowa wskazują, że Wałęsa jest pewną inspiracją dla nowego, starego premiera przy budowaniu jego wizji uprawiania polityki.
Zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa
Jeszcze przed objęciem urzędu premiera przez Donalda Tuska, jego obóz polityczny sygnalizował, że po ewentualnym przejęciu władzy nastąpią zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa. Z informacji płynących z otoczenia Tuska wynika, że tzw. "żelazna miotła" wymiecie z zarządów i rad nadzorczych osoby o kompetencjach głównie politycznych, na rzecz fachowców merytorycznych.
Spółki państwowe | Planowane zmiany |
PKN Orlen | Przegląd działań, wymiana zarządu |
PGNiG | Możliwa wymiana prezesa i części zarządu |
Jak wynika z deklaracji Donalda Tuska, szczegółowemu przeglądowi działań zostanie poddany państwowy koncern paliwowo-energetyczny Orlen. Nowy premier już zapowiedział, że jego ekipa dokładnie przyjrzy się funkcjonowaniu tego giganta.
Czy Orlen stanie się kością niezgody?
Można przypuszczać, że pod rządami Platformy Obywatelskiej polityka Orlenu względem fuzji z Lotosem i PGNiG może się zmienić. Być może zarząd na czele z Obajtkiem zostanie wymieniony na taki, który realizowałby inną wizję rozwoju spółki. Być może koalicja PO-Lewica nie dopuści do powstania paliwowego super-koncernu. Z pewnością Orlen stanie się kością niezgody między nową władzą, a dotychczasową opozycją.
Czytaj więcej: Zaskakująca prawda o pensjach sprzątaczek w luksusowych hotelach - zgadniesz, ile wynosi?
Przegląd działań Orlenu zapowiedziany
Premier Tusk już zasygnalizował, że jego administracja przyjrzy się uważnie funkcjonowaniu PKN Orlen. Można się spodziewać przeprowadzenia audytu w celu sprawdzenia, czy w ostatnich latach nie dochodziło do jakichś nieprawidłowości. Być może działania takiego audytu zostaną zlecone niezależnym podmiotom audytorskim.
Naszym priorytetem będzie przejrzenie na wylot działań wszystkich strategicznych spółek Skarbu Państwa, takich jak Orlen czy Lotos - powiedział Donald Tusk
Trzeci rząd Donalda Tuska już przygotowuje plany legislacyjne mające ułatwić kontrolę nad spółkami kontrolowanymi przez państwo oraz działaniami rządu. Niewykluczone, że wkrótce zobaczymy nowelizację kluczowych ustaw gospodarczych lub wręcz projekty zupełnie nowych regulacji wymierzonych w gigantów pokroju Orlenu.
Podsumowanie
W powyższym artykule omówiłem wybór Donalda Tuska na urząd premiera po kilku latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przytoczyłem jego pierwsze przemówienie, w którym podziękował Polakom za okazane mu zaufanie. Wspomniałem również o tym, że Tusk wzoruje się na postaci Lecha Wałęsy jako inspiracji do uprawiania polityki.
Następnie poruszyłem kwestię planowanych przez nowy rząd zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa. Jego zapowiedzi mówią o wymianie osób na stanowiskach na bardziej merytoryczne. Szczegółowo omówiłem tutaj sprawę państwowego giganta Orlenu, który ma być poddany gruntownemu audytowi przez administrację Tuska.
Zasygnalizowałem, że polityka Orlenu odnośnie planów fuzji z Lotosem może ulec zmianie pod rządami PO-Lewicy. Poruszyłem również kwestię planowanych zmian legislacyjnych mających ułatwić kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa.
Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom ciekawych i rzetelnych informacji na temat aktualnej sytuacji politycznej w kraju i planów nowego rządu względem największych polskich przedsiębiorstw.