News

Nowy prezes Poczty Polskiej - był szef LOT-u wybrany

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk16.02.20244 min.
Nowy prezes Poczty Polskiej - był szef LOT-u wybrany

Nowy prezes Poczty Polskiej został wybrany spośród specjalistów z branży lotniczej. Sebastian Mikosz, były szef PLL LOT w latach 2009-2011 oraz 2013-2015, został powołany na stanowisko prezesa narodowego operatora pocztowego. Ma on doświadczenie w ratowaniu LOT przed bankructwem, przeprowadzając proces restrukturyzacji firmy. Liczy się, że pomoże również poprawić kondycję finansową Poczty Polskiej. W radzie nadzorczej doszło także do zmian personalnych.

Sebastian Mikosz objął stanowisko prezesa Poczty Polskiej

W dniu 9 lutego 2023 roku Sebastian Mikosz został powołany na stanowisko prezesa zarządu Poczty Polskiej. Jest to zmiana na tak ważnym stanowisku w największym krajowym operatorze pocztowym. Nowy prezes ma bogate doświadczenie menadżerskie, ale pochodzi z innej branży niż pocztowa.

Sebastian Mikosz to specjalista z branży lotniczej. W latach 2009-2011 oraz 2013-2015 pełnił funkcję prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT. Następnie, w latach 2017-2019 był prezesem kenijskich linii lotniczych Kenya Airways. Ostatnio, w latach 2020-2022, pracował jako wiceprezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych.

Doświadczenie w ratowaniu LOT przed bankructwem

Kluczowe dla Poczty Polskiej wydaje się doświadczenie Sebastiana Mikosza w restrukturyzacji i ratowaniu PLL LOT przed bankructwem. Ówczesny prezes był bowiem odpowiedzialny za przeprowadzenie procesu restrukturyzacji narodowego przewoźnika lotniczego.

Podobnych umiejętności będzie teraz wymagała sytuacja Poczty Polskiej, która od lat boryka się z rosnącymi długami i coraz gorszą kondycją finansową. Tylko w 2022 roku strata netto tego operatora wyniosła aż 780 milionów złotych.

Narodowy operator z problemami finansowymi

Poczta Polska to spółka ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Jest największym podmiotem na rodzimym rynku usług pocztowych. Posiada sieć ponad 7,5 tysiąca placówek w całej Polsce oraz zatrudnia około 80 tysięcy pracowników.

Niestety, od wielu lat spółka notuje rosnące straty finansowe. Winą obarcza się za to głównie malejące wpływy z tradycyjnej działalności, takie jak przesyłki listowe. Tymczasem koszty utrzymania rozbudowanej infrastruktury i obsługi klientów cały czas rosną.

Sytuacja Poczty Polskiej wymaga odważnych i przemyślanych działań - stwierdził przewodniczący rady nadzorczej operatora.

Oczekiwania wobec nowego prezesa

Od nowo powołanego prezesa Poczty Polskiej oczekuje się przede wszystkim ustabilizowania sytuacji finansowej firmy. Ma on za zadanie opracować program restrukturyzacji i model biznesowy, który pozwoli przywrócić rentowność tego narodowego operatora.

Będzie to wymagało podjęcia odważnych decyzji i zmian w wielu obszarach. Między innymi dotyczących sieci placówek, zatrudnienia czy usług i produktów oferowanych klientom. Wdrożenie skutecznego planu naprawczego pozwoli jednak uratować Pocztę Polską przed widmem bankructwa.

Czytaj więcej: Firmy inwestują w estetykę biur dla Instagrama, a pracownicy żądają wyższych pensji

Zmiany w radzie nadzorczej

Oprócz zmiany prezesa zarządu doszło także do roszad w radzie nadzorczej Poczty Polskiej. Dokonano bowiem odwołania trzech jej dotychczasowych członków, a w ich miejsce powołano czwórkę nowych.

Odwołani członkowie RN Nowo powołani członkowie RN
Magdalena Tarczewska-Szymańska Magdalena Gaj
Agnieszka Bolesta Paweł Wojciechowski
Zbigniew Dżugaj Jerzy Sławek
Mariusz Popek

Celem tych zmian w organie nadzorczym jest wzmocnienie roli właścicielskiej państwa w zarządzaniu Pocztą Polską. Nowi członkowie RN mają zapewnić skuteczny nadzór nad procesem restrukturyzacji i wdrożeniem strategii poprawiającej kondycję finansową operatora.

Podsumowanie

Nowy prezes Poczty Polskiej - był szef LOT-u wybrany

W lutym 2023 roku na stanowisko prezesa zarządu Poczty Polskiej powołany został Sebastian Mikosz, wcześniej związany z branżą lotniczą. Był on prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT w latach 2009-2011 i 2013-2015. Nowy następca odwołanego prezesa ma za zadanie poprawić kondycję finansową operatora borykającego się z rosnącymi długami. W radzie nadzorczej również doszło do roszad personalnych mających wzmocnić nadzór właścicielski nad procesem zmian w Poczcie Polskiej.

Mianowany prezes Mikosz ma doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw, czego dowiódł ratując PLL LOT przed bankructwem. Oczekuje się, że podobnie ustabilizuje kondycję finansową narodowego operatora pocztowego i opracuje model biznesowy przywracający rentowność.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.