News

Nowy prezes w Pałacu Saskim - Miotła nieoficjalnie zastąpiona

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk19.01.20247 min.
Nowy prezes w Pałacu Saskim - Miotła nieoficjalnie zastąpiona

Nowy prezes w Pałacu Saskim - zmiany personalne w spółce odpowiedzialnej za kontrowersyjną odbudowę gmachu zapowiadają powiew świeżości, choć wcale nie muszą oznaczać zmiany kierunku działań. Z komunikatu ministerstwa wynika, że dotychczasowe władze spółki zostały odwołane, a w ich miejsce powołano nowego prezesa i członków rady nadzorczej. Czy te roszady personalne doprowadzą do zmiany nastawienia do realizacji inwestycji, która budzi sprzeciw części opinii publicznej? Przekonamy się wkrótce.

Zwolnienie dotychczasowych władz spółki Pałac Saski

Jak wynika z komunikatu wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca, 19 stycznia 2023 roku odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki Pałac Saski sp. z o.o., podczas którego podjęto decyzję o odwołaniu ze stanowisk dotychczasowych władz spółki. Ze swoich funkcji zwolnieni zostali prezes Jan Edmund Kowalski, wiceprezes ds. finansowych Robert Cicirko oraz członek zarządu Robert Bernisz.

Zmiany te mają charakter rewolucyjny i oznaczają pozbycie się dotychczasowej ekipy zarządzającej spółką, która odpowiada za prowadzenie kontrowersyjnej odbudowy Pałacu Saskiego. Usunięci członkowie zarządu mają otrzymać oficjalne odwołania w poniedziałek 22 stycznia o godzinie 10:00.

Przyczyny i konsekwencje dymisji władz spółki

Trudno na razie wskazać jednoznaczne przyczyny tej nagłej rewolucji kadrowej. Być może dotychczasowe władze spółki nie radziły sobie z prowadzeniem tak skomplikowanego przedsięwzięcia jakim jest odbudowa historycznego gmachu. A może zmiany mają charakter polityczny i związane są ze sprzeciwem niektórych środowisk wobec tej inwestycji?

Niezależnie od przyczyn, z pewnością nagłe pozbycie się całego zarządu wpłynie na tok prowadzonych prac. Czy nowe władze wprowadzą jakieś modyfikacje w planach odbudowy lub sposobie realizacji całego przedsięwzięcia - okaże się wkrótce.

Powołanie nowego prezesa spółki

Nowym prezesem spółki Pałac Saski, w miejsce odwołanego Jana Edmunda Kowalskiego, mianowany został Jan Zajączkowski. Według nieoficjalnych informacji jest on zaufanym współpracownikiem ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i cieszy się jego poparciem. To zwiastuje, że Zajączkowski będzie kontynuował dotychczasową linię prowadzonych działań, polegającą na odbudowie pałacu w dotychczasowej lokalizacji i zakresie.

Nowy prezes spółki przejmuje obowiązki w kluczowym momencie. Od tego jak poprowadzi projekt odbudowy, może zależeć powodzenie całego kosztownego i kontrowersyjnego przedsięwzięcia.

Wyzwania dla nowego prezesa

Przed nowo powołanym prezesem Jana Zajączkowskim stoi kilka wyzwań, które musi pokonać by doprowadzić do powodzenia odbudowy Pałacu Saskiego:

  • utrzymanie harmonogramu prac
  • kontrola rosnących kosztów inwestycji
  • uwzględnienie postulatów krytyków odbudowy

Wymaga to nie lada umiejętności zarządczych, aby pogodzić te, często sprzeczne ze sobą, wymagania i doprowadzić odbudowę do końca w zaplanowanym terminie i koszcie.

Czytaj więcej: Komarch nabywa akcje Cracovii - dowiedz się, na jaką kwotę sięga transakcja

Zmiany w radzie nadzorczej spółki

Komunikat ministerstwa informuje również o zmianach w radzie nadzorczej spółki Pałac Saski. Nie będą w niej już zasiadać dotychczasowi członkowie Rafał Wiśniewski, Michał Pelczarski i Robert Chmielarczyk. Ich miejsca zajmą trzy nowe osoby:

Aleksander Galos wskazany przez premiera
Joanna Bęza-Bojanowska wskazana przez ministra finansów
Katarzyna Olesiak wskazana przez MKiDN

Zmiany w radzie nadzorczej wydają się naturalną konsekwencją dokonanej wcześniej rewolucji kadrowej w zarządzie i wprowadzenia nowego prezesa. Nowi członkowie rady nadzorczej będą mieli za zadanie sprawować kontrolę nad działaniami nowego zarządu spółki.

Brak komentarza MKiDN

Nowy prezes w Pałacu Saskim - Miotła nieoficjalnie zastąpiona

Redakcja Money.pl zwróciła się do biura prasowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o potwierdzenie informacji o zmianach we władzach spółki Pałac Saski. Jednak jak dotąd resort nie odniósł się do tych doniesień.

Brak oficjalnego stanowiska ministerstwa należy traktować jako dziwne, biorąc pod uwagę, że - jak wynika z komunikatu - to właśnie MKiDN było organizatorem nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Być może urzędnicy nie chcą na razie komentować sprawy, aby nie wyprzedzać faktów przed oficjalnym ogłoszeniem zmian.

Brak reakcji ministra kultury na doniesienia o zmianach zarządczych w strategicznej spółce państwowej może jednak budzić niepokój i rodzić różne spekulacje.

Zapowiedź zmian od ministra Sienkiewicza

Wszystko wskazuje jednak na to, że są to prawdziwe i gruntowne zmiany kadrowe w spółce odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego. Już w piątek rano, w dniu zgromadzenia wspólników, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz umieścił w swoich mediach społecznościowych wpis sugerujący nadchodzące wydarzenia.

- Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej - stay tuned - napisał szef MKiDN.

Jak wynika z tej zapowiedzi, minister spodziewa się w najbliższym czasie kolejnych doniesień na temat spółki i postępów w odbudowie gmachu. A dynamika wydarzeń z ostatnich dni potwierdza, że faktycznie "zrobi się głośno" wokół kontrowersyjnej inwestycji.

Kontrowersje wokół odbudowy Pałacu Saskiego

Przypomnijmy, że odbudowa Pałacu Saskiego w centrum Warszawy to inwestycja, która od samego początku budziła sprzeciw części polityków i opinii publicznej. Krytycy tego projektu wskazują na jego gigantyczne koszty (2,5 mld zł) oraz bezsensowność odtwarzania XIX-wiecznej architektury w centrum nowoczesnego miasta.

Mimo tych kontrowersji, forsowana przez ministra Sienkiewicza ustawa o odbudowie pałacu została w 2022 roku przegłosowana przez Sejm dzięki większości posiadanej przez Zjednoczoną Prawicę. Teraz ta sama partia rządząca blokuje kolejne zmiany prawne, które ułatwiłyby i przyspieszyły odbudowę.

W tej sytuacji z pewnością będzie dochodzić do kolejnych politycznych potyczek i zwrotów akcji wokół tej kontrowersyjnej inwestycji. Najnowsze doniesienia o zmianach kadrowych w spółce Pałac Saski to zapewne dopiero początek zbliżającej się "burzy" wokół odbudowy gmachu.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono informacje na temat zmian personalnych, jakie zaszły ostatnio w spółce Pałac Saski odpowiedzialnej za kontrowersyjną odbudowę historycznego gmachu. Dowiadujemy się, że podczas nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników zwolniono dotychczasowy zarząd spółki na czele z prezesem Janem Edmundem Kowalskim. W jego miejsce powołano nowego prezesa Jana Zajączkowskiego, który ma kontynuować dotychczasową linię działań.

Kadrowa rewolucja objęła również radę nadzorczą. Artykuł analizuje możliwe przyczyny tych zmian, ich konsekwencje dla przebiegu odbudowy oraz wyzwania, jakie stoją przed nowymi władzami spółki. Zastanawiający jest brak oficjalnego komentarza MKiDN w sprawie doniesień o roszadach kadrowych. Tymczasem minister Sienkiewicz już wcześniej sugerował, że wokół Pałacu Saskiego zrobi się "głośno".

Tekst przybliża również kontrowersje, jakie od początku towarzyszą odbudowie gmachu. Mimo sprzeciwu części opinii publicznej, inwestycja została zatwierdzona przez Sejm dzięki głosom Zjednoczonej Prawicy. Jednak obóz rządzący blokuje obecnie zmiany ułatwiające realizację odbudowy. Można się spodziewać dalszych politycznych sporów wokół tego projektu - ocenia autor.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 6

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.