News

Nowy szef skarbówki przeciw wyłudzeniom VAT

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak17.12.20235 min.
Nowy szef skarbówki przeciw wyłudzeniom VAT

Nowy szef skarbówki przeciw wyłudzeniom VAT to Zbigniew Stawicki, który został wybrany na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to doświadczony urzędnik związany z resortem finansów od 1994 roku, który przez wiele lat zajmował się zwalczaniem przestępczości podatkowej. Będzie kierował liczącą ponad 60 tysięcy osób strukturą, która w ostatnich latach odniosła sukcesy w walce z wyłudzeniami VAT dzięki skutecznym narzędziom i rozszerzonym uprawnieniom. Z pewnością z determinacją przystąpi do dalszej walki z przestępcami podatkowymi.

Zbigniew Stawicki nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma nowego szefa. Został nim Zbigniew Stawicki, doświadczony urzędnik zajmujący się wcześniej kontrolami skarbowymi. Decyzja o jego nominacji zapadła w Ministerstwie Finansów.

Nowy szef KAS od lat związany był z resortem finansów i kontrolą skarbową. Pracował w tych strukturach od 1994 roku, a przez siedem lat pełnił funkcję dyrektora w Bydgoszczy. W tym czasie zajmował się zwalczaniem przestępczości podatkowej.

Dodatkowo przez pół roku pracował bezpośrednio w Ministerstwie Finansów. Kierował też międzyresortowym zespołem ds. przeciwdziałania wyłudzeniom VAT i akcyzy.

Teraz stanie na czele KAS, czyli liczącej ponad 60 tys. osób struktury. W jej skład wchodzi m.in. około 10 tys. funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Długoletnie doświadczenie w walce z przestępczością podatkową

Zbigniew Stawicki od wielu lat specjalizuje się w zwalczaniu przestępczości podatkowej i karuzel VAT-owskich. Kierował pracami, które miały na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Zeznawał m.in. przed sejmową komisją śledczą ds. VAT, tłumacząc posłom mechanizmy wyłudzeń podatku i przedstawiając podejmowane działania. Na tej podstawie obalał tezę o bierności poprzednich ekip rządzących w tym obszarze.

Jego wieloletnie doświadczenie w walce z przestępczością podatkową z pewnością przyda się na stanowisku szefa KAS. Będzie kontynuował działania w tym kierunku.

KAS dysponuje skutecznymi narzędziami przeciw oszustom podatkowym

Krajowa Administracja Skarbowa w ostatnich latach, m.in. dzięki rozszerzonym uprawnieniom funkcjonariuszy, odniosła szereg sukcesów w walce z przestępczością podatkową.

Zlikwidowano wiele karuzel VAT-owskich i zatrzymano osoby trudniące się wyłudzeniami. Odzyskano dla budżetu państwa setki milionów złotych.

Działania KAS przynoszą wymierny efekt w postaci zahamowania procederu wyłudzeń VAT i odzyskiwania pieniędzy dla budżetu państwa - mówił minister finansów.

Nowy szef KAS Zbigniew Stawicki będzie kierował sprawnie działającą strukturą, która ma do dyspozycji skuteczne narzędzia w walce z przestępczością podatkową.

Służba Celno-Skarbowa z szerokimi uprawnieniami

W 2017 roku KAS przejęła kompetencje kontroli skarbowej, skarbówki oraz Służby Celnej. W jej ramach funkcjonuje Służba Celno-Skarbowa mająca szerokie uprawnienia.

Jej funkcjonariusze zostali wyposażeni w możliwości działania zarezerwowane wcześniej wyłącznie dla służb specjalnych, co pozwala skutecznie zwalczać przestępczość.

Mogą oni m.in. prowadzić kontrolę operacyjną, stosować podsłuch czy dostęp do danych telekomunikacyjnych. SCS ściśle współpracuje też z policją i prokuraturą, co ułatwia działania.

Czytaj więcej: Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?

Nowy szef KAS z determinacją przeciw przestępcom podatkowym

Zbigniew Stawicki, nowy szef Krajowej Administracji Skarbowej, wielokrotnie dowiódł swojej determinacji w walce z przestępczością podatkową.

Przez lata zajmował się zwalczaniem mechanizmów wyłudzeń i karuzel VAT. Kierował pracami, które miały na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.

Teraz, obejmując kierownictwo nad KAS, z pewnością nadal z determinacją będzie dążył do zwalczania przestępstw skarbowych i odzyskiwania pieniędzy dla budżetu państwa. Ma do dyspozycji sprawnie działającą strukturę i skuteczne narzędzia.

Podsumowanie

Nowy szef skarbówki przeciw wyłudzeniom VAT

W artykule przedstawiłem informację o tym, że nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej został Zbigniew Stawicki. Jest to doświadczony urzędnik przez lata zajmujący się zwalczaniem przestępczości podatkowej. Omówiłem jego karierę zawodową i kwalifikacje predestynujące go do objęcia tego stanowiska.

Wskazałem, że KAS pod jego kierownictwem będzie kontynuować skuteczną walkę z procederami wyłudzeń VAT i innych podatków. Przedstawiłem dotychczasowe sukcesy KAS w uszczelnianiu systemu podatkowego. Opisałem też uprawnienia Służby Celno-Skarbowej, która ściśle współpracuje z policją i prokuraturą.

Podkreśliłem determinację, z jaką nowy szef KAS od lat podchodził do zwalczania przestępczości podatkowej. Zaznaczyłem, że z pewnością i teraz będzie konsekwentnie dążył do eliminowania procederu wyłudzeń VAT, mając do dyspozycji sprawnie działającą strukturę.

Mam nadzieję, że przytoczone w artykule fakty i opinie pozwoliły czytelnikom lepiej zorientować się w sytuacji dotyczącej obsady stanowiska szefa KAS i kierunków działania tej instytucji w najbliższej przyszłości pod względem walki z przestępczością podatkową.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.