News

Nowy zwrot podatku dla seniorów. Tyle wypłacą za 13. i 14. emeryturę

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska25.05.20243 min.
Nowy zwrot podatku dla seniorów. Tyle wypłacą za 13. i 14. emeryturę

Część emerytów może liczyć na niezły zastrzyk gotówki. Niektórzy seniorzy dostaną zwrot podatku pobranego przy okazji wypłaty 13. i 14. emerytury. To efekt zmian wprowadzonych w ubiegłym roku, które spowodowały, że do świadczeń dodatkowych doliczona została zaliczka na podatek dochodowy. Czas najwyższy odzyskać część pieniędzy, których nigdy nie powinni byli stracić. Kwoty zwrotu mogą osiągnąć nawet 400 zł.

Zwrot podatku z 13. emerytury i 14. emerytury. Kto dostanie?

Zwrot podatku za pobraną 13. emeryturę i 14. emeryturę dostaną tylko seniorzy, których dochód w 2023 roku nie przekroczył 30 tys. zł. To oznacza, że ich miesięczna emerytura nie mogła być wyższa niż 2,5 tys. zł. Jednak nie każdy uprawniony do zwrotu podatku dostanie taką samą kwotę.

Kto dokładnie może liczyć na zwrot podatku z 13. i 14. emerytury? Generalnie są to seniorzy o niskich dochodach, którzy nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku. Im niższa emerytura, tym większa szansa na wyższy zwrot podatku.

Warto pamiętać, że zwrotu podatku nie otrzymają seniorzy objęci egzekucją komorniczą lub zalegający z opłatami, np. abonamentem RTV. Mimo to wielu innych emerytów może liczyć na dodatkowe pieniądze od skarbówki.

Ile zwrotu podatku wypłaci emerytom urząd skarbowy?

Dokładna kwota zwrotu podatku za 13. i 14. emeryturę zależy od wysokości świadczenia seniora. "Dziennik Gazeta Prawna" obliczył, że maksymalna wypłata może wynieść nawet 412 zł. Taką kwotę dostaną emeryci pobierający 2100 zł brutto miesięcznie.

Seniorzy z niższymi emeryturami otrzymają mniejsze zwroty podatku. Ci z 1500 zł świadczenia mogą liczyć na około 270 zł zwrotu, a pobierający 2400 zł dostaną do 120 zł. Emeryci z 1000 zł emerytury miesięcznie powinni otrzymać około 150 zł.

Jak widać, im niższa emerytura, tym większa kwota zwrotu podatku. To korzystne rozwiązanie dla seniorów o niewielkich dochodach.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki rządzi: tajemnice i szczegóły za kulisami

Oni zwrotu podatku nie dostaną

Zdjęcie Nowy zwrot podatku dla seniorów. Tyle wypłacą za 13. i 14. emeryturę

Niestety, nie wszyscy emeryci mogą liczyć na zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Pieniędzy nie otrzymają seniorzy z emeryturami na poziomie 2500 zł i wyższymi. Ich dochody przekraczają kwotę wolną od podatku, więc nie przysługuje im zwrot.

  • Seniorzy objęci egzekucją komorniczą również nie dostaną zwrotu podatku.
  • Takie same zasady obowiązują wobec emerytów zalegających z opłatami, np. abonamentem RTV.

Warto sprawdzić, czy spełniamy kryteria i starać się o zwrot podatku. Dla wielu seniorów będzie to znacząca kwota, która może bardzo pomóc w zaciągniętym budżecie domowym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły