Konta bankowe

Numer rachunku bankowego - co to jest i jak go znaleźć?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska23.12.20237 min.
Numer rachunku bankowego - co to jest i jak go znaleźć?

Numer rachunku bankowego, co to numer to jeden z kluczowych identyfikatorów każdego z nas w systemie bankowym. Pozwalający na prowadzenie rozliczeń, dokonywanie wpłat i wypłat pieniędzy. Ważnym jest zatem, aby znać swój numer konta i wiedzieć jak go znaleźć. W artykule wyjaśnimy czym dokładnie jest, gdzie i jak można znaleźć numer swojego rachunku bankowego.

Kluczowe wnioski:
 • Numer rachunku bankowego to unikalny identyfikator konta w banku służący do rozliczeń (2 zdania)
 • Numer konta znajdziemy m.in. na umowie z bankiem oraz na wyciągach bankowych (2 zdania)
 • Można też znaleźć go logując się na konto internetowe lub dzwoniąc do banku (2 zdania)
 • Numer rachunku składa się z 26 cyfr podzielony na fragmenty (2 zdania)
 • Znajomość numeru konta jest kluczowa przy dokonywaniu przelewów i innych operacji bankowych (2 zdania)

Czym jest numer rachunku bankowego

Numer rachunku bankowego, inaczej zwany NRB, to unikalny 26-cyfrowy identyfikator przypisany do każdego konta bankowego w Polsce. Składa się z ciągu losowo wygenerowanych cyfr, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować daną osobę lub firmę w systemie bankowym.

NRB pełni bardzo ważną funkcję w rozliczeniach pieniężnych. Dzięki niemu bank „wie”, na jakie konto ma przelać lub pobrać pieniądze przy dokonywanych transakcjach. Numer rachunku jest więc swoistym adresem portfela bankowego, bez którego przelewy czy inne operacje byłyby niemożliwe.

Co istotne, numeru rachunku bankowego nie należy mylić z numerem karty płatniczej. Są to dwa różne identyfikatory – karta służy do płatności bezgotówkowych, a rachunek do rozliczeń, przelewów itp. Jeden rachunek bankowy może mieć przypisaną więcej niż jedną kartę płatniczą.

Podsumowując, NRB to unikatowy numer identyfikujący rachunek bankowy, niezbędny przy dokonywaniu przelewów i innych transakcji pieniężnych. Jego znajomość jest kluczowa dla klientów banku.

Budowa numeru rachunku bankowego

Numer rachunku bankowego składa się z 26 cyfr podzielonych na fragmenty:

 • 2 cyfry kontrolne
 • 8 cyfr numeru rozliczeniowego banku
 • 16 cyfr numeru rachunku klienta w banku

Dzięki temu podziałowi, po numerze NRB możliwe jest odczytanie, w jakim banku i pod jakim konkretnym numerem znajduje się dane konto.

Jak znaleźć numer konta bankowego

Skoro numer rachunku bankowego odgrywa tak istotną rolę, ważne jest aby każdy klient banku znał numer swojego konta. Poniżej przedstawiamy najprostsze sposoby na znalezienie NRB:

Najłatwiej znaleźć numer swojego rachunku bankowego na umowie z bankiem lub na wyciągu bankowym w sekcji dane kontrahenta.

Poza tym numer konta można odszukać:

 • Logując się na konto internetowe w bankowości elektronicznej
 • Dzwoniąc do swojego banku lub udaniem się bezpośrednio do oddziału
 • Sprawdzając na przelewach wychodzących z konta

Warto zapisać sobie NRB w łatwo dostępnym miejscu, aby móc szybko skorzystać przy okazji wykonywania przelewu czy zakładania nowej usługi bankowej.

Czytaj więcej: Konto przekorzystne PKO SA - sprawdź opłaty i warunki

Gdzie znajduje się numer rachunku

Numer naszego rachunku bankowego, poza umową z bankiem i wyciągami, możemy znaleźć także w innych dokumentach bankowych:

potwierdzenie otwarcia rachunku wniosek o kartę płatniczą
potwierdzenie nadania dostępu do bankowości elektronicznej informacja o przyznanym debecie lub kredycie

Ponadto, numer NRB powinien być podany w umowach innych produktów bankowych powiązanych z naszym rachunkiem – m.in. lokaty, kredyty, ubezpieczenia.

NRB odnajdziemy również w serwisach internetowych banków w zakładce szczegóły rachunku lub dane kontrahenta.

Numer rachunku na wyciągu bankowym

Numer rachunku bankowego - co to jest i jak go znaleźć?

Wyciąg bankowy to zestawienie operacji księgowych na rachunku za dany okres rozliczeniowy. To właśnie na wyciągu w sposób jednoznaczny wskazany jest numer NRB danego rachunku bankowego.

Na wyciągu numer konta klienta znajduje się zawsze w części nagłówkowej, obok takich danych jak:

 • imię i nazwisko posiadacza rachunku
 • nazwa i dane identyfikacyjne banku
 • waluta, w której prowadzony jest rachunek

Dzięki temu, nawet jeśli nie pamiętamy naszego numeru konta, to wystarczy spojrzeć na wyciąg bankowy, by go znaleźć. Co więcej, banki udostępniają wyciągi do samodzielnego wygenerowania w bankowości internetowej lub mobilnej, dzięki czemu każdy klient ma do niego łatwy dostęp.

Rachunek bankowy i jego unikalny numer

Aby lepiej zrozumieć ideę numeru NRB, warto przyjrzeć się bliżej temu, czym tak naprawdę jest rachunek bankowy i w jaki sposób jest identyfikowany.

Rachunek bankowy to rodzaj usługi oferowanej przez banki, polegającej na prowadzeniu rozliczeń pieniężnych klientów – osób fizycznych i firm.

Każdy rachunek bankowy ma nadany indywidualny i niepowtarzalny w skali kraju numer, właśnie NRB. Dzięki temu bank, ale również kontrahenci (np. przy przelewach) mogą jednoznacznie zidentyfikować konto.

Co ważne, wraz z otwarciem rachunku bankowego nie otrzymujemy karty płatniczej – jest ona dodatkowym produktem bankowym. Natomiast bez numeru NRB posiadanie samej karty byłoby bezużyteczne.

Rodzaje rachunków bankowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje rachunków:

 • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR – służy gromadzeniu środków i codziennym rozliczeniom
 • Rachunek firmowy – przeznaczony jest dla działalności gospodarczych i innych podmiotów

Każdy z nich posiada indywidualny i unikatowy numer NRB. Różnią się one jedynie numerem rozliczeniowym banku.

Jak sprawdzić swój numer konta w banku

W sytuacji gdy nie pamiętamy lub nie możemy znaleźć numeru swojego rachunku bankowego, możemy go potwierdzić lub ponownie uzyskać kontaktując się z bankiem.

W tym celu możemy:

 • Zalogować się do bankowości internetowej – numer NRB dostępny w ustawieniach lub szczegółach rachunku
 • Zadzwonić na infolinię banku z prośbą o podanie numeru rachunku
 • Udać się do najbliższego oddziału i zwrócić z prośbą do pracownika

Banki ze względów bezpieczeństwa wymagają w takich przypadkach podania danych identyfikacyjnych i złożenia odpowiedniego wniosku lub dyspozycji. Sam proces uzyskania numeru NRB ponownie jest jednak bardzo prosty i szybki.

Podsumowanie

Numer rachunku bankowego (NRB), potocznie nazywany numerem konta, to nic innego jak indywidualny identyfikator przydzielony każdemu rachunkowi bankowemu w Polsce. Składa się z 26 cyfr podzielonych na fragmenty i pozwala w sposób jednoznaczny zidentyfikować daną osobę lub firmę w systemie bankowym. co to jest numer rachunku i nrb co to - wyjaśnione!

Znajomość własnego numeru NRB jest kluczowa z punktu widzenia klienta banku. Umożliwia realizację przelewów, dodawanie nowych produktów czy usług oraz monitorowanie historii operacji na rachunku. Numer konta z łatwością można odnaleźć na umowie z bankiem, wyciągach czy w bankowości internetowej.

Miej świadomość, że numer rachunku bankowego nie jest tym samym, co numer karty płatniczej. Są to dwa różne identyfikatory - karta służy płatnościom, a rachunek rozliczeniom. Podsumowując, warto zapamiętać swój NRB i mieć go zawsze pod ręką przy okazji wykonywania przelewów, zakładania lokat czy innych produktów bankowych.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił zrozumieć, czym tak naprawdę jest numer rachunku bankowego, jaką pełni funkcję i w jaki sposób każdy może go znaleźć. Znajomość NRB ułatwi zdecydowanie korzystanie z usług banku na co dzień.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły