News

Obajtek z Orlenu odpowiada na pytania opozycji o potencjalne wycofanie 15 mld zł

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20235 min.
Obajtek z Orlenu odpowiada na pytania opozycji o potencjalne wycofanie 15 mld zł

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do doniesień medialnych na temat planów opozycji dotyczących nałożenia na koncern składki w wysokości 15 mld zł.

Kluczowe wnioski:
  • Zdaniem Obajtka taka składka uderzyłaby w stabilność finansową Orlenu i ograniczyła środki na inwestycje.
  • Prezes Orlenu ocenia, że doniesienia medialne na ten temat już teraz negatywnie wpływają na notowania akcji koncernu.
  • Przedstawiony przez opozycję projekt ustawy zakłada m.in. zamrożenie cen nośników energii dla gospodarstw domowych.
  • Jednym ze źródeł finansowania proponowanych rozwiązań miałaby być specjalna składka od Orlenu.
  • Całkowite koszty wsparcia odbiorców oszacowano na 16,5 mld zł.

Obajtek o uderzeniu w stabilność finansową Orlenu

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ostrzegł w mediach społecznościowych, że proponowana przez opozycję składka w wysokości 15 mld zł uderzy w stabilność finansową koncernu. Zdaniem prezesa, nałożenie tak wysokiej daniny oznaczałoby ograniczenie środków Orlenu na inwestycje w transformację energetyczną oraz inne projekty rozwojowe.

Obajtek pyta retorycznie, komu zależy na obniżaniu wartości Orlenu i osłabianiu jego sytuacji finansowej. Według niego, medialne doniesienia na temat planów opozycji już teraz negatywnie wpływają na notowania akcji spółki.

Spadek notowań po publikacji doniesień

Portal Wysokie Napięcie podał nieoficjalnie, że Orlen miałby pokryć większość kosztów dalszego mrożenia cen energii, gazu i ciepła. PKN Orlen odniósł się do tych informacji, ale ich publikacja wywołała reakcję giełdy.

Notowania akcji Orlenu spadły po otwarciu sesji o ponad 6%. Oznacza to realny spadek wartości koncernu o około 5,5 mld zł. Pokazuje to, jak wrażliwa jest kondycja finansowa Orlenu na tego typu spekulacje medialne.

Opozycja planuje nałożyć 15 mld zł składki na Orlen

Projekt ustawy przedstawiony przez KO i Trzecią Drogę zakłada zamrożenie cen energii, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych. Koszty tego wsparcia, szacowane na 16,5 mld zł, miałyby zostać pokryte między innymi z 15 mld zł składki nałożonej na PKN Orlen.

Prezes Obajtek określił to rozwiązanie jako uderzenie w stabilność finansową i plany inwestycyjne koncernu. Jego zdaniem, wcześniejsze ataki opozycji na fuzję Orlenu z Lotosem i PGNiG także zmierzały do osłabienia pozycji spółki.

Celowe działanie przeciwko Orlenowi?

W opinii prezesa Obajtka, opozycja celowo dąży do zmniejszenia wartości Orlenu i ograniczenia jego zdolności inwestycyjnych. Zastanawia się on publicznie, komu zależy na takim scenariuszu. Być może chodzi o osłabienie pozycji polskiego lidera paliwowo-energetycznego?

Na pewno warto przyjrzeć się temu problemowi z różnych stron. Kluczowe pytanie to, czy zaproponowana składka faktycznie zagrozi stabilności finansowej Orlenu, czy jest ona uzasadniona skalą działalności i zysków koncernu.

Czytaj więcej: Poseł KO ujawnia: Brakuje narzędzi do zarządzania kryzysem na granicy, PiS odpowiada

Mniej środków na inwestycje i transformację energetyczną

Kolejnym argumentem przeciwko składce na Orlen jest fakt, że ograniczyłaby ona środki koncernu na inwestycje. Spółka realizuje obecnie strategiczne projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce, m.in. budowę morskich farm wiatrowych.

Zdaniem prezesa Obajtka, nałożenie 15 mld zł składki spowodowałoby, że Orlen będzie miał do dyspozycji 15 mld zł mniej na tego typu przedsięwzięcia. Może to realnie wpłynąć na tempo transformacji sektora paliwowo-energetycznego w kierunku OZE.

Najpierw opozycja atakowała fuzje Orlenu, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek jego wartości o ponad 5,5 mld zł – stwierdził Obajtek.

Słowa prezesa wskazują na jego przekonanie, że działania opozycji przeciwko Orlenowi mają charakter celowy i świadomy. Zastanawiające, na ile zarzuty te są uzasadnione, a na ile stanowią element gry politycznej. Warto byłoby usłyszeć stanowisko drugiej strony.

Wpływ doniesień medialnych na notowania akcji Orlenu

Obajtek z Orlenu odpowiada na pytania opozycji o potencjalne wycofanie 15 mld zł

Opisana wcześniej reakcja giełdy pokazała wyraźnie, jak duży wpływ na notowania akcji Orlenu mają doniesienia medialne, nawet jeśli nie są oficjalnie potwierdzone. Tym razem chodziło o plany nałożenia składki w wysokości 15 mld zł.

Po publikacji tych informacji przez portal Wysokie Napięcie, notowania PKN Orlen spadły o ponad 6%, a wartość spółki zmniejszyła się o około 5,5 mld zł. Pokazuje to, jak inwestorzy reagują na tego typu wieści dotyczące największych polskich firm.

Z punktu widzenia Orlenu oznacza to konieczność ostrożności w komunikacji i dbanie o wizerunek stabilnej finansowo firmy, nawet jeśli pojawiają się niekorzystne doniesienia. Inaczej mogą one skutkować realnymi, wymierne stratami dla spółki, jak w tym przypadku.

Składka gazowa jako źródło finansowania wsparcia odbiorców

Pomysł nałożenia składki na Orlen nie wziął się znikąd. Jest on elementem większej ustawy przygotowanej przez opozycję, dotyczącej zamrożenia cen energii, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych. Całkowity koszt proponowanych rozwiązań oszacowano na 16,5 mld zł.

Źródłem finansowania miałaby być m.in. specjalna składka od koncernu Orlen. Dodatkowym mechanizmem wsparcia odbiorców byłaby składka gazowa, na podobnych zasadach jak obecnie istniejąca składka na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Przewidywane koszty wsparcia odbiorców 16,5 mld zł
Składka od Orlenu 15 mld zł
Składka gazowa b.d.

Jak widać zatem, opozycja traktuje Orlen jako jedno ze źródeł finansowania kosztownego wsparcia dla odbiorców. Stąd pomysł na nałożenie składki odprowadzanej przez koncern paliwowo-energetyczny. Pytanie, czy jest to wykonalne i zasadne z punktu widzenia stabilności Orlenu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.