Konta bankowe

Odkryj jaką instytucję finansową reprezentuje numer twojego rachunku bankowego

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak25.11.20235 min.
Odkryj jaką instytucję finansową reprezentuje numer twojego rachunku bankowego

Numer 1140 12 na początku twojego rachunku bankowego to nic innego jak kod identyfikujący bank, w którym został założony. Znając sposoby odczytywania tych kodów, możesz szybko sprawdzić jaką instytucją finansową jest bank przypisany do twojego konta.

Kluczowe wnioski:
 • Kody banków zawsze znajdziesz na specjalnych listach publikowanych w sieci.
 • Trzymając się prostego schematu, z łatwością rozszyfrujesz numer swojego rachunku.
 • Instytucją nadzorującą banki komercyjne jest Komisja Nadzoru Finansowego.
 • Bank centralny nie prowadzi rachunków obywateli, inaczej niż banki komercyjne.
 • Na podstawie fragmentu numeru konta nie można ustalić jego właściciela.

Jak sprawdzić bank po numerze konta?

Aby sprawdzić, jaki bank kryje się za numerem twojego rachunku bankowego, musisz znać zasady budowy tych numerów. Na początku znajdziesz zazwyczaj kod instytucji finansowej - to właśnie on identyfikuje bank. Np. numer 62 1090 1056 0000 0000 0123 4567 zaczyna się od ciągu „62 1090”. Te cyfry oznaczają, że rachunek został założony w Banku Ochrony Środowiska.

Żeby rozszyfrować ten kod, potrzebne są specjalne zestawienia publikowane w internecie. W jednym miejscu znajdziesz kompletną listę kodów identyfikujących polskie banki komercyjne, spółdzielcze czy instytucje finansowe. Wystarczy tylko porównać numer ze swojego konta z tym zestawieniem.

Gdzie znaleźć kody instytucji finansowych?

Listy kodów banków i innych instytucji finansowych dostępne są m.in. na stronach internetowych Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Publikowane dane obejmują m.in.:

 • 4-cyfrowe numery rozpoznawcze banków,
 • 8-cyfrowe kody SWIFT identyfikujące banki w obrocie międzynarodowym,
 • 3-cyfrowe kody oddziałów banków.

Sięgając do tych źródeł, z łatwością dociekniesz, do jakiego banku należy numer twojego rachunku.

Kody banków w numerach rachunków - co oznaczają?

Numery rachunków bankowych składają się z różnych elementów, które niosą ze sobą określone informacje. Np. ciąg cyfr na samym początku, o którym była mowa wcześniej, jednoznacznie wskazuje instytucję finansową przypisaną do danego rachunku.

Ale to nie jedyne kody, które można odczytać. W dalszej części numeru konta bankowego zakodowane są również m.in.:

Kod oddziału banku prowadzącego konto Cyfry kontrolne
Unikatowy identyfikator rachunku Numer ewidencyjny klienta

Łącznie te składowe tworzą niepowtarzalny ciąg znaków, który w sposób jednoznaczny identyfikuje rachunek bankowy na arenie krajowej.

Czytaj więcej: Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego online

Jak odczytać kod SWIFT banku z numeru rachunku?

Kod SWIFT umożliwia identyfikację banku w obrocie międzynarodowym. W odróżnieniu od numeru rozpoznawczego, który obejmuje tylko banki działające w Polsce, kod SWIFT jest unikatowy i przypisany do jednej konkretnej instytucji na całym świecie.

W polskim numerze rachunku, kod SWIFT zazwyczaj znajduje się na samym początku ciągu cyfr, np.

 • INGBPLPW - ING Bank Śląski,
 • BPKOPLPW - Bank Pekao,
 • ALBPPLPW - Alior Bank.

Nie jest to jednak regułą, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać ze specjalnych tabel kodów SWIFT publikowanych w sieci.

Komu podlega numer rachunku bankowego?

Odkryj jaką instytucję finansową reprezentuje numer twojego rachunku bankowego

Choć to banki komercyjne, jak PKO BP, czy Santander bezpośrednio obsługują klientów indywidualnych i prowadzą im rachunki, nad całym systemem bankowym w kraju czuwa Narodowy Bank Polski. Jest on bankiem centralnym państwa odpowiadającym m.in. za politykę monetarną oraz emisję pieniądza.

NBP nie prowadzi jednak bezpośredniej obsługi ludności. Za to przypisuje bankom komercyjnym numery rozpoznawcze, które później wykorzystywane są w numerach rachunków ich klientów. Dlatego znaczenie NBP dla numeracji rachunków bankowych jest kluczowe.

Bank centralny a komercyjne banki - różnice

Na systemem bankowym w Polsce opartym o dwupoziomowy model czuwa Narodowy Bank Polski jako bank centralny oraz szereg banków komercyjnych.

Podstawowa różnica polega na tym, że NBP nie świadczy usług bezpośrednio dla ludności, w odróżnieniu od banków komercyjnych

O ile bank centralny realizuje założenia polityki państwa w zakresie regulacji podaży pieniądza i stóp procentowych, o tyle banki komercyjne skupiają się na obsłudze klientów indywidualnych i przedsiębiorstw.

Czy NBP prowadzi rachunki obywateli?

Nie, Narodowy Bank Polski nie prowadzi rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, czyli potocznie zwanych kont osobistych. Te usługi dostępne są wyłącznie w bankach komercyjnych, które mają bezpośredni kontakt z klientami indywidualnymi.

Stąd osoby fizyczne nie mogą założyć rachunku w NBP, a jedynie w takich bankach jak mBank, ING czy BNP Paribas. Posiadany numer konta zawsze będzie więc odwoływał się do konkretnej instytucji komercyjnej.

Jaki organ reguluje działalność banków?

Choć banki komercyjne cieszą się daleko idącą samodzielnością, ich funkcjonowanie jest ściśle regulowane przez państwo. Nadzór nad rynkiem finansowym, w tym sektorem bankowym, sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

KNF m.in. udziela zezwoleń na prowadzenie działalności bankowej, kontroluje banki, nakłada kary, regulaminuje niektóre obszary działania sektora bankowego. Dlatego można powiedzieć, że pośrednio wpływa również na system numeracji rachunków bankowych w Polsce.

Jak ustalić właściciela konta bankowego?

Na podstawie samego numeru rachunku bankowego niemożliwe jest ustalenie danych jego właściciela, czyli osoby która założyła konto. Służą do tego odrębne przepisy o tajemnicy bankowej.

Jedynie uprawnione organy, jak prokuratura, komornik czy administracja skarbowa, mogą na drodze postępowania ustalić właściciela rachunku. Dla przeciętnego obywatela jest to informacja niedostępna i objęta ochroną danych osobowych.

Najczęstsze pytania

Aby sprawdzić bank po numerze rachunku wystarczy zapoznać się z listą kodów identyfikujących banki. Są one publikowane m.in. na stronach NBP i KNF. Porównując początkowe cyfry z własnego numeru konta z tym zestawieniem, można odczytać kod banku i tym samym ustalić instytucję finansową.

Aktualne zestawienia kodów identyfikujących banki i inne instytucje finansowe w Polsce publikowane są na oficjalnych stronach NBP oraz KNF. Dane te są na bieżąco uzupełniane w miarę zmian na rynku finansowym.

Nie, Narodowy Bank Polski jako bank centralny nie prowadzi bezpośredniej obsługi ludności. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe dostępne są wyłącznie w bankach komercyjnych, np. PKO BP, Pekao, czy Santander.

Na podstawie samego numeru rachunku bankowego nie jest możliwe ustalenie danych osobowych jego właściciela. Służą do tego odrębne regulacje o tajemnicy bankowej.

Organem sprawującym nadzór nad rynkiem finansowym, w tym sektorem bankowym w Polsce, jest Komisja Nadzoru Finansowego. Reguluje ona działalność banków, udziela zezwoleń, nakłada kary i kontroluje instytucje finansowe.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ING Konto Internetowe: przegląd korzyści i funkcji
Konta bankoweING Konto Internetowe: przegląd korzyści i funkcji

ING Konto Internetowe to wszechstronne rozwiązanie bankowe oferujące szeroki wachlarz korzyści i udogodnień. Odkryj atrakcyjne oprocentowanie, darmowe przelewy, intuicyjny panel oraz zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. ING Konto Internetowe to komfort i wygoda zarządzania finansami online.