Finanse

Odkryj świat kont firmowych - Poradnik o najlepszych rachunkach i procesie ich zakładania

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk20.12.20236 min.
Odkryj świat kont firmowych - Poradnik o najlepszych rachunkach i procesie ich zakładania

Najlepsze konto dla stowarzyszenia to takie, które odpowiada potrzebom konkretnej organizacji. W artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik po rynku rachunków bankowych dla firm i instytucji non-profit. Dowiesz się z niego m.in. czy konto firmowe jest obowiązkowe, jak założyć je online bez wychodzenia z domu oraz w których bankach znajdziesz najkorzystniejszą ofertę. Przedstawiamy ranking najlepszych kont dla przedsiębiorców i stowarzyszeń w 2022 r. Omawiamy także kwestię kosztów, wymaganych dokumentów oraz możliwości korzystania z rachunku firmowego do celów prywatnych.

Kluczowe wnioski:

 • Konto firmowe nie zawsze jest obowiązkowe, ale może być konieczne ze względu na przepisy dot. rozliczania VAT
 • Założenie rachunku dla działalności jest obecnie bardzo proste - można to zrobić online bez wychodzenia z domu
 • W rankingach najlepszych kont dla firm w 2022 r. wysoko plasują się mBank, ING Bank Śląski i Nest Bank
 • Z konta firmowego można wykonywać prywatne przelewy, ale nie zaliczać ich później do kosztów firmy
 • Przy zakładaniu rachunku potrzebne są m.in. NIP, REGON i wpis do CEIDG lub KRS

Konto firmowe - kiedy jest obowiązkowe dla jednoosobowej działalności?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, muszą założyć specjalne konto firmowe. Okazuje się, że nie zawsze jest to konieczne.

Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, osoba fizyczna nie ma obowiązku posiadania odrębnego rachunku bankowego na potrzeby firmy. Może więc wykorzystywać konto prywatne również do rozliczeń firmowych. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na prowizjach.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z podatku VAT. Muszą oni mieć konto z podzieloną płatnością, funkcjonujące tylko w powiązaniu z firmowym rachunkiem bankowym. Dotyczy to jednak tylko niektórych branż.

Podsumowując, jednoosobowa działalność gospodarcza nie zawsze wymaga posiadania konta firmowego. Jest to kwestia indywidualna, zależna m.in. od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym.

Korzyści z posiadania osobnego rachunku dla firmy

Mimo braku nakazu, warto rozważyć założenie odrębnego konta na potrzeby działalności. Daje to bowiem pewne korzyści.

Przede wszystkim, posiadanie konta firmowego ułatwia rozdzielenie finansów prywatnych i firmowych. Pozwala dokładniej kontrolować przychody i koszty firmy. Ułatwia też prowadzenie księgowości.

Jak założyć firmowe konto bankowe przez internet?

Dziś założenie rachunku bankowego dla firmy nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Cały proces można przeprowadzić online.

Aby otworzyć konto firmowe przez internet, wystarczy wejść na stronę wybranego banku i wypełnić odpowiedni wniosek. Często dostępny jest on od razu w wersji elektronicznej.

Kolejny krok to przesłanie wymaganych załączników - skanu dokumentów rejestrowych firmy lub wpisu do CEIDG. Bank zweryfikuje dane i prześle umowę do podpisania.

Niekiedy konieczne jest dodatkowe potwierdzenie tożsamości - za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub nawet zrobienia sobie tzw. selfie. To proste kroki, dzięki którym konto zostanie aktywowane.

Co potrzebne jest do założenia rachunku online?

Aby założyć firmowe konto bankowe online, potrzebne będą:

 • dowód osobisty - dane i zdjęcie,
 • dokumenty rejestrowe firmy,
 • smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

W przypadku jednoosobowej działalności w CEIDG wystarczy dowód osobisty. Dla spółek potrzebny może być także wpis do KRS lub umowa spółki.

Cała procedura zajmuje zwykle 1-2 dni robocze. To naprawdę proste.

Etapy otwarcia rachunku online Wymagane dokumenty
Wniosek w bankowości internetowej DO, NIP, dane firmy
Weryfikacja tożsamości np. przelew 1 zł
Podpisanie umowy kod SMS

Jak widać, cały proces sprowadza się do kilku prostych kroków. Dlatego otwarcie konta firmowego przez internet jest naprawdę wygodną i szybką opcją.

Czytaj więcej: Jakie miesięczne zobowiązania wpływają na naszą zdolność kredytową? Odkryj nieznane fakty!

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze konto? Ranking banków 2022

Wybierając rachunek bankowy dla swojej działalności, warto porównać oferty różnych banków. Pozwoli to znaleźć najkorzystniejsze konto firmowe.

Oto zestawienie najlepszych kont dla firm w 2022 roku:

mBank - najlepszy dla startujących firm

mBank oferuje atrakcyjne konto Start dla nowych firm - przez rok od założenia jest całkowicie bezpłatne. Dodatkowo przez 2 lata nie ponosi się żadnych opłat za kartę, bankomaty czy przelewy.

ING Bank Śląski - korzystne konto z wieloma darmowymi usługami

W ING dostępne jest konto Direct dla Firm z szerokim pakietem bezpłatnych operacji. To dobry wybór dla aktywnych przedsiębiorców.

Santander Bank Polska - dedykowane konta dla małych firm

Santander Bank Polska oferuje różnorodne konta firmowe Godne Polecenia - w atrakcyjnych promocjach, dopasowane do wielkości biznesu. Do wyboru standardowe konto firmowe z korzystnymi opłatami lub bogatszy pakiet dla większych przedsiębiorstw.

W każdym z tych banków można założyć firmowe konto całkowicie przez internet. Procedura jest szybka i w pełni bezpieczna.

Nie ma sensu zwlekać z otwarciem rachunku firmowego. Im szybciej to zrobisz, tym sprawniej będziesz mógł zarządzać finansami firmy.

Czy można wykonywać prywatne operacje na koncie firmowym?

Odkryj świat kont firmowych - Poradnik o najlepszych rachunkach i procesie ich zakładania

Rachunek bankowy założony dla potrzeb firmy służy przede wszystkim do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy można zatem dokonywać z niego także prywatnych transakcji i płatności?

Okazuje się, że w pewnych sytuacjach jest to możliwe. Przede wszystkim dotyczy to osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą oni bez przeszkód korzystać z firmowego rachunku także w celach prywatnych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku spółek prawa handlowego. One muszą ściśle rozdzielać finanse osobiste i firmowe, więc korzystanie z konta firmowego do prywatnych operacji jest niedozwolone.

Należy jednak pamiętać, że prywatnych wydatków, nawet z konta JDG, nie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów firmowych.

Ile kosztuje konto firmowe? Opłaty i prowizje

Ile trzeba zapłacić za posiadanie i użytkowanie rachunku bankowego dla firmy? To zależy od konkretnej oferty.

Zwykle koszt otwarcia i prowadzenia podstawowego konta firmowego jest zerowy. Dopiero dodatkowe usługi wiążą się z opłatami - dotyczy to przede wszystkim przelewów, karty do konta czy wypłat z bankomatów.

Sprawdźmy zatem, jak kształtują się opłaty dla popularnego Konta Firmowego Godnego Polecenia w Santander Banku:

 • otwarcie i prowadzenie rachunku - 0 zł
 • przelewy krajowe Elixir - od 1,30 zł
 • karta debetowa - 7 zł miesięcznie
 • wypłata z bankomatu - od 3,50 zł

Jak widać, podstawowa obsługa konta firmowego jest bezpłatna. Dopiero aktywne korzystanie z usług banku generuje koszty.

Dlatego warto porównać oferty banków i wybrać rachunek z jak najszerszym pakietem darmowych operacji. Pozwoli to optimalizować wydatki na prowadzenie działalności.

Jakie dokumenty potrzebne są do założenia rachunku firmowego?

Decydując się na otwarcie konta dla swojej działalności gospodarczej, musisz przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty. Jakie to będą załączniki?

Przede wszystkim potrzebny jest NIP i REGON firmy, które potwierdzą jej rejestrację. Dodatkowo instytucje bankowe proszą o:

 • w przypadku JDG - wpis w CEIDG i dowód osobisty,
 • dla spółek cywilnych - umowa spółki + DO wspólników,
 • w przypadku spółek kapitałowych np. z o.o. - aktualny odpis z KRS.

Może być potrzebny także statut lub inne dokumenty założycielskie. Wszystko zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.

Na szczęście, przy składaniu wniosku przez internet, wystarczy zeskanować i załączyć cyfrowe kopie wskazanych załączników.

Czym jest pozabankowe konto firmowe Revolut?

Oprócz tradycyjnych rachunków bankowych dla firm, warto wspomnieć o nowoczesnym koncie biznesowym oferowanym przez brytyjski fintech Revolut.

Jest to w pełni online'owy rachunek walutowy, pozwalający na wygodne rozliczenia zagraniczne i korzystne przewalutowania. Można go otworzyć w kilka minut bez wychodzenia z domu.

Revolut dla firm to świetna alternatywa lub uzupełnienie tradycyjnego konta bankowego. Szczególnie przydatny dla działalności handlujących z zagranicą.

Aby założyć konto w Revolucie, wystarczy na stronie podać dane firmy i osoby zarządzającej. Po pozytywnej weryfikacji rachunek jest aktywny.

Reasumując, pozabankowe konto firmowe Revolut to wygodna, nowoczesna forma rachunku z konkurencyjnymi kursami walut i szerokim zapleczem internetowym.

Najczęstsze pytania

Konto firmowe nie jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Jednoosobowa działalność gospodarcza może wykorzystywać konto prywatne. Obowiązek posiadania rachunku firmowego dotyczy np. firm rozliczających VAT w systemie podzielonej płatności.

Założenie podstawowego rachunku firmowego jest zazwyczaj bezpłatne. Opłaty dotyczą dopiero aktywnego korzystania z usług banku - przelewów, karty, wypłat z bankomatu.

Aby założyć firmowe konto bankowe, potrzebne są m.in. NIP i REGON działalności, dowód osobisty, wyciąg z CEIDG lub KRS. Bank może poprosić o dodatkowe dokumenty rejestrowe.

Tak, o ile prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą. Wtedy można korzystać z firmowego rachunku również do celów prywatnych. Nie dotyczy to jednak spółek kapitałowych.

Dzięki wnioskom internetowym, konto firmowe można założyć bardzo szybko, nawet w 1-2 dni. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż wizyta w oddziale banku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.