News

Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska05.03.20247 min.
Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.

Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PERN dokonało istotnych zmian w strukturze zarządzania tą strategiczną spółką Skarbu Państwa. Z zarządu odwołanych zostało czterech wiceprezesów, a także zmieniono skład rady nadzorczej. Jednak na stanowisku prezesa pozostał Mirosław Skowron, który objął tę funkcję niecały rok temu. Zmiany obowiązują w PERN od 1 marca 2024 roku.

Zmiany w PERN: odwołanie wiceprezesów, nowa rada nadzorcza

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy strategicznej spółki PERN dokonało istotnych zmian w strukturze zarządzania tym kluczowym podmiotem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach przeprowadzonej zmiany zarządu odwołano aż czterech wiceprezesów: Damiana Wieczorka, Pawła Kolczyńskiego, Włodzimierza Marosa i Sebastiana Bojemskiego. Stanowiska te piastowali oni od 2022-2023 roku.

Jednak na stanowisku prezesa pozostaje Mirosław Skowron, który objął tę funkcję niecały rok temu, w maju 2023 roku. Jedynym nowym członkiem zarządu został Zdzisław Koper, pełniący wcześniej rolę reprezentanta załogi w tej spółce Skarbu Państwa.

Zmiany objęły również skład rady nadzorczej PERN. Z gremium tego odwołano Dariusza Gwizdałę, Adama Tarachę i Anetę Rożek, którzy zasiadali w niej od 2016-2023 roku. Nowy skład rady tworzą teraz Adam Piotrowski jako przewodniczący, Marek Kosicki jako sekretarz oraz Michał Drzazga i Marcin Kacprzak jako członkowie.

Zakres zmian personalnych w PERN

Skala przeprowadzonych zmian w zarządzie i radzie nadzorczej PERN jest całkiem znacząca. Poza prezesem Skowronem, na stanowisku pozostał jedynie wiceprezes Zdzisław Koper. Pozostali członkowie organów zarządzających zostali wyłonieni w nowym składzie.

Pokazuje to, że nowi decydenci w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pod którego nadzorem znajduje się PERN, zdecydowali się na dogłębną restrukturyzację kluczowych gremiów odpowiedzialnych za funkcjonowanie tej strategicznej spółki paliwowej.

Kim jest Mirosław Skowron, prezes PERN pozostający na stanowisku?

Chociaż w zarządzie i radzie nadzorczej PERN doszło do licznych zmian, na stanowisku prezesa pozostał Mirosław Skowron. To postać ze stosunkowo dużym doświadczeniem menadżerskim w branży energetycznej i chemicznej.

Przed objęciem sterów w PERN w 2023 roku, Skowron był przez 5 lat członkiem zarządu Ciechu - jednego z czołowych koncernów chemicznych w Polsce, którego właścicielem jest biznesmen Sebastian Kulczyk. W Ciechu nadzorował kwestie związane z produkcją, energetyką i utrzymaniem ruchu.

Mirosław Skowron ma bogate doświadczenie w branży przemysłowej i energetyce. Wcześniej kierował m.in. Elektrownią Ostrołęka, zakładami Polimeksu, PGE Elektrownia Opole i podmiotami z Grupy KGHM.

Doświadczenie menadżerskie zdobywał także jako prezes elektrowni, a także w spółkach zależnych koncernów takich jak KGHM czy dawniej PGE. Jego CV obejmuje więc rozmaite obszary - od chemii, przez energetykę, aż po górnictwo.

Czytaj więcej: Niespodziewane znalezisko podczas poszukiwania wód geotermalnych w Polsce

PERN: strategiczna spółka Skarbu Państwa dla bezpieczeństwa energetycznego

PERN to podmiot o kluczowym znaczeniu strategicznym dla Polski, zwłaszcza w świetle kryzysu dostaw ropy naftowej i paliw wynikającego z wojny w Ukrainie. Spółka zarządza bowiem siecią rurociągów tłoczących ropę do kluczowych rafinerii w Polsce i części Niemiec.

W skład majątku PERN wchodzą:

 • 19 baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 mln m3
 • 4 bazy ropy naftowej mogące pomieścić ponad 4,1 mln m3 surowca

PERN przesyła rurociągami ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i Gdańsku, a także do dwóch niemieckich zakładów - w Schwedt i Leunie. Bezpieczne funkcjonowanie tej sieci przesyłowej ma kluczowe znaczenie dla zaopatrzenia Polski i części Niemiec w paliwa.

Rola PERN w czasach kryzysu energetycznego

Rola PERN jako operatora kluczowej infrastruktury przesyłowej dla ropy i paliw jeszcze wzrosła w ostatnich latach na skutek zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw surowców energetycznych. Wynikają one m.in. z rosyjskiej agresji na Ukrainę i nałożonych na Moskwę sankcji.

W tej sytuacji niezawodne funkcjonowanie PERN i możliwość regulowania przesyłów ropy odpowiednimi szlakami, a także efektywne zarządzanie jej rezerwami w bazach magazynowych nabrało strategicznego znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu.

Kluczowe podmioty Usługi przesyłowe PERN
Rafinerie Grupy Orlen Płock, Gdańsk
Rafinerie w Niemczech Schwedt, Leuna

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PERN od 1 marca 2024 r.

Zdjęcie Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.

Przeprowadzone przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PERN zmiany w składach zarządu i rady nadzorczej weszły w życie wraz z początkiem marca 2024 roku. To efekt decyzji nowego kierownictwa Ministerstwa Aktywów Państwowych, pod którego nadzorem znajduje się ta strategiczna spółka paliwowa.

W zarządzie PERN od 1 marca zasiadają tylko prezes Mirosław Skowron oraz nowy wiceprezes Zdzisław Koper. Pozostali dotychczasowi wiceprezesi zostali odwołani.

Z kolei w radzie nadzorczej przewodniczącym został Adam Piotrowski, sekretarzem Marek Kosicki, a członkami Michał Drzazga i Marcin Kacprzak. Troje pozostałych członków rady zakończyło pełnienie swych funkcji.

Skład PERN po zmianach: prezes, wiceprezes i rada nadzorcza

Po przeprowadzonych zmianach personalnych skład najważniejszych władz zarządzających PERN prezentuje się następująco:

Zarząd PERN:

 • Mirosław Skowron - prezes zarządu
 • Zdzisław Koper - wiceprezes zarządu

Rada Nadzorcza PERN:

 • Adam Piotrowski - przewodniczący rady nadzorczej
 • Marek Kosicki - sekretarz rady nadzorczej
 • Michał Drzazga - członek rady nadzorczej
 • Marcin Kacprzak - członek rady nadzorczej

Dokonana zmiana zarządu i znacząca przebudowa składu rady nadzorczej w PERN to element szerszej restrukturyzacji i nowego otwarcia w działalności tej spółki, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Od nowych władz oczekuje się m.in. przygotowania PERN na wyzwania transformacji energetycznej i dywersyfikacji dostaw surowców.

Rola PERN: sieć rurociągów ropy naftowej do rafinerii Orlenu i innych

PERN to podmiot odpowiedzialny za kluczową część infrastruktury przesyłowej i magazynowej dla ropy naftowej w Polsce. Zarządzana przez tę spółkę Skarbu Państwa sieć rurociągów odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu rodzimych rafinerii oraz części niemieckich zakładów w ten strategiczny surowiec.

Rurociągi PERN dostarczają ropę naftową do:

 • Rafinerii Grupy Orlen w Płocku i Gdańsku
 • Rafinerii w Niemczech: Schwedt i Leuna

Dzięki temu, że Polska posiada tak rozbudowaną infrastrukturę przesyłową dla ropy, możliwe jest płynne i niezakłócone zaopatrywanie kluczowych zakładów rafineryjnych w surowiec potrzebny do produkcji paliw. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu.

Ponadto PERN dysponuje rozbudowanymi magazynami mogącymi zgromadzić olbrzymie zapasy zarówno ropy naftowej, jak i gotowych paliw płynnych. To dodatkowy atut wzmacniający odporność całego systemu na potencjalne zakłócenia w dostawach.

Dlatego rola PERN i sprawne funkcjonowanie tej firmy ma dziś tak wielkie znaczenie strategiczne. Dalsza restrukturyzacja i rozwój spółki to jedna z kluczowych przesłanek dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Podsumowanie

W strategicznej spółce PERN, zajmującej się zarządzaniem kluczową infrastrukturą przesyłową i magazynową dla ropy naftowej w Polsce, przeprowadzono szeroko zakrojoną zmianę zarządu. Zarzad odwolany został w większości, pozostawiono jedynie prezesa pozostającego na stanowisku, Mirosława Skwrona. Skład rady nadzorczej również został niemal całkowicie wymieniony.

Tak głęboka restrukturyzacja władz zarządzających PERN ma na celu zapewne przygotowanie tej strategicznej spółki na nowe wyzwania, m.in. związane z transformacją energetyczną i dywersyfikacją dostaw surowców. Szerokie zmiany personalne zdają się zwiastować istotne plany rozwoju firmy, której sprawne funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły