News

Oferta Ministerstwa Finansów na luty: Obligacje skarbowe z niższym oprocentowaniem

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska25.01.20246 min.
Oferta Ministerstwa Finansów na luty: Obligacje skarbowe z niższym oprocentowaniem

Oprocentowanie obligacji skarbowych w dół - Ministerstwo Finansów obniżyło oprocentowanie popularnych obligacji oszczędnościowych. W lutym będzie można kupić papiery wartościowe ze Skarbu Państwa z niższymi odsetkami niż miesiąc wcześniej. Największe zmiany dotyczą obligacji 1-, 2- i 3-letnich. Mimo obniżek obligacje nadal są atrakcyjną formą lokowania oszczędności i pozostają oprocentowane wyżej niż depozyty bankowe. Rząd utrzymał też korzystne warunki dla obligacji rodzinnych w ramach programu Rodzina 500 plus.

Oprocentowanie obligacji w dół

Ministerstwo Finansów obniżyło oprocentowanie popularnych obligacji oszczędnościowych. W lutym będzie można kupić papiery wartościowe ze Skarbu Państwa z niższymi odsetkami niż miesiąc wcześniej. Największe zmiany dotyczą obligacji 1-, 2- i 3-letnich.

Jak poinformował Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, resort zdecydował się na kolejne dostosowanie oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności od 1 roku i powyżej.

MF podało, że w lutym oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych o stałej stopie procentowej będzie wynosić 3 proc. w skali roku, a więc będzie takie samo jak w styczniu. Z kolei oprocentowanie obligacji trzyletnich o stałej stopie odsetek w lutym będzie wynosić 6,4 proc. (w styczniu było to 6,5 proc.).

Zmiany dotyczą także popularnych obligacji

Obniżki dotknęły również popularnych obligacji rocznych i dwuletnich. Oprocentowanie obligacji rocznych o zmiennej stopie będzie wynosić 6,05 proc. (w styczniu było to 6,15 proc.), a dwuletnich 6,3 proc. (było 6,4 proc.) w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Obligacje 4-letnie, sprzedawane w lutym, będą oprocentowane w pierwszym okresie odsetkowym na 6,55 proc. (w styczniu 6,65 proc.), a obligacje 10-letnie - na 6,8 proc. (wcześniej 6,9 proc.) w pierwszym okresie odsetkowym - wynika z komunikatu MF.

Korzystne warunki dla rodzin

Ministerstwo Finansów utrzymało korzystne warunki dla obligacji rodzinnych w ramach programu Rodzina 500 plus. Jak podał resort, 6-letnie papiery skierowane dla beneficjentów programów "Rodzina 800 plus" będą oprocentowane na 6,75 proc. (było 6,85 proc.), a 12-letnie obligacje rodzinne - na 7,05 proc. (7,15 proc. w styczniu).

Przypomnijmy - oprocentowanie obligacji rodzinnych wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek. Ich marże wynoszą odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.

Jak tłumaczył Jurand Drop, MF zachowuje atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych. Obligacje z segmentu detalicznego pozostają nadal oprocentowane preferencyjnie względem rynku hurtowego.

Czytaj więcej: Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie

Niższe odsetki od papierów 1-rocznych

Największe zmiany w lutym dotyczą oprocentowania obligacji 1-rocznych. Jak wyjaśniło MF, oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży.

W przypadku instrumentów oferowanych w lutym marża wynosi 0 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,5 proc. dla 2-letnich. To oznacza, że przy rosnących stopach NBP, odsetki od tych papierów będą niższe niż miesiąc wcześniej.

Oprocentowanie innych obligacji

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co rok i jest wyliczane na podstawie inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 proc. Podobny mechanizm dotyczy 10-latek, z marżą 1,5 proc.

Bez zmian pozostają marże dla obligacji rodzinnych. Ich oprocentowanie jest wyliczane na podstawie tych samych zasad, co 4- i 10-letnie papiery.

Marże bez zmian mimo obniżek

Oferta Ministerstwa Finansów na luty: Obligacje skarbowe z niższym oprocentowaniem

Mimo lutowych obniżek oprocentowania, Ministerstwo Finansów utrzymało dotychczasowe marże dla poszczególnych obligacji oszczędnościowych. Jak podkreślał przedstawiciel MF, resort chce zachować atrakcyjne warunki dla inwestorów.

Dzięki temu, że marże są niezmienne, obniżki wynikają tylko ze wzrostu stóp procentowych NBP. Gdyby doszło do dodatkowego ścięcia marż, warunki obligacji stałyby się mniej korzystne dla oszczędzających.

Utrzymanie dotychczasowych marż to dobra wiadomość dla posiadaczy obligacji. Mogą liczyć na wyższe odsetki w przyszłości, gdy inflacja zacznie spadać, a stopy NBP pójdą w dół.

Tańsze finansowanie z budżetu

Z punktu widzenia budżetu państwa, obniżenie oprocentowania oznacza niższe koszty obsługi długu skarbowego. Ministerstwo Finansów będzie mogło taniej finansować potrzeby pożyczkowe państwa.

Mniejsze obciążenie budżetu wynikające z kosztów odsetkowych, pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne cele, np. zwiększenie wydatków socjalnych.

Rodzaj obligacji Oprocentowanie w styczniu Oprocentowanie w lutym
3-miesięczne 3% 3%
1-roczne 6,15% 6,05%
2-letnie 6,4% 6,3%

Możliwości lokowania oszczędności

Mimo obniżek, obligacje skarbowe nadal stanowią atrakcyjną i bezpieczną formę lokowania oszczędności. Ich oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku lokat bankowych.

Dla osób posiadających wolne środki, zakup obligacji to dobra alternatywa dla trzymania pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku. Pozwalają one zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości w czasach wysokiej inflacji.

Obligacje skarbowe mają tę zaletę, że nie trzeba zakładać konta w banku, aby je nabyć. Można je kupić m.in. przez internet czy w oddziałach Poczty Polskiej.

Obligacje skarbowe to bezpieczna i wygodna forma lokowania oszczędności, dająca stały dochód w postaci odsetek

Dzięki różnym terminom wykupu, obligacje pozwalają dopasować okres oszczędzania do indywidualnych potrzeb. Krótsze papiery mogą posłużyć do ulokowania pieniędzy na kilka miesięcy lub lat. Natomiast dłuższe obligacje, nawet kilkunastoletnie, sprawdzą się jako forma gromadzenia środków na emeryturę.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmiany w oprocentowaniu obligacji skarbowych, jakie wprowadziło Ministerstwo Finansów od lutego 2023 roku. Dowiedziałem się, że resort obniżył oprocentowanie większości papierów oszczędnościowych, zwłaszcza obligacji 1-, 2- i 3-letnich. Spadki nie są duże, bo marże dla poszczególnych instrumentów pozostały na dotychczasowym poziomie.

Z artykułu wynika, że mimo obniżek, obligacje skarbowe nadal są atrakcyjną formą lokowania oszczędności, lepszą niż lokaty bankowe. Dzięki różnym terminom zapadalności można dopasować je do swoich potrzeb. Stanowią też bezpieczną ochronę kapitału w czasie wysokiej inflacji.

Dowiedziałem się również, że dla budżetu państwa lutowe zmiany to oszczędność. Niższe oprocentowanie obligacji obniży koszty obsługi długu publicznego. Pozwoli to przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne cele, z korzyścią dla obywateli.

Podsumowując, z artykułu wynika, że mimo niewielkich obniżek, obligacje skarbowe nadal są korzystną i bezpieczną formą oszczędzania. Warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza gdy nie chcemy trzymać gotówki na nieoprocentowanym koncie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.