Konto osobiste PKO BP 2024 - przegląd funkcji i korzyści w praktyce

Tekst

Konto - 0zł
Bankomaty - 0/10zł
Karta - 0/10zł
Przelew internetowy - 0zł

Zalety:

 • arrowdarmowe konto
 • arrowdobra bankowość mobilna
 • arrowwygodne płatności BLIK

Wady:

 • arrowograniczona liczba bankomatów
 • arrowniskie oprocentowanie lokat

Jak założyć konto osobiste w PKO BP

Założenie konta osobistego w PKO BP jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy udać się do dowolnej placówki banku. Tam wypełnimy wniosek, okazujemy dokument tożsamości i czekamy na aktywację konta. Cały proces zajmuje zwykle około 15 minut.

Kolejną opcją jest założenie konta przez Internet. W tym celu wchodzimy na stronę www.pkobp.pl i klikamy w przycisk „Otwórz konto”. Następnie wypełniamy interaktywny wniosek, skanujemy dowód osobisty i potwierdzamy tożsamość przelewem weryfikacyjnym z innego banku. Po kilku dniach otrzymamy informację o aktywacji konta.

Ostatnią możliwością jest zainstalowanie aplikacji IKO na telefon i założenie konta bez wychodzenia z domu. Cały proces jest prosty i w pełni zdalny. Wystarczy mieć telefon z aparatem do zeskanowania dowodu osobistego.

Jakie dokumenty potrzebujemy do założenia konta?

Aby założyć Konto Osobiste w PKO BP potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Osoby poniżej 13 roku życia mogą otworzyć konto na podstawie legitymacji szkolnej. Jeśli zakładamy wspólne konto dla małżonków, konieczne będzie okazanie aktu małżeństwa.

W przypadku obcokrajowców, oprócz paszportu konieczny będzie również tymczasowy lub stały adres zamieszkania w Polsce udokumentowany np. umową najmu mieszkania.

Zalety konta osobistego PKO BP

Konto Osobiste w PKO BP ma wiele zalet. Przede wszystkim, w zależności od wybranej opcji, może być całkowicie darmowe. Dotyczy to zwłaszcza Konta za Zero, w którym prowadzenie rachunku i karta są bez opłat pod pewnymi warunkami.

Kolejną zaletą jest nowoczesna bankowość internetowa iPKO oraz aplikacja mobilna IKO, które zapewniają wygodny dostęp do konta z każdego miejsca. Możliwe są za ich pomocą nie tylko przelewy i historia operacji ale również zakładanie lokat, składanie wniosków kredytowych czy załatwianie wielu spraw urzędowych.

PKO BP udostępnia też swoim klientom szeroką gamę dodatkowych produktów – ubezpieczenia, kredyty, karty kredytowe czy lokaty. Wszystko można łatwo dobrać do konta osobistego bez konieczności fatygowania się do oddziału.

Konto osobiste w PKO BP to solidny bank z bogatą ofertą nowoczesnych usług online, które upraszczają codzienne zarządzanie domowymi finansami.

Wady konta osobistego PKO BP

Choć Konto Osobiste w PKO BP ma wiele zalet, posiada również pewne niedoskonałości. Pierwszą z nich są dosyć wysokie prowizje za przelewy natychmiastowe Express Elixir. Wynoszą one aż 10 zł, podczas gdy w innych bankach są zwykle dużo niższe lub wliczone w abonament.

Kolejną niedogodnością może być mniejsza niż w przypadku niektórych konkurencji liczba bankomatów. Automaty własne PKO BP nie są wprawdzie płatne, ale za wypłaty z obcych urządzeń trzeba dodatkowo zapłacić.

Ostatnią wadą jest dosyć skromne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, szczególnie w odniesieniu do banków internetowych. Dla osób poszukujących intratnych depozytów lepszym rozwiązaniem mogą być pod tym względem inne instytucje finansowe.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Tabela opłat

Karty

Typ karty płatniczejPKO Ekspres (VISA)
Funkcjonalności kartyrealizacja płatności zbliżeniowych
realizacja płatności internetowych
Opłata za wydanie karty0zł
Miesięczna opłata za kartę0 zł przy realizacji min. 5 transakcji kartą miesięcznie
10 zł w przeciwnym razie

Bankomaty

Wypłata gotówki w bankomatach w Polsce0 zł w bankomatach PKO BP
10 zł w pozostałych bankomatach
Wypłata gotówki w bankomatach Blikiem0zł
Wypłata gotówki w bankomatach za granicą3,5% wartości wypłaty
Wpłata gotówki we wpłatomacie0zł

Przelewy i zlecenia

Przelew krajowy0zł
Przelew natychmiastowy5zł
Przelew na telefon BLIK0zł
Przelew europejski SEPA0zł
Przelew zagraniczny SWIFT0,15% (min. 25 zł max. 130 zł)
Zlecenie stałe0zł
Polecenie zapłaty0 zł na rachunek w banku PKO BP
1 zł na rachunki w pozostałych bankach

Korzystanie z aplikacji IKO

Aplikacja mobilna IKO to jedno z najnowocześniejszych narzędzi bankowych w Polsce. Dostępna jest na urządzenia z systemem iOS i Android. Po zalogowaniu się za pomocą identyfikatora i hasła lub biometrii, mamy dostęp do pełnej funkcjonalności bankowej.

Za pomocą IKO możemy nie tylko sprawdzać saldo i historie rachunku ale też wykonywać przelewy zwyczajne, zdefiniowane, split payment a nawet natychmiastowe Express Elixir. Wystarczy kilka kliknięć by np. zasilić telefon na kartę lub przelać komuś pieniądze.

IKO pozwala również na zdalne załatwianie wielu spraw urzędowych, składanie wniosków kredytowych, lokacyjnych czy o kartę kredytową bez wizyty w oddziale. To bardzo wygodne i oszczędza czas.

Jak zainstalować IKO?

Aby zainstalować IKO, wchodzimy do sklepu App Store lub Google Play i pobieramy aplikację. Następnie podajemy identyfikator i hasło do bankowości internetowej. Jeśli ich nie mamy – zakładamy przez www. Następnie ustawiamy dodatkowe zabezpieczenia typu PIN, biometria lub kod SMS i gotowe.

Serwis iPKO w nowej odsłonie

Możesz założyć konto w PKO na trzy różne sposoby.

Tradycyjna metoda wymaga osobistego odwiedzenia placówki bankowej z dowodem tożsamości i podpisania umowy.

Dwa inne sposoby są realizowane online. Musisz wypełnić formularz wniosku o konto osobiste na stronie internetowej banku lub przez aplikację mobilną IKO.

Po wysłaniu wniosku, otrzymasz potwierdzenie na e-mail. Umowę podpisujesz przy kurierze, który dostarczy dokumenty w ciągu kilku dni. Ostatnim krokiem jest aktywacja dostępu do konta przez serwis internetowy iPKO lub aplikację mobilną.

Oprocentowanie konta osobistego

Konta osobiste w PKO BP są oprocentowane, choć zazwyczaj nie są to zbyt intratne depozyty. Na przykład w przypadku popularnego Konta za Zero standardowe oprocentowanie wynosi zaledwie 0,01% w skali roku. Lepsze warunki otrzymujemy dopiero od kwoty 10 000 zł – wtedy jest to 0,2% w skali roku.

Nieco wyższe odsetki otrzymamy na Koncie Oszczędnościowym PKO, bo aż 2% do 10 000 zł i 0,2% od nadwyżki. Wymaga to jednak comiesięcznych wpływów w kwocie 500 zł lub posiadania kredytu gotówkowego w PKO BP.

Dla porównania – najlepsze konta oszczędnościowe i rachunki maklerskie potrafią dać nawet 4-5% w skali roku, choć oczywiście wiąże się to zwykle z określonymi warunkami. Dla PKO BP priorytetem wydaje się bankowość transakcyjna, a nie oszczędnościowa.

Dodatkowe ubezpieczenia do konta

Do Konta Osobistego w PKO BP możemy dobrać kilka dodatkowych ubezpieczeń w ramach pakietu „Opiekun Rodziny”. W jego skład wchodzi:

 • Ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości domowych
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
 • Ubezpieczenie na życie
 • Ubezpieczenie leczenia za granicą i kosztów rehabilitacji
 • Ubezpieczenie assistance: pomoc medyczna, domowa, informatyczna, prawna

Pakiet ubezpieczeniowy kosztuje 39 zł miesięcznie przy umowie na 12 miesięcy. Można go w każdej chwili wypowiedzieć lub zrezygnować z poszczególnych elementów. To wygodny i tani sposób na ochronę najważniejszych dóbr materialnych i zdrowia.

Podsumowanie - czy warto założyć Konto Osobiste w PKO BP?

Po zapoznaniu się ze szczegółową analizą Konta Osobistego PKO BP, moja ocena jest jednoznacznie pozytywna. To nowoczesny i funkcjonalny rachunek z bardzo dobrą bankowością mobilną, który sprawdzi się zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych rodzin.

Konto to polecam przede wszystkim aktywnym użytkownikom bankowości internetowej i mobilnej. Aplikacja IKO umożliwia nie tylko podstawowe transakcje, ale też zdalne załatwianie wielu spraw urzędowych. Docenią je również podróżnicy, dla których przydatna będzie karta wielowalutowa.

Biorąc pod uwagę bogatą funkcjonalność Konta Osobistego za Zero w PKO BP w połączeniu z atrakcyjnymi benefitami, uważam że warto rozważyć tę opcję przy wyborze podstawowego rachunku bankowego dla siebie lub rodziny. Zachęcam do zapoznania się z pełną analizą tej oferty w naszym rankingu.

Najczęstsze pytania

Założenie i prowadzenie Konta Osobistego w PKO BP jest darmowe. Dotyczy to zwłaszcza popularnego Konta za Zero, w którym nie płacimy żadnych opłat pod pewnymi warunkami (posiadać aktywną kartę i wykonać 5 transakcji miesięcznie).

Założenie Konta Osobistego PKO BP przez Internet trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść na stronę www.pkobp.pl, wypełnić interaktywny wniosek i potwierdzić tożsamość. Sam proces online jest błyskawiczny. Następnie czekamy kilka dni na przelew weryfikacyjny.

Tak, Konto Osobiste PKO BP umożliwia wykonywanie wszystkich typowych płatności internetowych, w tym opłacanie abonamentów za Netflix, Spotify czy inne serwisy streamingowe. Dzięki usłudze BLIK można realizować transakcje online bez konieczności podawania danych karty.

Konto Osobiste PKO BP pozwala na debet w wysokości 1000 zł bez żadnych odsetek. Dopiero po przekroczeniu tego limitu lub 45 dni od wykorzystania debetu zaczynają być naliczane odsetki karne w wysokości dwukrotności odsetek ustawowych.

Niestety bankomaty PKO BP nie posiadają funkcji wpłat gotówkowych. Aby zasilić Konto Osobiste tą drogą, musimy udać się do dowolnej placówki banku lub innych agencyjnych punktów przyjmujących wpłaty narachunek (np. Poczta Polska, niektóre sklepy).

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane recenzje

CitiKonto - Recenzja konta osobistego od Citi Handlowy 2024 - opinie

CitiKonto - Recenzja konta osobistego od Citi Handlowy 2024 - opinie

Konto - 0zł
Bankomaty - 0/8zł
Karta - 0zł
Przelew internetowy - 0zł

Velo Bank Konto Osobiste - wszystko co musisz wiedzieć w 2024 - opinie

Velo Bank Konto Osobiste - wszystko co musisz wiedzieć w 2024 - opinie

Konto - 0zł
Bankomaty - 0/5zł
Karta - 0/7zł
Przelew internetowy - 0zł

Pekao Konto Osobiste 2024 - Oprocentowanie, Zalety i Recenzje

Pekao Konto Osobiste 2024 - Oprocentowanie, Zalety i Recenzje

 • Konto - 0zł 
 • Bankomaty - 0/2,3% (min. 5 zł) 
 • Karta - 0/4zł
 • Przelew internetowy - 0zł

Nest Bank - konto osobiste. Jak oceniają je użytkownicy w 2024?

Nest Bank - konto osobiste. Jak oceniają je użytkownicy w 2024?

Konto - 0zł
Bankomaty - 0/6zł
Karta - 0zł
Przelew internetowy - 0zł