homearrow-right
Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?

Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?

thumbnail
author-image

Bartosz Antoniak

15.09.2023 | 5 min.

Przejazd autostradą z Wrocławia do Krakowa to wygodny i szybki sposób dotarcia między tymi dwoma dużymi miastami Polski. Jednak przed wyruszeniem w drogę warto znać kilka kluczowych informacji na temat tej trasy.

Ile kosztuje przejazd autostradą z Wrocławia do Krakowa?

Koszt przejazdu autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa zależy od kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych opłata za przejazd całym odcinkiem autostrady A4 od węzła Wrocław Wschód do węzła Kraków Balice wynosi 49 zł. Dla pojazdów dostawczych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony jest to 73 zł, a dla busów i autobusów - 98 zł.

Opłatę uiszcza się w punktach poboru opłat zlokalizowanych na początku i na końcu autostrady A4. Możliwe jest również uiszczenie opłaty elektronicznie poprzez system e-Toll.

Jak długa jest trasa autostradą między tymi miastami?

Autostrada A4 na odcinku pomiędzy Wrocławiem a Krakowem ma długość około 270 km. Jadąc zgodnie z ograniczeniami prędkości, przejazd zajmuje około 2,5-3 godziny.

Trasa biegnie przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie. Mija po drodze większe miejscowości takie jak Opole, Gliwice, Katowice, Chrzanów.

Gdzie znajdują się punkty poboru opłat na tej trasie?

Na autostradzie A4 z Wrocławia do Krakowa zlokalizowane są następujące punkty poboru opłat:

 • Węzeł Wrocław Wschód (początek autostrady A4) - punkt wjazdowy
 • Węzeł Balice - punkt wyjazdowy

Kierowcy wjeżdżający na autostradę A4 we Wrocławiu pobierają bilet wjazdowy, a opuszczając autostradę w Balicach uiszczają należną opłatę za przejazd.

Jakie są stawki opłat za przejazd autostradą z Wrocławia do Krakowa?

Stawki opłat dla poszczególnych rodzajów pojazdów wynoszą:

 • Samochody osobowe - 49 zł
 • Pojazdy dostawcze o DMC powyżej 3,5 tony - 73 zł
 • Autobusy i busy - 98 zł

Dla motocykli opłata wynosi 1/4 stawki dla samochodów osobowych, czyli około 12 zł. Posiadacze elektronicznego systemu poboru opłat e-Toll mogą skorzystać ze zniżek.

Którędy najlepiej jechać autostradą z Wrocławia do Krakowa?

Najlepszą i najszybszą trasą z Wrocławia do Krakowa jest przejazd autostradą A4 na całej długości z Wrocławia Wschód do węzła Balice. Po drodze mija się większe miasta aglomeracji śląskiej: Opole, Gliwice, Katowice, Mysłowice.

Należy jednak pamiętać o utrudnieniach na odcinku Zabrze-Sośnica, gdzie trwają prace remontowe. Warto wziąć to pod uwagę planując podróż.

Ile czasu zajmuje przejazd autostradą między Wrocławiem a Krakowem?

Przy dobrej pogodzie i niewielkim natężeniu ruchu przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa zajmuje około 2,5-3 godziny.

Jednak w przypadku dużego ruchu, a także w zimie, gdy pogoda jest gorsza, realny czas przejazdu może się wydłużyć nawet do 4 godzin. Największe korki tworzą się zwykle na wysokości Gliwic i Katowic.

Jakie są alternatywne drogi dojazdu z Wrocławia do Krakowa?

Oprócz autostrady A4, z Wrocławia do Krakowa można dojechać następującymi drogami:

 • Droga krajowa nr 94
 • Droga krajowa nr 39
 • Droga wojewódzka nr 346

Jednak są to trasy znacznie wolniejsze i mniej komfortowe niż autostrada A4. Na drogach tych występuje dużo miejscowości i skrzyżowań, przez co podróż samochodem osobowym może zająć nawet 8 godzin.

Gdzie można zatrzymać się na odpoczynek w trakcie jazdy autostradą z Wrocławia do Krakowa?

W trakcie podróży autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa warto zatrzymać się w jednym z Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), które znajdują się przy każdym większym węźle autostrady. MOP-y wyposażone są w parkingi, toalety, punkty gastronomiczne.

Godnymi polecenia MOP-ami na tej trasie są m.in.:

 • MOP Działosza (około 100 km od Wrocławia)
 • MOP Tworzeń (przy węźle Gliwice-Sośnica)
 • MOP Skomielna Biała (przy węźle Chrzanów)

Korzystając z tych obiektów można odpocząć i zatankować samochód, nie zbaczając z trasy.

Podsumowanie

Podróż autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia między tymi miastami. Koszt przejazdu dla samochodu osobowego to około 50 zł, a cała trasa zajmuje 2,5-3 godziny. Należy jednak pamiętać o uiszczeniu opłat na bramkach, dostosowaniu prędkości do warunków oraz planowaniu postojów w MOPach. Mimo konieczności poniesienia opłat, dla wielu osób podróż autostradą A4 to najlepszy wybór na trasie Wrocław-Kraków.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa dla samochodu osobowego?

Koszt przejazdu całą autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa dla samochodu osobowego wynosi obecnie 49 zł (2023 r.).

Gdzie na trasie Wrocław-Kraków znajdują się punkty poboru opłat?

Punkty poboru opłat zlokalizowane są na początku (Wrocław Wschód) i na końcu (Balice) autostrady A4 pomiędzy tymi miastami.

Ile czasu zajmuje przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa?

Przy dobrej pogodzie i niewielkim ruchu przejazd zajmuje około 2,5-3 godziny. W przypadku dużego natężenia ruchu może to być nawet 4 godziny.

Jakie są alternatywne trasy z Wrocławia do Krakowa?

Możliwe jest także dotarcie między tymi miastami drogami krajowymi nr 94 i 39 lub drogą wojewódzką nr 346. Jest to jednak wolniejsza i mniej komfortowa opcja.

Gdzie warto zatrzymać się w trakcie jazdy autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa?

Warto korzystać z Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), które pozwalają odpocząć i zatankować auto bez zbaczania z trasy.

shareUdostępnij
author
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0