News

Pełczyńska-Nałęcz dołącza do składu rządu Tuska - Unikatowe Wieści Polityczne

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak26.11.20235 min.
Pełczyńska-Nałęcz dołącza do składu rządu Tuska - Unikatowe Wieści Polityczne

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji oraz bliska współpracowniczka Szymona Hołowni, dołącza do rządu Donalda Tuska jako minister funduszy i polityki regionalnej. Tym samym Polska 2050 umocniła swoją pozycję w nowym gabinecie, obsadzając dodatkowe stanowisko oprócz resortu klimatu i środowiska.

Kluczowe wnioski:
  • Pełczyńska-Nałęcz zastąpi Michała Kobosko z Polski 2050, który zrezygnował z wejścia do rządu.
  • Jest zaufanym człowiekiem Szymona Hołowni i prowadziła kampanię wyborczą partii.
  • Ma duże doświadczenie dyplomatyczne jako była ambasador Rosji.
  • Jest socjologiem i politologiem, zajmuje się problematyką Europy Wschodniej.
  • W rządzie PO-PSL była wiceminister spraw zagranicznych.

Pełczyńska-Nałęcz szefową resortu funduszy

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została nową minister funduszy i polityki regionalnej w rządzie Donalda Tuska. Tym samym dołączyła do gabinetu jako przedstawicielka ugrupowania Polska 2050.

Pełczyńska-Nałęcz zastąpiła na tym stanowisku Michała Koboskę z Polski 2050, który początkowo był brany pod uwagę, ale ostatecznie zrezygnował z wejścia do rządu. Nowa minister jest jedną z najbardziej zaufanych osób lidera Polski 2050 Szymona Hołowni. Wcześniej prowadziła kampanię wyborczą tego ugrupowania.

Doświadczenie dyplomatyczne

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma spore doświadczenie w dyplomacji. W latach 2014-2016 pełniła funkcję ambasadora Polski w Rosji. Stanowisko to objęła za rządów koalicji PO-PSL. Po powrocie do kraju była m.in. dyrektorem programowym w Fundacji Batorego.

Wcześniej, w latach 2011-2014 za rządów PO-PSL, Pełczyńska-Nałęcz była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jej bogate doświadczenie w polityce zagranicznej będzie z pewnością pomocne w pracy na czele resortu funduszy i polityki regionalnej, który również zajmuje się pozyskiwaniem i dystrybucją środków z Unii Europejskiej.

Zaufana osoba lidera Hołowni w rządzie

Pełczyńska-Nałęcz od dawna współpracuje ze środowiskiem Polska 2050 i liderem tego ugrupowania Szymonem Hołownią. Jeszcze przed powstaniem partii działała w jego think tanku, a podczas ostatnich wyborów parlamentarnych stała na czele sztabu wyborczego.

Teraz jako minister w randze wiceministra będzie reprezentować Polskę 2050 w rządzie Donalda Tuska. Dzięki temu partia Hołowni umocniła swoją pozycję w gabinecie, obsadzając dodatkowe stanowisko oprócz resortu klimatu i środowiska, który obejmie Paulina Hennig-Kloska.

Socjolog i politolog

Pełczyńska-Nałęcz jest socjologiem i politologiem z wykształcenia. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej, stąd jej wcześniejsze zaangażowanie na placówce dyplomatycznej w Moskwie. Jest również doktorem socjologii i ma spore doświadczenie w pracy naukowej.

Wcześniej była zatrudniona m.in. w Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodku Studiów Wschodnich. Jej warsztat badawczy na pewno przyda się w pracy w resorcie zajmującym się dystrybucją środków unijnych i prowadzeniem polityki regionalnej.

Czytaj więcej: Czy najgorsze koszmary Zachodu staja się rzeczywistością? Eksperci alarmują!

Nowa minister związana z Polską 2050

Pełczyńska-Nałęcz to kolejny polityk partii Polska 2050, który dołączył do rządu Donalda Tuska. Świadczy to o umacnianiu się pozycji ugrupowania Hołowni jako koalicjanta PO i PSL.

To z jednej strony docenienie kompetencji naszych ludzi, a z drugiej umocnienie pozycji Polski 2050 jako konstruktywnego koalicjanta, który chce realnego wpływu na politykę państwa

– skomentował decyzję o powołaniu Pełczyńskiej-Nałęcz jeden z polityków partii Hołowni. Faktycznie, cała dotychczasowa działalność nowej minister pokazuje, że może ona sprawnie zarządzać swoim resortem i dobrze współpracować z koalicjantami.

Kim jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz?

Pełczyńska-Nałęcz dołącza do składu rządu Tuska - Unikatowe Wieści Polityczne

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma 44 lata, z wykształcenia jest socjologiem i politologiem. Specjalizuje się w problemach Europy Wschodniej.

Wiek 44 lata
Wykształcenie Doktor socjologii
Doświadczenie polityczne ambasador Rosji, wiceminister MSZ
Obecna funkcja minister funduszy i polityki regionalnej

W ostatnich latach Pełczyńska-Nałęcz ściśle współpracowała z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią. Najpierw w jego think tanku, później jako szefowa kampanii wyborczej partii. Teraz będzie reprezentować to ugrupowanie w randze wiceministra w rządzie Donalda Tuska.

Podsumowanie

Powołanie Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz na stanowisko minister funduszy i polityki regionalnej to dobra wiadomość dla rządu Donalda Tuska. Jest ona doświadczonym politykiem i dyplomatą, a jej kwalifikacje z pewnością pomogą w zarządzaniu tym ważnym resortem. Co więcej, umocni to także pozycję Polski 2050 jako solidnego koalicjanta.

Mianowanie Pełczyńskiej-Nałęcz pokazuje, że Donald Tusk docenia kompetencje polityków partii Hołowni. To dla nich szansa na realny wpływ na politykę państwa. Z drugiej strony, wzmocni to pozycję całej koalicji i zbuduje wzajemne zaufanie między partnerami.

Nowa pani minister może pochwalić się bogatym doświadczeniem dyplomatycznym z okresu swojej pracy na placówce w Moskwie. Na pewno przyda się ono w pracy nad pozyskiwaniem funduszy europejskich. Pełczyńska-Nałęcz dobrze rozumie też mechanizmy współpracy międzynarodowej.

Miejmy nadzieję, że jej powołanie okaże się trafną decyzją! Trzymamy kciuki, aby Katarzyna Pełczyńska -Nałęcz dobrze wywiązała się ze swoich obowiązków jako minister w rządzie Donalda Tuska. Powodzenia!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły