News

Pfizer wstrzymuje testy nowego leku ze względu na raporty o skutkach ubocznych pacjentów

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska02.12.20235 min.
Pfizer wstrzymuje testy nowego leku ze względu na raporty o skutkach ubocznych pacjentów

Pfizer wstrzymuje testy nowego leku na otyłość danuglipron ze względu na zgłaszane przez pacjentów skutki uboczne podczas drugiej fazy badań klinicznych. Danuglipron miał być hitem i zastąpić malejące wpływy ze sprzedaży szczepionek na COVID-19, ale plany pokrzyżowały efekty uboczne. Pacjenci raportowali problemy żołądkowo-jelitowe, które zmusiły wielu do przerwania zażywania leku.

Kluczowe wnioski:
  • Danuglipron miał przynieść Pfizerowi do 90 mld dolarów zysku z rynku odchudzania.
  • Pacjenci zgłaszali głównie łagodne objawy żołądkowo-jelitowe po zażyciu leku.
  • Wiele osób przerwało udział w badaniach z powodu skutków ubocznych danuglipronu.
  • Pfizer wstrzymał badania dla dawki 2 x dziennie, ale testuje wersję 1 x dziennie.
  • Firma musi ciąć koszty w obliczu malejącego popytu na szczepionki na COVID-19.

Pfizer wstrzymuje badania kliniczne leku na otyłość danuglipron

Pfizer podjął decyzję o wstrzymaniu badań klinicznych nad nowym lekiem na otyłość o nazwie danuglipron. Stało się tak po tym, jak uczestnicy drugiej fazy testów zgłaszali niepożądane objawy żołądkowo-jelitowe po zażywaniu preparatu. Danuglipron miał być wielką szansą dla Pfizera na wejście w dynamicznie rozwijający się rynek leków odchudzających i zastąpienie malejących wpływów ze sprzedaży szczepionek na COVID-19.

Obecnie rynek leków odchudzających jest wart 10 mld dolarów, ale szacunki mówią, że w przyszłości może osiągnąć nawet 90 mld dolarów wartości. Pfizer chciał wykorzystać tę okazję i mocno stawiał na danuglipron, licząc na wielomiliardowe zyski. Niestety, plany pokrzyżowały zgłaszane przez pacjentów efekty uboczne.

Pacjenci raportowali problemy żołądkowo-jelitowe po zażyciu danuglipronu

Uczestnicy drugiej fazy badań klinicznych nad danuglipronem zgłaszali występowanie różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowych po przyjmowaniu leku. Były to głównie łagodne objawy, ale na tyle dokuczliwe, że znaczna część pacjentów zdecydowała się przerwać zażywanie danuglipronu.

Dla Pfizera oznaczało to poważny problem, bo preparat miał być dobrze tolerowany i skuteczny w długotrwałym stosowaniu. Skutki uboczne wpłynęły jednak na decyzję o wstrzymaniu dalszych badań dla dawki leku przyjmowanej dwa razy dziennie.

Wersja danuglipronu do zażywania 1 x dziennie wciąż w grze

Pfizer nie rezygnuje jednak całkowicie z prac nad danuglipronem. Firma wciąż prowadzi badania kliniczne nad wersją leku do przyjmowania raz na dobę i zamierza opublikować ich wyniki w pierwszej połowie 2024 roku.

Dane te pokażą, czy danuglipron w dawce dobowej ma szansę na sukces i wejście na rynek. Jeśli okaże się dobrze tolerowany przez pacjentów, Pfizer może zdecydować się na rozpoczęcie kluczowej, trzeciej fazy badań klinicznych tej wersji leku. To oznaczałoby, że projekt jeszcze nie jest całkowicie stracony.

Czytaj więcej: Afera z podróbkami w Poczcie Polskiej - zaskakujące wyjaśnienia spółki

Pfizer liczył, że danuglipron zastąpi wpływy ze szczepionek

Dla Pfizera danuglipron miał być szansą na utrzymanie wysokich wpływów finansowych w obliczu malejącego popytu na szczepionki przeciwko COVID-19, które przyniosły firmie zyski rzędu dziesiątek miliardów dolarów w ostatnich latach.

W 2022 r. łączne przychody Pfizera przekroczyły 100 mld dolarów, z czego aż 56 mld pochodziło tylko ze sprzedaży szczepionki i leku Paxlovid.

Jednak wraz z oddalaniem się pandemii, zapotrzebowanie na szczepionki i leki COVID-owe gwałtownie maleje. Dlatego Pfizer szukał alternatywnych źródeł przychodów i upatrywał wielkiej szansy w rynku odchudzania, prognozowanym na 90 mld $. Niestety, na przeszkodzie stanęły problemy z danuglipronem.

Pfizer zmuszony obniżyć prognozy i ciąć koszty

Aby dostosować się do mniejszego popytu na dotychczasowe produkty, Pfizer został zmuszony do obniżenia prognoz przychodów w 2023 roku aż o 13%. Firma zapowiedziała również cięcia kosztów, by zrekompensować ubytki w sprzedaży.

Zamiast spodziewanych wpływów na poziomie 67-70 mld dolarów, obecnie Pfizer zakłada przychody w przedziale 58-61 mld dolarów. To znacząca różnica, która pokazuje, jak ważny był dla firmy sukces danuglipronu. Bez tej nadziei, konieczne są oszczędności i mniej optymistyczne prognozy finansowe.

Przychody Pfizera w 2022 roku ponad 100 mld $
z czego ze szczepionek i leków COVID 56 mld $
Pierwotna prognoza na 2023 rok 67-70 mld $
Obniżona prognoza na 2023 rok 58-61 mld $ (-13%)

Przyszłość pokaże, czy Pfizerowi uda się odbudować pozycję i znaleźć nowe źródła wysokich zysków. Na razie jednak firma musi mierzyć się z rozczarowaniem po niepowodzeniu danuglipronu i nieuniknionymi cięciami budżetu.

Podsumowanie

Pfizer wstrzymuje testy nowego leku ze względu na raporty o skutkach ubocznych pacjentów

W moim artykule omówiłem decyzję Pfizera o wstrzymaniu badań klinicznych nad nowym lekiem na otyłość o nazwie danuglipron. Preparat ten wiązany był z ogromnymi nadziejami i miał przynieść firmie wielomiliardowe zyski z szybko rozwijającego się rynku odchudzania. Niestety, plany pokrzyżowały zgłaszane przez pacjentów skutki uboczne podczas testów.

Uczestnicy badań raportowali głównie łagodne, ale dokuczliwe dolegliwości żołądkowo-jelitowe po zażywaniu danuglipronu. W obliczu masowego przerywania kuracji, Pfizer zdecydował się wstrzymać testy dla dawki 2 x dziennie. Firma wciąż prowadzi jednak badania dla wersji 1 x dziennie, więc projekt jeszcze nie jest całkiem stracony.

Artykuł pokazuje, jak ważny dla Pfizera był sukces danuglipronu w kontekście malejącego popytu na dotychczasowe produkty, czyli głównie szczepionki COVID-owe. Bez tych miliardów dolarów wpływów koncern musi radykalnie ciąć koszty i zrewidować plany finansowe. Przyszłość pokaże, czy uda mu się odbudować pozycję po porażce z lekiem.

Mam nadzieję, że w przystępny sposób przybliżyłem temat wstrzymania przez Pfizera testów nad obiecującym lekiem i konsekwencji tej decyzji. Zachęcam do zapoznania się z całym materiałem, w którym dokładnie analizuję tę sytuację.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.