News

Pionierowi rynku grozi niewypłacalność. Panek ma kilka miesięcy na restrukturyzację

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska10.02.20246 min.
Pionierowi rynku grozi niewypłacalność. Panek ma kilka miesięcy na restrukturyzację

Panek, będący pionierem na polskim rynku carsharingu, znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Firma musiała wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne, aby uniknąć bankructwa. Z informacji opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych wynika, że Panek ma zaledwie cztery miesiące na przeprowadzenie restrukturyzacji i ugody z wierzycielami. Jeśli się to nie uda, grozi mu utrata płynności finansowej i ostatecznie upadłość. Byłby to z pewnością cios dla rozwijającego się w Polsce rynku carsharingu.

Pionierska firma carsharingu w poważnych tarapatach finansowych

Panek, będący pionierem na polskim rynku carsharingu, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Firma musiała wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne, aby uniknąć bankructwa. Z informacji opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych wynika, że Panek ma zaledwie cztery miesiące na przeprowadzenie restrukturyzacji i porozumienie z wierzycielami. Jeśli się to nie uda, grozi mu utrata płynności finansowej i ostatecznie upadłość.

Byłby to z pewnością poważny cios dla dopiero rozwijającego się w Polsce rynku carsharingu, na którym Panek odgrywał rolę lidera. Firma z powodzeniem świadczyła usługi wypożyczania samochodów na minuty przez aplikację, co przyczyniło się do rozpowszechnienia tego modelu biznesowego w polskich miastach.

Skąd problemy finansowe pioniera?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd wzięły się poważne kłopoty finansowe Panek. Być może firma zbyt pochopnie inwestowała w ekspansję, nie bacząc na rosnące zadłużenie. Być może model carsharingu okazał się trudniejszy do zyskowności niż początkowo zakładano. Niewykluczone też, że na problemy wpłynęła zwiększona konkurencja na rynku wynajmu aut na minuty.

Niezależnie od przyczyn, obecnie przyszłość nie tylko samej firmy, ale całej branży carsharingu w Polsce stoi pod znakiem zapytania. RESTRUKTURYZACJA Panek będzie kluczowa dla dalszych losów tego rynku.

Firma Panek walczy o uniknięcie bankructwa

Z opublikowanego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych obwieszczenia jasno wynika, że Panek znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i jeśli nic się nie zmieni, grozi mu niewypłacalność i ostatecznie upadłość. Dlatego też firma podjęła kroki w celu restrukturyzacji i ugody z wierzycielami.

Nadzorca układu (...) obwieszcza o ustaleniu dnia układowego na dzień 8 lutego 2024 roku

Firma liczy, że w ciągu czterech miesięcy uda jej się wypracować satysfakcjonujące porozumienie, dzięki któremu uniknie bankructwa i odzyska stabliność finansową. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Konieczne będą prawdopodobnie bolesne cięcia kosztów, a być może nawet sprzedaż części aktywów.

Jaka przyszłość czeka rynek carsharingu bez lidera?

Gdyby próba ratowania Panek się nie powiodła, mogłoby to mieć katastrofalne skutki dla dopiero raczkującego rynku carsharingu w Polsce. Panek od lat uchodził za lidera tego rynku i w dużej mierze przyczynił się do rozpropagowania modelu wypożyczania aut na minuty.

Bez Panek rynek prawdopodobnie nadal będzie się rozwijał, jednak znacznie wolniej. Klienci stracą zaufanie do carsharingu, jeśli jego pionier upadnie. Pozostali gracze będą musieli na nowo budować zaufanie klientów i przekonywać ich do tego modelu biznesowego.

Czytaj więcej: Henryka Bochniarz komentuje znaczenie MBA i ofiary losu

Restrukturyzacja jako ostatnia deska ratunku

Obecnie jedyną nadzieją dla Panek jest powodzenie trwającego postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli w ciągu czterech miesięcy firma nie wypracuje satysfakcjonującego porozumienia z wierzycielami, grozi jej utrata płynności finansowej i bankructwo.

  • Zawarcie ugody z wierzycielami
  • Sprzedaż części aktywów w celu pozyskania gotówki
  • Optymalizacja kosztów i cięcia wydatków

Powyższe kroki restrukturyzacyjne mogą okazać się bolesne, ale są konieczne dla ratowania rentowności. Tylko w ten sposób Panek będzie miał szansę przetrwać na rynku i kontynuować działalność jako lider carsharingu w Polsce.

Data ogłoszenia restrukturyzacji 8 lutego 2024
Dług firmy Panek niewiadomy
Czas na restrukturyzację 4 miesiące

Czy pionier rynku udźwignie ciężar zadłużenia?

Pionierowi rynku grozi niewypłacalność. Panek ma kilka miesięcy na restrukturyzację

Mimo pozycji lidera i wieloletniego doświadczenia, firma Panek znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Postępowanie restrukturyzacyjne jest ostatnią deską ratunku i szansą na odbudowanie rentowności poprzez renegocjację zadłużenia.

Niestety szanse nie są duże. Restrukturyzacja często okazuje się niewystarczająca, a porozumienie z wierzycielami trudne do osiągnięcia. Jeśli w ciągu czterech miesięcy Panek nie wypracuje satysfakcjonującego porozumienia, grozi mu utrata płynności finansowej i bankructwo.

Byłby to z pewnością cios nie tylko dla samej firmy, ale całego polskiego rynku carsharingu. Panek od lat uchodził za lidera tego rynku i w dużej mierze przyczynił się do jego rozwoju. Bez niego rozwój carsharingu w Polsce może zostać mocno spowolniony.

Przyszłość carsharingu zagrożona upadłością pioniera

Jeśli próba ratowania Panek się nie powiedzie, branża carsharingu może ponieść dotkliwe konsekwencje. Klienci stracą zaufanie do tego modelu biznesowego, widząc upadek jego wiodącego przedstawiciela.

Pozostali gracze będą musieli odbudować to zaufanie niemalże od nowa i przekonywać klientów, że wypożyczanie aut na minuty nadal jest dobrą i opłacalną opcją. Bez pioniera rynku i lidera, jakim był Panek, nie będzie to łatwe zadanie.

Miejmy nadzieję, że restrukturyzacja Panek powiedzie się i firma ta dalej będzie mogła kontynuować działalność, rozwijając polski rynek carsharingu. W przeciwnym razie czeka go długa droga do odbudowy zaufania klientów i pozycji lidera po ewentualnym upadku jej dotychczasowego pioniera.

Podsumowanie

Firma Panek, będąca pionierem na polskim rynku carsharingu, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Musiała wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne, aby uniknąć niewypłacalności i bankructwa. Ma tylko cztery miesiące na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami w ramach restrukturyzacji mającej na celu poprawę płynności finansowej firmy.

Jeśli restrukturyzacja nie powiedzie się, grozi jej utrata płynności finansowej i ostatecznie upadłość. Byłby to dotkliwy cios nie tylko dla samego Panek, ale całego polskiego rynku carsharingu, który dopiero raczkuje, a na którym Panek pełnił rolę lidera i pioniera.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły