News

PiS pozostawia problem, na który piekarnie czekają na decyzję rządu Tuska

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska04.12.20236 min.
PiS pozostawia problem, na który piekarnie czekają na decyzję rządu Tuska

Piekarnie w Polsce zmagają się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, co zmusza je do podwyżek cen pieczywa. Winę za tę sytuację ponosi rząd Prawa i Sprawiedliwości, który przed wyborami obiecywał utrzymanie niskich cen żywności. Teraz piekarnie z niepewnością oczekują decyzji przyszłego gabinetu Donalda Tuska w kluczowych dla nich kwestiach.

Kluczowe wnioski:
  • Rosnące koszty energii i pracy zmuszają piekarnie do podwyżek cen chleba
  • Piekarnie obawiają się powrotu wyższej stawki VAT i wyższych cen prądu
  • Los wielu małych piekarni w Polsce jest niepewny
  • Piekarnie będą musiały ponieść koszty transformacji energetycznej
  • Podwyżki cen pieczywa w najbliższym czasie są nieuniknione

Wzrost kosztów piekarni

Piekarnie w Polsce borykają się ze znacznym wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Główne czynniki wpływające na ten stan rzeczy to rosnące ceny energii, gazu, paliw oraz płac. Te elementy stanowią znaczną część budżetu każdej piekarni.

Jak wskazują piekarze, rachunki za prąd i gaz wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat nawet trzykrotnie. Do tego dochodzą wyższe koszty zakupu mąki, cukru, olejów i innych produktów spożywczych wykorzystywanych przy produkcji pieczywa. Te podwyżki bezpośrednio przekładają się na konieczność podniesienia cen wypiekanego chleba i innych wyrobów.

Rosnące pensje pracowników

Kolejnym obciążeniem dla piekarni są rosnące koszty pracy. Wzrost płacy minimalnej oraz presja płacowa na rynku powodują, że piekarnie muszą podnosić wynagrodzenia dla swoich pracowników. Te dodatkowe koszty również znajdują odzwierciedlenie w wyższych cenach pieczywa dla klientów.

Według szacunków, tylko podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2023 roku podniesie koszty działalności przeciętnej piekarni od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. To spore obciążenie, zważywszy na niskie marże w branży piekarniczej.

Wpływ płacy minimalnej na ceny

Podniesienie płacy minimalnej od nowego roku do poziomu 4242 zł brutto, a następnie do 4300 zł brutto od lipca 2023 roku, z pewnością wpłynie na wzrost cen pieczywa. Piekarze nie ukrywają, że nie będą w stanie wchłonąć tak znacznego wzrostu kosztów pracy i muszą przenieść go na klientów w postaci wyższych cen.

Chleb jest produktem niskomarżowym i sprzedawanym w niewysokiej cenie. Tymczasem koszty jego produkcji rosną w bardzo szybkim tempie. Oprócz wynagrodzeń, piekarnie muszą ponosić wydatki na sprzęt, modernizację, transport czy spełnianie rygorystycznych norm sanitarnych. To sprawia, że podwyżki są nieuniknione.

Czytaj więcej: Elon Musk w Izraelu: Tajemnicze plany dotyczące Gazy - zaskakujące szczegóły!

Niepewność co do decyzji Tuska

Przyszłość branży piekarniczej zależy także od decyzji, jakie podejmie nowy rząd na czele z Donaldem Tuskiem. Piekarnicy z niepokojem oczekują rozstrzygnięć w tak kluczowych dla nich kwestiach, jak stawka VAT na żywność czy ceny energii.

Obawiają się, że VAT na żywność zamiast zerowej stawki wróci do poziomu 5%. To z pewnością odbiłoby się na cenach pieczywa. Podobnie zagrożeniem jest ewentualne zniesienie zamrożenia cen prądu, co również uderzyłoby w piekarnie.

Los małych piekarni w Polsce

PiS pozostawia problem, na który piekarnie czekają na decyzję rządu Tuska

Coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna branży piekarniczej zagraża zwłaszcza funkcjonowaniu małych, lokalnych piekarni. Wysokie koszty, brak pieniędzy na modernizację oraz rosnąca konkurencja ze strony zautomatyzowanych, przemysłowych piekarni produkujących na potrzeby sieci handlowych - to główne czynniki, które decydują o kurczeniu się rynku.

Tylko w latach 2016-2022 zamknięto około 100 mniejszych piekarni. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach ta tendencja się utrzyma. Coraz więcej piekarni nie jest w stanie sprostać rosnącym kosztom i zaostrzającej się konkurencji.

Wzrost sprzedaży w dyskontach

Duże sieci handlowe przejmują coraz większy udział w sprzedaży pieczywa kosztem małych sklepów, które są głównymi odbiorcami wyrobów z lokalnych piekarni. Utrata tych klientów stawia pod znakiem zapytania opłacalność działalności wielu mniejszych producentów pieczywa.

Przyszłość oparta na ekologii

Przed branżą piekarniczą stoją kolejne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Do 2030 roku piekarnie będą zobowiązane wymienić piece węglowe na bardziej ekologiczne, wykorzystujące inne źródła energii niż węgiel.

Dla wielu mniejszych podmiotów koszty takiej modernizacji mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem. Tymczasem bez unowocześnienia produkcji w duchu „zielonej energii” wiele piekarni może zakończyć działalność z powodu niespełnienia przyszłych norm środowiskowych.

Podwyżki cen pieczywa nieuniknione

Podsumowując, piekarnie stoją przed koniecznością podniesienia cen swoich wyrobów. Rosnące koszty prowadzenia działalności, w połączeniu z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi załogi oraz wymogami związanymi z transformacją energetyczną, stawiają branżę pod coraz większą presją.

Choć piekarze deklarują, że podwyżki nie powinny znacząco przekroczyć poziomu inflacji, realia ekonomiczne wskazują, że wzrost cen pieczywa będzie wyraźnie odczuwalny dla klientów. Tylko w ten sposób producenci będą w stanie utrzymać rentowność funkcjonowania piekarni w tych trudnych czasach.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem trudną sytuację, w jakiej znalazły się polskie piekarnie. Koszty ich działalności rosną z miesiąca na miesiąc, a jednym z głównych powodów jest wzrost cen energii i gazu. Piekarze muszą także mierzyć się z rosnącymi kosztami pracy po ostatnich podwyżkach płacy minimalnej.

Perspektywy na przyszłość również nie rysują się w jasnych barwach. Piekarnie z niepokojem czekają na decyzje nowego rządu ws. VAT na żywność i cen energii. Ich działalność jest uzależniona od tych czynników. Ponadto czekają je duże inwestycje, aby dostosować produkcję do norm ekologicznych.

W mojej ocenie, piekarnie stoją pod ścianą i są zmuszone podnosić ceny swoich wyrobów. Gwałtowny wzrost kosztów przekłada się bezpośrednio na oferowane ceny. Niestety nieuniknione są dalsze podwyżki cen pieczywa, co odczują konsumenci. Jednocześnie los wielu małych piekarni jest niepewny.

Przedstawiłem złożoną sytuację tej branży, aby unaocznić presję, z jaką mierzą się obecnie polscy piekarze. Mam nadzieję, że artykuł pozwolił lepiej zrozumieć trudności tego sektora.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
  3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły