Finanse

PKO Bank Polski: Nowe subwencje finansowe dostępne od stycznia w Tarczy Finansowej PFR 2.0

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak28.11.20237 min.
PKO Bank Polski: Nowe subwencje finansowe dostępne od stycznia w Tarczy Finansowej PFR 2.0

Direct 2.0 to kolejna odsłona rządowego programu mającego wesprzeć firmy dotknięte skutkami pandemii. Tym razem pula środków wynosi 35 mld zł, a pieniądze trafią do mikrofirm oraz MŚP z blisko 40 branż w formie bezzwrotnych subwencji. Wnioski będzie można składać od 15 stycznia w bankowości internetowej, m.in. PKO Banku Polskiego. Sprawdź, czy Twoja firma kwalifikuje się do pomocy.

Kluczowe wnioski:
 • Maksymalna kwota subwencji to 324 tys. zł dla mikrofirm i 3,5 mln zł dla MŚP.
 • Wsparciem objęte są wybrane branże, które ucierpiały przez pandemię.
 • Wnioski będzie można składać online od 15 stycznia br.
 • Poprzednia Tarcza Finansowa 1.0 przekazała firmom 60 mld zł.
 • Pieniądze na konta firm mają trafić szybko, tak jak przy Tarczy 1.0.

Jakie firmy mogą liczyć na wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0?

Z pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 będą mogły skorzystać mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników oraz małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 249 osób. Warunkiem jest prowadzenie działalności w jednej z prawie 40 branż wskazanych w programie. Ponadto firmy te muszą wykazać spadek przychodów w wysokości co najmniej 30% w porównaniu rok do roku.

W przypadku mikrofirm wsparcie przeznaczone jest dla podmiotów o obrocie lub sumie bilansowej nieprzekraczającej 2 mln euro w 2019 r. Z kolei dla MŚP maksymalny dopuszczalny poziom obrotu to 50 mln euro, a sumy bilansowej - 43 mln euro.

Branże objęte wsparciem

Aby otrzymać środki z Tarczy 2.0, firma musi działać w jednej z prawie 40 branż wskazanych w programie na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Są to sektory, które najmocniej odczuły negatywne skutki pandemii COVID-19. Należą do nich m.in. turystyka, gastronomia, kultura, transport czy sport. Pełną listę branż można znaleźć na stronach PFR oraz poszczególnych banków.

Ile wynosi maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm oraz małych i średnich firm?

Wysokość pomocy finansowej z Tarczy PFR 2.0 zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Mikrofirmy mogą liczyć na maksymalnie 324 tys. zł subwencji, przy czym dokładna kwota wyliczana jest w oparciu o liczbę zatrudnionych i spadek przychodów.

Z kolei małe i średnie firmy otrzymają wsparcie w wysokości do 70% wartości straty brutto, jednak nie więcej niż 3,5 mln zł. Podstawą do określenia subwencji będzie prognoza spadku przychodów oraz wzrostu kosztów z powodu COVID-19.

Jak wyliczana jest wysokość subwencji?

W przypadku mikrofirm kwota subwencji finansowej wyliczana jest jako iloczyn liczby zatrudnionych i kwoty bazowej w wysokości 18 tys. zł na jednego pracownika. Jednak przy spadku przychodów powyżej 60% stawka bazowa wzrasta do 36 tys. zł. Stąd maksymalna wartość pomocy dla mikrofirmy z 9 pracownikami to 324 tys. zł.

Czytaj więcej: Co to jest cashback + jak działa zwrot gotówki | Przewodnik 2023

Które branże są objęte wsparciem w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0?

Tarcza Finansowa 2.0 obejmuje łącznie prawie 40 branż, które najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Są to sektory związane m.in. z turystyką, hotelarstwem, gastronomią, kulturą, rozrywką, transportem i przewozem osób, edukacją, sportem oraz usługami konsumenckimi. Pełną listę można znaleźć w regulaminie programu dostępnym na stronach internetowych PFR i banków.

Lista branż objętych wsparciem liczy prawie 40 pozycji PKD i została określona na podstawie analizy negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na poszczególne sektory gospodarki.

Wśród branż zakwalifikowanych do otrzymania subwencji z Tarczy 2.0 znajdują się m.in.:

 • hotele i podobne obiekty zakwaterowania
 • restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne
 • przedsiębiorstwa turystyczne i organizatorzy wycieczek
 • firmy zajmujące się projekcją filmów i dystrybucją filmową
 • obiekty sportowe, obiekty służące poprawie kondycji fizycznej
 • przewóz osób samochodami

Jakie są warunki uzyskania umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0?

PKO Bank Polski: Nowe subwencje finansowe dostępne od stycznia w Tarczy Finansowej PFR 2.0

Jednym z celów Tarczy Finansowej PFR 2.0 jest utrzymanie miejsc pracy w firmach, które otrzymają wsparcie. Dlatego też uzyskanie umorzenia otrzymanej subwencji wiąże się ze spełnieniem warunków dotyczących poziomu zatrudnienia.

Aby uzyskać pełne umorzenie 100% otrzymanych środków, firma nie może zredukować stanu zatrudnienia od dnia złożenia wniosku do określonego w umowie dnia liczonego jako maksymalnie 12 miesięcy od dnia wypłaty subwencji. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Poziom utrzymania
zatrudnienia
Wysokość umorzenia
subwencji
100% 100%
80% 75%
60% 50%

Jak widać w tabeli, im wyższy poziom utrzymania miejsc pracy, tym wyższe umorzenie przyznanego wsparcia finansowego z Tarczy PFR.

Gdzie złożyć wniosek o subwencję z Tarczy Finansowej PFR 2.0?

Wnioski o wsparcie będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości internetowej. Uprawnione do przyjmowania wniosków są banki, które brały udział we wdrażaniu poprzedniej wersji programu, czyli m.in.: PKO Bank Polski, Pekao, ING, Santander, BNP Paribas, BOŚ, Credit Agricole, Alior Bank, Millennium czy mBank.

Dokumenty aplikacyjne będą dostępne w bankowości internetowej, np. w serwisie iPKO lub iPKO Biznes. Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie, a weryfikacja danych firmy, m.in. dotyczących zatrudnienia czy sprzedaży, odbywać się będzie automatycznie.

Kluczowe informacje dotyczące składania wniosków

 • wnioski tylko w wersji elektronicznej
 • dostępne w bankowości internetowej wybranych banków
 • uproszczona procedura weryfikacji
 • brak konieczności dostarczania dodatkowych załączników i dokumentów

Kiedy ruszy nabór wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0?

Zgodnie z zapowiedziami, nabór wniosków o subwencje z Tarczy Finansowej PFR 2.0 powinien ruszyć 15 stycznia 2021 roku. Jest to uzależnione od zatwierdzenia programu pomocowego przez Komisję Europejską. Niezbędne jest też wprowadzenie regulacji prawnych, które umożliwią dystrybucję środków za pośrednictwem banków komercyjnych.

Pierwsze wypłaty subwencji finansowych powinny nastąpić w ciągu maksymalnie 2 tygodni od złożenia wniosku przez przedsiębiorcę i pozytywnej weryfikacji. Taka forma wsparcia pozwala utrzymać płynność finansową w trudnym okresie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią.

Ile środków trafiło do firm w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0?

Poprzednia edycja rządowego programu subwencji, czyli Tarcza Finansowa PFR 1.0, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Łączna pula środków do wykorzystania wynosiła w niej 60,5 mld zł. Ostatecznie wsparcie otrzymało ponad 347 tys. firm, zatrudniających ok. 3,2 mln pracowników.

Sam PKO Bank Polski pośredniczył we wypłacie subwencji na łączną kwotę 10,5 mld zł dla 67 tys. przedsiębiorstw, w których pracowało 503 tys. osób. Była to zdecydowanie najwyższa wartość pomocy rozdystrybuowanej przez pojedynczy bank.

Które banki umożliwiły składanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0?

W poprzedniej odsłonie programu wsparcia za pośrednictwem wybranych banków komercyjnych, obok PKO Banku Polskiego, wnioski przyjmowały również: ING Bank Śląski, Santander, mBank, BNP Paribas, Pekao, Alior Bank, Millennium, BOŚ Bank czy Inteligo. Podobne grono banków będzie uczestniczyć także w dystrybucji środków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Pełna lista podmiotów, za pośrednictwem których będzie można ubiegać się o wsparcie, zostanie ogłoszona wraz ze startem naboru wniosków. Należy spodziewać się, że będą to banki, które już wcześniej pośredniczyły we wdrażaniu rządowego programu pomocowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.