Autostrady

Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.10.20234 min.
Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

Podróżowanie autostradami w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat za przejazd na niektórych odcinkach. Jak zatem zaplanować trasę, aby ominąć płatne fragmenty i zaoszczędzić pieniądze?

Jakie odcinki autostrad w Polsce są płatne?

W Polsce płatnymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA są: A1 na odcinku Rusocin-Toruń, A2 na odcinku Świecko-Konin, A4 na odcinku Wrocław-Sośnica, A8 na całej długości oraz A18 na odcinku Golnice-Krzyżowa. Ponadto opłaty pobierane są na autostradach koncesyjnych, czyli zarządzanych przez prywatne podmioty. Należą do nich odcinki autostrady A1 Gdańsk-Toruń, A2 Konin-Stryków, A4 Katowice-Kraków oraz obwodnica Poznania A2.

Łącznie w systemie viaTOLL funkcjonuje blisko 770 km odcinków autostrad i dróg ekspresowych płatnych. Pełną listę płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce można sprawdzić na stronach GDDKiA.

Ile kosztują opłaty za przejazd autostradami w Polsce?

Wysokość opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi uzależniona jest od długości odcinka, kategorii pojazdu oraz klasy emisji spalin. Dla samochodów osobowych (kategoria 1) stawki wahają się od 8 gr do 39 gr za kilometr w zależności od klasy czystości silnika. Im wyższa norma Euro, tym niższa stawka. Dla pojazdów ciężarowych (kategorie 2-5) opłaty są znacznie wyższe i wynoszą od 35 gr do 1,53 zł za km.

Przykładowo, przejazd dla samochodu osobowego na odcinku Katowice-Kraków (A4) o długości 61 km kosztuje od 14 do 27 zł w zależności od klasy pojazdu. Z kolei podróż ciężarówką na tym fragmencie to wydatek rzędu 80-290 zł.

Gdzie kupić bilety autostradowe i jak zapłacić za przejazd?

Opłaty za przejazd autostradami pobierane są w systemie viaTOLL. Aby korzystać z płatnych odcinków dróg, należy zarejestrować pojazd i zakupić bilet autostradowy. Do wyboru są:

 • bilety jednorazowe ważne 24h od momentu zakupu
 • bilety tygodniowe ważne od poniedziałku do niedzieli
 • bilety miesięczne
 • bilety roczne

Bilety można kupić online, w punktach stacjonarnych (m.in. MOP, stacje paliw Orlen) lub poprzez aplikację mobilną. Płatność realizowana jest z góry, a opłata pobierana po przejechaniu przez bramkę.

Jak ominąć płatne odcinki autostrad w Polsce?

Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

Aby zaoszczędzić na opłatach autostradowych, można wybrać alternatywną trasę omijającą płatne fragmenty dróg. Najczęściej będzie to jednak wiązało się z wydłużeniem podróży i gorszą jakością nawierzchni.

Przykładowo zamiast płatnego odcinka A4 Katowice-Kraków, można pojechać drogami krajowymi nr 44, 78 i 79 przez Oświęcim i Chrzanów. Z kolei omijając autostradę A2 między Łodzią a Warszawą, alternatywą jest DK92 przez Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

Którędy jechać, by uniknąć opłat za autostrady?

Oto przykładowe bezpłatne alternatywy dla najpopularniejszych płatnych autostrad:

 • A1 Toruń-Gdańsk: DK91 przez Bydgoszcz
 • A2 Poznań-Warszawa: DK92 przez Konin i Łódź
 • A4 Wrocław-Katowice: DK81 przez Opole i Gliwice
 • A4 Kraków-Rzeszów: DK94 przez Tarnów

Należy jednak pamiętać, że objazdy będą wydłużać podróż nawet o 1-2 godziny w zależności od trasy.

Jakie są alternatywne bezpłatne trasy zamiast autostrad?

Głównymi alternatywami dla płatnych autostrad są drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe. Często biegną one równolegle do autostrad omijając bramki. Ich wadą jest gorsza jakość nawierzchni, mniejsza przepustowość oraz liczne skrzyżowania i miejscowości na trasie.

W niektórych przypadkach możliwy jest też przejazd autostradą na krótkim bezpłatnym odcinku, np. A2 między węzłami Konin Wschód i Konin Zachód. Innym rozwiązaniem jest wjazd i zjazd na tym samym węźle przed bramkami, jednak należy uważać, aby nie łamać przepisów.

Ile można zaoszczędzić, omijając płatne odcinki autostrad?

Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

Pomijając opłaty za przejazd autostradami, kierowcy mogą zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od długości trasy. Przykładowo, jadąc z Krakowa do Wrocławia (A4) można zaoszczędzić ok. 35-50 zł. Z kolei omijając odcinek A1 Toruń-Gdańsk, oszczędność wyniesie ok. 25-40 zł.

W przypadku pojazdów ciężarowych kwoty te są znacznie wyższe i sięgają nawet kilkuset złotych. Trzeba jednak pamiętać o większym zużyciu paliwa na objazdach.

Czy warto korzystać z alternatywnych dróg, by uniknąć opłat?

Decyzja o wyborze alternatywnej trasy zależy od kilku czynników. Krótszy czas przejazdu autostradą może być wart dodatkowych kosztów. Z drugiej strony oszczędność kilkudziesięciu złotych na objeździe może być zachęcająca.

Warto więc przeanalizować konkretną trasę i porównać czas przejazdu, komfort, koszty autostradą vs objazdem. Jeśli różnica czasu nie jest duża, a oszczędności znaczne, wybór alternatywnej drogi może być dobrą opcją. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji i możliwości kierowcy.

Podsumowanie

Podróżowanie autostradami w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat na części odcinków. Możliwe jest jednak zaplanowanie trasy w taki sposób, aby ominąć płatne fragmenty i zaoszczędzić pieniądze. Należy rozważyć zalety i wady objazdów - krótszy czas vs oszczędności. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy.

Najczęstsze pytania

Płatne odcinki autostrad znajdują się m.in. na A1, A2, A4 i A8. Łącznie to około 770 km dróg objętych opłatami.

Koszt zależy od długości odcinka i klasy pojazdu. Średnio to 8-39 gr/km, czyli np. ok. 14-27 zł za trasę Katowice-Kraków (61 km).

Bilety na autostrady w systemie viaTOLL można kupić online, w punktach stacjonarnych lub w aplikacji mobilnej.

Alternatywą są drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe, często biegnące równolegle do autostrad.

W zależności od trasy możliwa jest oszczędność od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły