homearrow-right
Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

Płatne autostrady w Polsce - jak uniknąć opłat i oszczędzić na podróży?

thumbnail
author-image

Bartosz Antoniak

15.09.2023 | 6 min.

Podróżowanie autostradami w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat za przejazd na niektórych odcinkach. Jak zatem zaplanować trasę, aby ominąć płatne fragmenty i zaoszczędzić pieniądze?

Jakie odcinki autostrad w Polsce są płatne?

W Polsce płatnymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA są: A1 na odcinku Rusocin-Toruń, A2 na odcinku Świecko-Konin, A4 na odcinku Wrocław-Sośnica, A8 na całej długości oraz A18 na odcinku Golnice-Krzyżowa. Ponadto opłaty pobierane są na autostradach koncesyjnych, czyli zarządzanych przez prywatne podmioty. Należą do nich odcinki autostrady A1 Gdańsk-Toruń, A2 Konin-Stryków, A4 Katowice-Kraków oraz obwodnica Poznania A2.

Łącznie w systemie viaTOLL funkcjonuje blisko 770 km odcinków autostrad i dróg ekspresowych płatnych. Pełną listę płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce można sprawdzić na stronach GDDKiA.

Ile kosztują opłaty za przejazd autostradami w Polsce?

Wysokość opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi uzależniona jest od długości odcinka, kategorii pojazdu oraz klasy emisji spalin. Dla samochodów osobowych (kategoria 1) stawki wahają się od 8 gr do 39 gr za kilometr w zależności od klasy czystości silnika. Im wyższa norma Euro, tym niższa stawka. Dla pojazdów ciężarowych (kategorie 2-5) opłaty są znacznie wyższe i wynoszą od 35 gr do 1,53 zł za km.

Przykładowo, przejazd dla samochodu osobowego na odcinku Katowice-Kraków (A4) o długości 61 km kosztuje od 14 do 27 zł w zależności od klasy pojazdu. Z kolei podróż ciężarówką na tym fragmencie to wydatek rzędu 80-290 zł.

Gdzie kupić bilety autostradowe i jak zapłacić za przejazd?

Opłaty za przejazd autostradami pobierane są w systemie viaTOLL. Aby korzystać z płatnych odcinków dróg, należy zarejestrować pojazd i zakupić bilet autostradowy. Do wyboru są:

  • bilety jednorazowe ważne 24h od momentu zakupu
  • bilety tygodniowe ważne od poniedziałku do niedzieli
  • bilety miesięczne
  • bilety roczne

Bilety można kupić online, w punktach stacjonarnych (m.in. MOP, stacje paliw Orlen) lub poprzez aplikację mobilną. Płatność realizowana jest z góry, a opłata pobierana po przejechaniu przez bramkę.

Jak ominąć płatne odcinki autostrad w Polsce?

Aby zaoszczędzić na opłatach autostradowych, można wybrać alternatywną trasę omijającą płatne fragmenty dróg. Najczęściej będzie to jednak wiązało się z wydłużeniem podróży i gorszą jakością nawierzchni.

Przykładowo zamiast płatnego odcinka A4 Katowice-Kraków, można pojechać drogami krajowymi nr 44, 78 i 79 przez Oświęcim i Chrzanów. Z kolei omijając autostradę A2 między Łodzią a Warszawą, alternatywą jest DK92 przez Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

Którędy jechać, by uniknąć opłat za autostrady?

Oto przykładowe bezpłatne alternatywy dla najpopularniejszych płatnych autostrad:

  • A1 Toruń-Gdańsk: DK91 przez Bydgoszcz
  • A2 Poznań-Warszawa: DK92 przez Konin i Łódź
  • A4 Wrocław-Katowice: DK81 przez Opole i Gliwice
  • A4 Kraków-Rzeszów: DK94 przez Tarnów

Należy jednak pamiętać, że objazdy będą wydłużać podróż nawet o 1-2 godziny w zależności od trasy.

Jakie są alternatywne bezpłatne trasy zamiast autostrad?

Głównymi alternatywami dla płatnych autostrad są drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe. Często biegną one równolegle do autostrad omijając bramki. Ich wadą jest gorsza jakość nawierzchni, mniejsza przepustowość oraz liczne skrzyżowania i miejscowości na trasie.

W niektórych przypadkach możliwy jest też przejazd autostradą na krótkim bezpłatnym odcinku, np. A2 między węzłami Konin Wschód i Konin Zachód. Innym rozwiązaniem jest wjazd i zjazd na tym samym węźle przed bramkami, jednak należy uważać, aby nie łamać przepisów.

Ile można zaoszczędzić, omijając płatne odcinki autostrad?

Pomijając opłaty za przejazd autostradami, kierowcy mogą zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od długości trasy. Przykładowo, jadąc z Krakowa do Wrocławia (A4) można zaoszczędzić ok. 35-50 zł. Z kolei omijając odcinek A1 Toruń-Gdańsk, oszczędność wyniesie ok. 25-40 zł.

W przypadku pojazdów ciężarowych kwoty te są znacznie wyższe i sięgają nawet kilkuset złotych. Trzeba jednak pamiętać o większym zużyciu paliwa na objazdach.

Czy warto korzystać z alternatywnych dróg, by uniknąć opłat?

Decyzja o wyborze alternatywnej trasy zależy od kilku czynników. Krótszy czas przejazdu autostradą może być wart dodatkowych kosztów. Z drugiej strony oszczędność kilkudziesięciu złotych na objeździe może być zachęcająca.

Warto więc przeanalizować konkretną trasę i porównać czas przejazdu, komfort, koszty autostradą vs objazdem. Jeśli różnica czasu nie jest duża, a oszczędności znaczne, wybór alternatywnej drogi może być dobrą opcją. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji i możliwości kierowcy.

Podsumowanie

Podróżowanie autostradami w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat na części odcinków. Możliwe jest jednak zaplanowanie trasy w taki sposób, aby ominąć płatne fragmenty i zaoszczędzić pieniądze. Należy rozważyć zalety i wady objazdów - krótszy czas vs oszczędności. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy.

Najczęściej zadawane pytania

Które autostrady w Polsce są płatne?

Płatne odcinki autostrad znajdują się m.in. na A1, A2, A4 i A8. Łącznie to około 770 km dróg objętych opłatami.

Ile kosztuje przejazd autostradą dla samochodu osobowego?

Koszt zależy od długości odcinka i klasy pojazdu. Średnio to 8-39 gr/km, czyli np. ok. 14-27 zł za trasę Katowice-Kraków (61 km).

Gdzie kupić bilety na autostrady?

Bilety na autostrady w systemie viaTOLL można kupić online, w punktach stacjonarnych lub w aplikacji mobilnej.

Jakich dróg użyć zamiast autostrady?

Alternatywą są drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe, często biegnące równolegle do autostrad.

Ile można zaoszczędzić na objazdach autostrad?

W zależności od trasy możliwa jest oszczędność od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

shareUdostępnij
author
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0