News

płytka cisza wokół przyszłej zmiany kadrowej

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska11.12.20236 min.
płytka cisza wokół przyszłej zmiany kadrowej

Przyszła zmiana kadrowa w państwowych spółkach zapowiada się na bezprecedensową skalę - po okresie względnego spokoju czeka nas prawdziwa karuzela stanowisk. W mijającym roku rotacja prezesów była wyjątkowo niska, jednak wszystko wskazuje, że po wyborach nastąpi zwolnienie całych zarządów. Opozycja jasno zapowiedziała wymianę kadr, a tempo tych zmian może przyspieszyć do niespotykanego wcześniej poziomu.

Kluczowe wnioski:
 • W 2022 roku odnotowano rekordowo niską liczbę zmian prezesów w państwowych spółkach.
 • Sytuacja zmieni się diametralnie po wyborach i zaplanowanym przejęciu władzy przez opozycję.
 • Zapowiedziano zwolnienie wszystkich członków zarządów i rad nadzorczych firm Skarbu Państwa.
 • Spodziewana jest bezprecedensowa skala i tempo rotacji kadr menedżerskich.
 • W nadchodzących miesiącach możemy mieć do czynienia z karuzelą prezesów niespotykaną do tej pory.

Zakończenie kadencji obecnych prezesów państwowych firm

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z częstymi zmianami na stanowiskach prezesów w spółkach Skarbu Państwa. Jak wynika z barometru prowadzonego przez "Rzeczpospolitą", w 2022 roku nastąpiła rekordowa liczba roszad kadrowych w zarządach tych przedsiębiorstw.

Jednak w ostatnich miesiącach, tuż przed zbliżającymi się wyborami, tempo tych zmian wyraźnie zwolniło. W grudniu wskaźnik rotacji menedżerów spadł do poziomu 15,5, co oznacza spadek o ponad połowę w stosunku do całego minionego roku. To również najmniej od momentu wybuchu pandemii COVID-19.

Stosunkowo niewiele odejść pod koniec 2022 roku

W ostatnich tygodniach 2022 roku odnotowano zaledwie 8 przypadków zmiany prezesa w 42 największych firmach państwowych. Wymiana dotyczyła m.in. zarządu PKO BP, Krajowej Spółki Spożywczej czy PERN. Jak zauważa "Rzeczpospolita", większość tych roszad przeprowadzono jednak jeszcze na początku ubiegłego roku.

Wszystko wskazuje na to, że niski poziom rotacji utrzyma się do końca 2022 roku. Jednak zdaniem ekspertów, sytuacja zmieni się diametralnie wraz z nowym rokiem i spodziewanym przejęciem władzy przez opozycję po zbliżających się wyborach.

Nowi szefowie państwowych firm po zmianie władzy

Koalicja Obywatelska otwarcie zapowiedziała, że w przypadku wygranej w wyborach z początkiem 2023 roku nastąpi masowa wymiana kadr w spółkach Skarbu Państwa. W ramach pierwszych stu dni nowego rządu planowane jest zwolnienie wszystkich prezesów i członków rad nadzorczych.

To może oznaczać bezprecedensową skalę i tempo zmian na kluczowych stanowiskach w firmach państwowych.

Eksperci przewidują, że po okresie względnego spokoju w ostatnich miesiącach, po wyborach rozpocznie się prawdziwa karuzela kadrowa. Rotacja prezesów i członków zarządów może przybrać niespotykane wcześniej rozmiary. Ponadto wiele wskazuje na to, że proces obsadzania nowych stanowisk potrwa znacznie krócej niż w poprzednich latach.

Szybka fala odejść po ewentualnej zmianie rządu

Już na początku stycznia 2024 roku możemy być świadkami masowych dymisji dotychczasowych prezesów spółek SP. Koalicja Obywatelska nie ukrywa, że zmiana władzy będzie wiązała się z gruntowną wymianą kadr zarządzających strategicznymi przedsiębiorstwami.

W kolejnych tygodniach spodziewana jest również fala odejść członków rad nadzorczych. Tempo tych działań może okazać się zaskakująco szybkie. Wszystko po to, aby jak najszybciej rozpocząć proces zatrudniania nowych menedżerów zgodnych z linią programową nowego rządu.

Czytaj więcej: Rewolucja w energetyce: koniec nowych pieców gazowych?

Przewidywana fala odejść członków zarządów

Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiana władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych przełoży się na rekordową skalę rotacji kadr w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

 • Spodziewane jest zwolnienie wszystkich obecnych prezesów tych firm.
 • Podobny los czeka członków rad nadzorczych kontrolujących działalność zarządów.

Tempo tych zmian może okazać się zaskakująco szybkie. Już w pierwszych tygodniach 2023 roku, po ewentualnym zwycięstwie opozycji, należy oczekiwać masowej fali odejść ze stanowisk.

Celem będzie jak najszybsze rozpoczęcie procesu obsadzania kluczowych funkcji w państwowych firmach osobami rekomendowanymi przez nową władzę.

Niski poziom rotacji menedżerów przed wyborami

płytka cisza wokół przyszłej zmiany kadrowej

Jak wynika z danych "Rzeczpospolitej", w ostatnich miesiącach 2022 roku nastąpił znaczący spadek liczby zmian na stanowiskach prezesów największych spółek Skarbu Państwa.

Wskaźnik rotacji kadr Liczba zmian prezesów
Grudzień 2022 8
Cały 2022 rok 32

Jak tłumaczą eksperci, w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybory politycy unikają kontrowersyjnych decyzji kadrowych. Stąd wyjątkowo niska aktywność pod koniec ubiegłego roku.

Sytuacja zmieni się jednak diametralnie po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów. Wówczas możemy oczekiwać prawdziwej karuzeli stanowisk i rekordowej liczby zmian prezesów w tych strategicznych firmach.

Kręcąca się karuzela stanowisk w spółkach Skarbu Państwa

Ostatnie lata to okres niezwykle intensywnej rotacji kadr zarządzających w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Mieliśmy do czynienia z karuzelą prezesów, którzy często zmieniali się w dość krótkich odstępach czasu.

Jak wynika z analizy "Rzeczpospolitej" tempo tych zmian wyraźnie zwolniło w ostatnich miesiącach 2022 roku, tuż przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Jednak eksperci nie mają wątpliwości, że po rozstrzygnięciu wyborczym walka o wpływy w państwowych spółkach rozgorzeje na nowo.

Można spodziewać się kolejnej fali nominacji i dymisji prezesów oraz członków organów nadzorczych. Tym razem będzie ona związana z planowaną gruntowną wymianą kadr po ewentualnym przejęciu władzy przez Koalicję Obywatelską.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się zjawisku rotacji kadr kierowniczych w spółkach Skarbu Państwa. Jak pokazuję, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwą karuzelą stanowisk i częstymi zmianami prezesów tych przedsiębiorstw. Jednak tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi tempo tych roszad wyraźnie zwolniło.

Powołując się na dane "Rzeczpospolitej" wykazuję, że pod koniec 2022 roku odnotowano rekordowo niski poziom odejść prezesów największych spółek Skarbu Państwa. Jak tłumaczę, w okresie przedwyborczym politycy unikają kontrowersyjnych decyzji kadrowych. Jednak zdaniem ekspertów po wyborach możemy spodziewać się prawdziwej fali zmian.

Omawiam również konkretne zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej, która w razie zwycięstwa obiecuje gruntowną wymianę kadr zarządzających strategicznymi spółkami. Dlatego można oczekiwać bezprecedensowej skali i tempa rotacji menedżerów w tych firmach w 2023 roku. Karuzela stanowisk znów może zacząć się kręcić z zawrotną prędkością.

Podsumowując, przedstawiam wszechstronny obraz sytuacji kadrowej w spółkach Skarbu Państwa. Ukazuję dynamikę zachodzących zmian i perspektywy na najbliższą przyszłość. Zapraszam do lektury pełnej wersji artykułu, aby poznać szerszy kontekst tych procesów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.