News

Pobyt w szpitalu: koszty, o których musisz wiedzieć

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk13.01.20245 min.
Pobyt w szpitalu: koszty, o których musisz wiedzieć

Pobyt w szpitalu wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi kosztami, o których warto wiedzieć. Placówki medyczne mają prawo pobierać opłaty za niektóre usługi, jednak często dochodzi również do nadużyć i nielegalnego obciążania pacjentów. Dlatego tak ważne jest, by znać swoje prawa jako osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ.

Opieka szpitalna finansowana z NFZ

Leczenie szpitalne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jest w zasadzie bezpłatne dla pacjenta posiadającego ważne skierowanie. NFZ pokrywa wówczas koszty związane z pobytem w szpitalu, badaniami, zabiegami czy leczeniem. Nie oznacza to jednak, że podczas hospitalizacji nie poniesiemy żadnych kosztów.

Placówki medyczne mają bowiem prawo do pobierania pewnych opłat od pacjentów. Część z nich jest w pełni legalna, jednak zdarzają się również nadużycia ze strony nieuczciwych szpitali.

Dodatkowe opłaty w szpitalach

Mimo że leczenie w ramach NFZ powinno być bezpłatne, istnieje kilka opłat, jakie placówki medyczne mogą legalnie pobrać od hospitalizowanych pacjentów. Oto najczęstsze z nich:

 • opłata za każdą kolejną kopię dokumentacji medycznej (pierwsza kopia jest bezpłatna)
 • opłata za korzystanie z parkingu przy szpitalu
 • opłata za korzystanie z telewizora na sali chorych
 • opłata za korzystanie z szatni

Ponadto osoby odwiedzające pacjentów muszą się liczyć z koniecznością wniesienia opłaty za obuwie ochronne lub inne środki zabezpieczające (np. ochraniacze na ubranie).

Zróżnicowane stawki opłat

Co istotne, to szpitale samodzielnie ustalają wysokość opłat za poszczególne usługi i udogodnienia. Ich stawki mogą się zatem znacznie różnić pomiędzy placówkami. Nie ma tu żadnych ujednoliconych stawek czy limitów.

Czytaj więcej: Ile Polaków zastrzegło numer PESEL?zagrożenie

Opłaty za dodatkową opiekę pielęgnacyjną

Odrębną kwestią są opłaty za dodatkową opiekę pielęgnacyjną w szpitalu. Pobierane są one w dwóch przypadkach:

 1. Gdy rodzice lub opiekunowie przebywają przez całą dobę z chorym dzieckiem na oddziale.
 2. W przypadku "porodu rodzinnego", czyli obecności męża lub innej bliskiej osoby przy porodzie.

Opłaty te pokrywają koszty udostępnienia łóżka, pościeli, odzieży ochronnej oraz zużycia prądu i wody przez osoby sprawujące dodatkową opiekę nad pacjentem. Ich wysokość powinna odzwierciedlać wyłącznie realnie poniesione koszty.

Nielegalne opłaty pobierane przez szpitale

Pobyt w szpitalu: koszty, o których musisz wiedzieć

Niestety, oprócz legalnych opłat wymienionych wyżej, niektóre szpitale dopuszczają się nadużyć i żądają od pacjentów dodatkowych wniesień, które są sprzeczne z prawem. Przykłady nielegalnych opłat to:

opłaty za korzystanie ze sprzętu i wyposażenia szpitala (np. czajnik, szafa) opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, w tym za ładowanie telefonu, laptopa
dodatkowe opłaty za realizację świadczeń zdrowotnych finansowanych z NFZ opłaty wnoszone przez pacjentów "z własnej woli" pod presją personelu

Tego typu działania są niedopuszczalne i stanowią wyraźne naruszenie praw pacjenta.

Prawa pacjenta w kontekście opłat szpitalnych

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto znać swoje prawa jako pacjenta korzystającego ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Po pierwsze, opłaty pobierane przez placówkę medyczną muszą mieć podstawę prawną i być zgodne z obowiązującymi przepisami. Po drugie, ich wysokość powinna pokrywać jedynie rzeczywiste koszty poniesione przez szpital.

Pacjenci przebywają w szpitalu nie z własnej woli, ale zostali do tego zmuszeni przez zdarzenie losowe czy sytuację zdrowotną. Dlatego pobieranie dodatkowych opłat w takiej sytuacji jest nieetyczne.

W razie wątpliwości dotyczących legalności danych opłat, warto skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Może on zbadać daną sprawę i potwierdzić, czy ewentualne roszczenia szpitala są zgodne z literą prawa.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały kwestie związane z dodatkowymi kosztami, jakie mogą ponieść pacjenci podczas pobytu w szpitalu. Przedstawiono przede wszystkim te opłaty, które placówki medyczne mają prawo legalnie pobierać od osób hospitalizowanych w ramach kontraktu z NFZ. Należą do nich m.in. opłaty za parking, telewizor, szatnię czy kolejne kopie dokumentacji medycznej.

Ponadto, w tekście wymieniono przypadki, gdy szpitale mają podstawę do pobierania dodatkowych opłat z tytułu świadczenia tzw. rozszerzonej opieki pielęgnacyjnej. Dotyczy to np. obecności rodzica na oddziale razem z hospitalizowanym dzieckiem.

Z drugiej strony, omówione zostały również nielegalne i nieetyczne praktyki niektórych placówek polegające na pobieraniu nienależnych opłat od pacjentów. Przytoczono tu stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie.

Na koniec przypomniano o podstawowych prawach, jakie przysługują pacjentom korzystającym z usług finansowanych przez NFZ. Warto o nich pamiętać i ewentualnie powoływać się na nie w razie wątpliwości co do zasadności żądań o dodatkowe opłaty ze strony konkretnego szpitala.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły