News

Poczta Polska ujawniła szczegóły kontroli abonamentu RTV

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk10.12.20236 min.
Poczta Polska ujawniła szczegóły kontroli abonamentu RTV

Abonament RTV to temat, który regularnie pojawia się w mediach, wywołując wiele emocji i kontrowersji. Choć większość Polaków wie, że powinno się go płacić za każdy odbiornik, to wiedza na temat tego, jak przebiegają kontrole i kto je przeprowadza, owiana jest wieloma mitami. Teraz Poczta Polska postanowiła je obalić i ujawnić kulisy swojej pracy jako instytucji kontrolującej opłacanie abonamentu RTV. W swojej publikacji Poczta nie tylko zdradza, ilu tak naprawdę jest kontrolerów i kto nimi zostaje, ale też prostuje błędne przekonania dotyczące obowiązku rejestracji czy opłaty za "niemy" odbiornik.

Kluczowe wnioski:
 • Kontrolerami abonamentu RTV są specjalnie delegowani do tego pracownicy Poczty Polskiej, a nie np. listonosze.
 • Liczba kontrolerów w całym kraju to kilkadziesiąt osób, które skupiają się głównie na kontrolach w firmach.
 • Każdy sprawny odbiornik RTV (nawet jeśli nie oglądamy TVP czy nie słuchamy Polskiego Radia) trzeba zarejestrować i płacić za niego abonament.
 • Kary za brak rejestracji czy opłat za odbiornik RTV są bardzo wysokie i sięgają nawet 819 zł w przypadku telewizora.
 • Opłacenie abonamentu RTV z góry za cały rok to oszczędność, bo przysługuje zniżka 10%.

Kto przeprowadza kontrolę abonamentu RTV

Kontrolą wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i płacenia abonamentu zajmuje się Poczta Polska. Robi to w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która jest organem regulacyjnym nadzorującym radiofonię i telewizję w Polsce.

Poczta Polska dysponuje grupą kilkudziesięciu kontrolerów na terenie całego kraju, którzy mają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania kontroli abonamentu RTV. Uprawnienia te wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2015 roku.

Co ważne, kontrolerami nie są listonosze czy inni pracownicy Poczty stykający się bezpośrednio z klientami. Są to specjalnie wydelegowane do tego zadania osoby.

Kontrole głównie w firmach, rzadziej w domach

Choć ustawowy obowiązek rejestracji odbiorników RTV oraz opłacania abonamentu dotyczy wszystkich użytkowników, Poczta Polska przy kontrolach skupia się przede wszystkim na przedsiębiorstwach i innych firmach. Tam kontrole są zdecydowanie częstsze niż w zwykłych gospodarstwach domowych Polaków.

Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli - przyznała sama Poczta Polska.

Dlaczego tak jest? Być może chodzi o łatwiejszy i szybszy dostęp kontrolerów do pomieszczeń i dokumentacji firm niż prywatnych mieszkań obywateli.

Coraz mniej kar za brak opłat abonamentu RTV

Ciekawe jest również to, że jak podaje Poczta Polska, z roku na rok notuje się spadek liczby nałożonych kar za nieprzestrzeganie przepisów o abonamencie RTV. Może to oznaczać rosnącą świadomość i dyscyplinę Polaków w opłacaniu abonamentu.

Czytaj więcej: Odkryj sekret 400 mikrokawalerek zlokalizowanych tuż za granicami Warszawy

Rejestracja i opłata za każdy odbiornik obowiązkowa

Poczta Polska prostuje również jeden z popularnych mitów na temat abonamentu RTV. Wiele osób myśli bowiem, że jeśli posiada odbiornik ale nie ogląda ani nie słucha programów TVP czy Polskiego Radia, to nie musi płacić abonamentu. Tymczasem według obowiązujących przepisów każdy sprawny odbiornik RTV trzeba zarejestrować i opłacać abonament, nawet jeśli z telewizora czy radia nie korzystamy.

Ustawa mówi bowiem o "domniemaniu użytkowania". Oznacza to, że skoro mamy sprzęt umożliwiający odbiór programów radiowych i telewizyjnych, to zakłada się, iż z niego korzystamy.

Dlatego posiadanie nawet "niemego" telewizora czy radia, które stoją zakurzone w kącie od miesięcy, też obliguje do uiszczania opłat. Inaczej narażamy się na dotkliwe kary.

Kary za brak opłat sięgają 819 zł za TV

Poczta Polska ujawniła szczegóły kontroli abonamentu RTV

A kary za nieprzestrzeganie przepisów o opłacaniu abonamentu RTV są bardzo wysokie. Dla porównania, miesięczna opłata za użytkowanie telewizora to 27,30 zł, a za radio - 8,70 zł. Tymczasem kara za niezarejestrowanie i nieopłacanie abonamentu za telewizor sięga aż 819 zł, zaś za radio - 261 zł!

Rodzaj opłaty Stawka miesięczna Kara za brak opłat
Telewizor 27,30 zł 819 zł
Radio 8,70 zł 261 zł

Dla porównania, średnia pensja w Polsce to ok. 6500 zł brutto. Kara za brak opłat za telewizor stanowi więc niemal 8% takiej pensji! Dlatego opłacanie abonamentu RTV to dla domowego budżetu zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

Abonament tańszy przy opłacie rocznej z góry

Co istotne, Poczta Polska przypomina, że opłacając abonament RTV z góry za cały rok, można liczyć na zniżkę. Wynosi ona 10% i jest najkorzystniejszą opcją. Rabaty przysługują jednak również przy wnoszeniu opłat za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.

 • Opłata miesięczna - brak rabatu
 • Opłata za kilka miesięcy - rabat 5%
 • Opłata roczna - rabat 10%

Niezależnie od długości okresu opłaconego z góry, abonament i tak trzeba opłacić najpóźniej do 25. dnia każdego miesiąca.

Abonament trzeba opłacić do 25. dnia każdego miesiąca

Na koniec przypomnijmy, że termin na wniesienie miesięcznej opłaty abonamentowej za dany miesiąc jest ściśle określony. Upływa on 25. dnia każdego miesiąca. Dotyczy to zarówno abonamentu RTV za radio, jak i telewizor.

Dokonując przelewu po tym terminie, narażamy się na odsetki za zwłokę. Opłacając abonament z góry za dłuższy okres unikamy jednak tego problemu i dodatkowo oszczędzamy na rabatach.

Podsumowanie

W moim artykule szczegółowo omówiłem kwestię kontroli abonamentu RTV przeprowadzanych przez Pocztę Polską. Dowiedziałem się, że to specjalnie przeszkoleni pracownicy Poczty zajmują się kontrolą opłacania abonamentu - na co dzień nie robią tego na przykład listonosze. Jest ich niewielu, bo kilkudziesięciu w skali kraju. Co istotne, kontrole częściej dotyczą firm niż zwykłych domów Polaków.

Prostowałem również mity na temat abonamentu RTV. Okazuje się, że posiadanie nawet nieużywanego odbiornika i tak obliguje do opłat. Kary za brak rejestracji czy opłat są zaś bardzo wysokie - sięgają kilkuset złotych. Dlatego lepiej uregulować abonament, który przy rocznej opłacie z góry jest tańszy nawet o 10%.

Mam nadzieję, że artykuł rozwiał wiele wątpliwości czytelników na temat abonamentu RTV i kontroli z tym związanych. Teraz wszyscy wiedzą już, kto je prowadzi, jak często i u kogo się pojawiają oraz jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie.

Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią mojego materiału. Opisałem w nim jeszcze więcej ciekawostek dotyczących abonamentu RTV, o których warto wiedzieć każdemu posiadaczowi odbiornika.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły