News

Podatek Belki przez dwie dekady zarabia na równi z budżetem.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak31.01.20243 min.
Podatek Belki przez dwie dekady zarabia na równi z budżetem.

Podatek Belki przez dwie dekady zarabia na równi z budżetem. Wprowadzony jako tymczasowy środek zaradczy na dziurę budżetową, pozostał z nami do dziś. Wpływy z tego podatku są obecnie rekordowo wysokie, co zawdzięczamy głównie wysokiej inflacji i stóp procentowych. Mimo że stanowi niewielki procent wpływów podatkowych do budżetu, to jednak przez lata zgromadził już ponad 73 miliardy złotych. Rząd zapowiada teraz zmiany w tym podatku, między innymi jego ograniczenie dla oszczędności do 100 tysięcy złotych.

Zyski z podatku Belki biją rekordy

Wpływy z podatku Belki w 2023 roku są rekordowo wysokie i wyniosły do listopada aż 8,5 mld zł. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, jest to dwa razy więcej niż średnio w poprzednich latach. Taki wzrost zawdzięczamy przede wszystkim wysokiej inflacji i stóp procentowych.

Im wyższa inflacja i stopy procentowe, tym wyższe zyski z lokat i kont oszczędnościowych. To z kolei przekłada się na wyższe wpływy z podatku Belki, który wynosi aż 19% od uzyskanych zysków. Dla porównania, w 2020 roku przy rekordowo niskich stopach wpływy z tego podatku ledwo przekroczyły 3 mld zł.

Inflacja winduje wpływy budżetowe

Z danych resortu finansów wynika, że wysokie wpływy z podatku Belki zawdzięczamy przede wszystkim wysokiej inflacji. Im ona wyższa, tym rosną stopy procentowe, a to przekłada się na zyski z lokat i kont. Te zaś objęte są 19-procentową daniną Belki.

Tak wysoka inflacja to z jednej strony problem dla budżetu państwa i portfeli Polaków. Z drugiej jednak strony pozwala ona zgromadzić niemałe wpływy właśnie z podatku Belki. Od wprowadzenia tej daniny w 2002 roku, trafiło z niej do budżetu aż 73 mld zł.

Wysokie stopy procentowe zasługą inflacji

Kluczowe znaczenie dla wysokości wpływów z podatku Belki mają stopy procent

Czytaj więcej: Rozmowa o pracy z Zetki: Spotkanie, którego nie możesz przegapić!

Podsumowanie

Podatek Belki przez dwie dekady zarabia na równi z budżetem.

W artykule omówione zostały kwestie związane z zapowiadanymi zmianami w podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Przedstawiono, jakie były historyczne wpływy z tego podatku do budżetu państwa i skąd wynikał wzrost tych wpływów w ostatnim czasie. Pokazano również, jak te wpływy mają się do dochodów budżetowych z innych podatków.

Zaprezentowane dane jasno wskazują, że wpływy z podatku Belki w 2023 roku będą rekordowo wysokie, co jest zasługą wysokiej inflacji i stóp procentowych. Przez lata funkcjonowania tego podatku do budżetu trafiło z niego już ponad 73 miliardy złotych.

Przypomniano genezę wprowadzenia podatku Belki, który miał być rozwiązaniem tymczasowym, a pozostaje z nami od 2002 roku. Omówiono także zapowiadane zmiany w tym podatku i jego potencjalne ograniczenie dla oszczędności do kwoty 100 tysięcy złotych.

Materiał dostarcza czytelnikowi solidnej dawki wiedzy na temat funkcjonowania i wpływów podatku Belki. Pozwala lepiej zrozumieć tę daninę, która towarzyszy nam od dwóch dekad i wciąż jest źródłem sporych dochodów dla budżetu państwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.