News

Podróż do uroczej Wenecji - sekret włoskiego dolce vita

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.01.20249 min.
Podróż do uroczej Wenecji - sekret włoskiego dolce vita

Wenecja to jedno z najbardziej malowniczych miast Europy. Miasto na wodzie urzeka swym niepowtarzalnym klimatem, romantycznymi zaułkami i renesansową architekturą. Wycieczka do Wenecji to nie tylko podziwianie Canal Grande czy rejs gondolą. To także okazja do poznania bogatej kultury i historii tego regionu oraz skosztowania wyśmienitych włoskich win. Relaks na brzegu jeziora Garda dopełni niezapomnianych wrażeń z tej podróży. Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy propozycje wycieczek, które pozwolą Ci odkryć prawdziwe oblicze Dolce Vita.

Zaplanuj wycieczkę do Wenecji

Wenecja to jedno z najbardziej urokliwych miast Europy. Miasto na wodzie od wieków przyciąga turystów z całego świata, urzekając swoim niepowtarzalnym klimatem. Nic dziwnego, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji we Włoszech. Wycieczka do Wenecji to doskonały pomysł na udany wyjazd wakacyjny. Planując podróż, warto poświęcić wystarczającą ilość czasu, aby móc spokojnie zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca i zakątki.

Ze względu na swoje położenie oraz zabudowę, Wenecja idealnie nadaje się do zwiedzania pieszo. Można oczywiście skorzystać także z tradycyjnych gondoli pływających po kanałach. Przewodnik zabierze cię w rejs po Grand Canale, największym i najważniejszym kanale miasta. Podczas tej szczególnej wycieczki zobaczysz najpiękniejsze zabytkowe pałace Wenecji, a także słynny most westchnień - Ponte dei Sospiri. Jeśli masz ochotę na trochę aktywnego zwiedzania, wybierz się na spacer od dworca Santa Lucia do słynnego placu św. Marka. Po drodze miniesz wiele ciekawych miejsc wartych uwagi.

Co warto zobaczyć w Wenecji?

Planując wycieczkę do Wenecji, koniecznie umieść na swojej liście te najważniejsze miejsca i zabytki:

 • Plac Świętego Marka z bazyliką św. Marka - serce Wenecji
 • Pałac Dożów - siedziba władz Republiki Weneckiej
 • Ponte del Rialto - najsłynniejszy most Wenecji
 • Wyspa i bazylika San Giorgio Maggiore
 • Kościół Santa Maria della Salute

Poza zobaczeniem najważniejszych zabytków, warto również wybrać się na wyspy Murano, słynącą z tradycyjnej produkcji szkła, oraz na urokliwe wyspy Burano i Torcello. Na kanale Cannaregio koniecznie spróbuj tutejszego cichego wina - vino tranquillo. Do najciekawszych muzeów, które warto odwiedzić należy Palazzo Ducale z ekspozycją sztuki weneckiej oraz zbiory pinakoteki Gallerie dell'Accademia. Miłośnicy malarstwa mogą też wybrać się na wystawę kolekcji Peggy Guggenheim w Palazzo Venier dei Leoni.

Wenecja to nie tylko gondole i kanały. To także bogactwo kultury, historii i sztuki prezentowane w wielu muzeach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Sekret włoskiego Dolce Vita czyli...relaks na jeziorze Garda!

Po intensywnym zwiedzaniu Wenecji warto zatrzymać się na chwilę w jednym z urokliwych kurortów nad jeziorem Garda. To idealne miejsce do błogiego wypoczynku po pełnych wrażeń dniach spędzonych w Wenecji. Jezioro Garda, położone w samym sercu Alp Południowych oferuje przepiękne widoki. Można tu obserwować przez cały dzień zmieniające się barwy tafli jeziora i otaczających je gór. Nic dziwnego, że to jedno z ulubionych miejsc artystów i poetów.

Możliwości spędzenia urokliwych chwil nad jeziorem Garda jest wiele. Warto wybrać się w rejs statkiem, żeby zobaczyć malownicze miasteczka położone nad brzegami akwenu. Zachęcamy również do pieszej wycieczki prowadzącej z Varenna do Bellagio. Rozpościera się stąd oszałamiający widok na całe jezioro. Po całym dniu wędrówki można zatrzymać się w jednej z tawern nad brzegiem i posmakować regionalnych dań z lokalnych produktów, popijając wspaniałe wina z pobliskich winnic. To prawdziwy smak dolce vita!

Zwiedzanie Wenecji Relaks na jeziorze Garda
Intensywne dni pełne wrażeń Spokojny wypoczynek, możliwość regeneracji sił
Podziwianie architektury i zabytków Obcowanie z pięknem przyrody
Słynny włoski szarm i styl Włoska gościnność, smaczna kuchnia i wina

Idealnym uzupełnieniem wycieczki na jezioro Garda będzie wizyta w pobliskim Weronie. Można tam podziwiać jedne z najlepiej zachowanych ruiny z czasów Imperium Rzymskiego, a zarazem wejść na chwilę w klimat romantycznej opowieści o nieszczęśliwych kochankach - Romeo i Julii. Zachęcamy także do spróbowania wyśmienitego wina Amarone wytwarzanego z wysuszonych winogron z regionu Valpolicella.

Czytaj więcej: Rewolucyjna zmiana w ZUS dzięki sztucznej inteligencji

Poznaj historię i kulturę Wenecji

Wenecja to miasto o niezwykle bogatej historii i kulturze. Niegdyś potężna morska i handlowa Republika Wenecka przez stulecia zaznaczała swoją pozycję w Europie, tworząc unikalne dziedzictwo, z którym warto się zapoznać planując podróż do Wenecji.

Fundamentem potęgi Wenecji stał się rozwinięty już we wczesnym średniowieczu handel, prowadzony poprzez port morski usytuowany w dogodnym miejscu nad Morzem Adriatyckim. Kontrolując szlaki handlowe, Wenecja stopniowo bogaciła się, budując swoją potęgę ekonomiczną i polityczną w basenie Morza Śródziemnego. Apogeum znaczenia Wenecji przypadło na okres od XIII do XV wieku.

Miasto przyciągało wówczas najwybitniejszych artystów epoki, którzy tworzyli unikalne dzieła architektury i sztuki. Swój wkład, tworząc m.in. słynne obrazy z cyklu "Bitwy", wnieśli tu malarze tacy jak Paolo Uccello, Andrea Mantegna czy Jacopo Tintoretto. W XVIII wieku Wenecję odwiedzał również Casanova, który stał się symbolem weneckiej swobody obyczajowej. Ozorem bogactwa miasta pozostaje też ponad 180 zachowanych do dziś pałaców nad wodą, należących ongiś do najzamożniejszych rodów weneckich.

Polecane muzea

Aby bliżej poznać historię i kulturę tego niezwykłego miasta, warto odwiedzić przynajmniej jedno z poniższych muzeów:

 • Muzeum Correr - historia i sztuka Wenecji
 • Palazzo Ducale i Most Westchnień
 • Muzeum Peggy Guggenheim - europejska awangarda 1. poł. XX wieku

Skosztuj regionalnych win z Wenecji Euganejskiej

Podróż do uroczej Wenecji - sekret włoskiego dolce vita

Wenecja to nie tylko samo miasto na wodzie. W niewielkiej od niego odległości leży region Wenecja Euganejska - kolebka włoskiego wina musującego prosecco. Uprawiane tutaj na niewielkich pagórkowatych winnicach szczepy Glera i Prosecco dają świetnej jakości białe wina musujące, zdobywające uznanie koneserów na całym świecie. Wizyta w jednej z lokalnych winiarni to świetna okazja do poznania tajników produkcji tego trunku.

Poza winem prosecco, region słynie również z wyśmienitych czerwonych win z winorośli Merlot czy Cabernet Sauvignon. W mieście Conegliano, stolicy regionu, warto odwiedzić Scuola Enologica - prestiżową uczelnię enologiczną kształcącą najlepszych włoskich winiarzy. W muzeum szkoły można poznać bogactwo lokalnych odmian winorośli i zapoznać się z historią uprawy winorośli w tym rejonie sięgającą czasów antycznych Rzymian.

Organizując wycieczkę po Wenecji Euganejskiej, można połączyć smakowanie wyśmienitych włoskich win z podziwianiem wspaniałej architektury w pobliskich miastach takich jak Werona, Padwa, Vicenza czy Treviso. Najlepiej udać się tam z pilotem, który zaprowadzi nas do najlepszych winiarni na degustację oraz najciekawszych zabytków z czasów rzymskich i renesansu.

Podziwiaj piękno architektury Wenecji

Jedną z największych atrakcji Wenecji jest jej unikalna architektura. Miasto szczyci się wspaniałymi zabytkami reprezentującymi różne style budowlane na przestrzeni jego burzliwych dziejów. Zwiedzając Wenecję, na każdym kroku możemy podziwiać majestatyczne pałace, kościoły i kamienice. Ich elewacje zdobią precyzyjnie wykonane dekoracje rzeźbiarskie i malarskie.

Najcenniejsze zabytki architektury Wenecji koncentrują się wokół centralnego placu św. Marka. Kościół św. Marka to jeden z najsłynniejszych przykładów architektury wenecko-bizantyjskiej. Obok stoi imponujący, gotycki Pałac Dożów z charakterystycznymi łukowatymi arkadami podtrzymującymi filigranowe kolumny. Niezwykła elewacja frontowa wykonana jest z delikatnego, różowego marmuru z Werony.

Innym arcydziełem gotyckiej architektury sakralnej jest kościół Santa Maria dei Frari z monumentalnym ołtarzem i płytami nagrobnymi wybitnych Wenecjan. Warto zajrzeć także do słynnego kościoła pielgrzymkowego Santa Maria della Salute, którego biała kopuła doskonale prezentuje się na tle błękitnej tafli Canal Grande.

Spacerując wąskimi uliczkami dzielnicy Cannaregio, można natomiast podziwiać wyszukane fasady bogatych kupców w stylu weneckiego gotyku i renesansu. Każdy spacer po Wenecji to jednocześnie spotkanie z jej zachwycającą architekturą.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono trzy propozycje wycieczek do Wenecji i okolic, które pozwolą Ci poznać prawdziwe oblicze włoskiego stylu życia. Zaplanowanie wyjazdu do Wenecji to doskonały pomysł na urlop - to miasto urzeka klimatem i architekturą. W programie zwiedzania nie może zabraknąć głównych zabytków jak plac św. Marka czy Pałac Dożów. Warto też odwiedzić wyspy Murano i Burano. Po intensywnym zwiedzaniu dobrym pomysłem będzie odpoczynek nad malowniczym jeziorem Garda.

Artykuł przybliża także historię i kulturę Wenecji, której fundamentem był rozwój handlu i potęga morska. W szczytowym okresie świetności Wenecję zamieszkiwali wybitni artyści, których dzieła można podziwiać w miejscowych muzeach do dziś. Nie sposób nie wspomnieć także o tutejszej architekturze - wspaniałe pałace i kościoły robią niesamowite wrażenie.

Oprócz samej Wenecji warto odwiedzić też pobliską Wenecję Euganejską, gdzie produkuje się znakomite włoskie wino musujące prosecco. Można tu połączyć degustację lokalnych win z podziwianiem architektury pobliskich miast Werony czy Padwy. Całość artykułu zachęca do odkrywania włoskiego stylu życia poprzez podróże po tym niezwykle urokliwym zakątku Europy.

Mam nadzieję, że artykuł zainspiruje Cię do zaplanowania wycieczki do Wenecji. To miasto ma w sobie magię, którą warto samemu odkryć i doświadczyć. Jestem przekonany, że będzie to niezapomniana przygoda, zarówno pod względem wrażeń kulturowych jak i możliwości wypoczynku w pięknych miejscach północnych Włoch.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły