News

Podwyżki opłat na A4. Wniosek przyjęty, co dalej?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska21.02.20246 min.
Podwyżki opłat na A4. Wniosek przyjęty, co dalej?

Podwyżki opłat na autostradzie A4 są faktem. Zarządca drogi złożył wniosek o zwiększenie stawek za przejazd, który został zaakceptowany przez GDDKiA. Nowe, wyższe ceny wejdą w życie od 1 kwietnia 2024 roku. Dotkną one kierowców wszystkich pojazdów - zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych czy autobusów. Jakie konkretnie stawki zostały zatwierdzone i jaki będą miały wpływ na portfele podróżujących A4?

Podniesienie opłat na A4 od kwietnia 2024

Zarządca autostrady A4, firma Stalexport Autostrada Małopolska, złożyła wniosek do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o podniesienie stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów. Nowe, wyższe opłaty mają wejść w życie od 1 kwietnia 2024 roku.

Decyzja o podwyżce została podjęta po analizie rentowności autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków. Rosnące koszty utrzymania i konieczność spłaty kredytów inwestycyjnych sprawiły, że dotychczasowe opłaty za przejazd nie zapewniały dochodowości oczekiwanej przez akcjonariuszy.

Nowy cennik został przesłany do zatwierdzenia przez GDDKiA, która zgodnie z koncesją musi wydać zgodę na zmianę stawek opłat. Jest to standardowa procedura przy tego typu wnioskach o podwyżkę opłat na autostradach.

Uzasadnienie podwyżek

Jak tłumaczy Zarząd Stalexport Autostrady Małopolskiej, podwyżka stawek jest konieczna ze względu na rosnące koszty utrzymania autostrady, które wynoszą około 170 mln zł rocznie. Do tego dochodzą spłaty kredytów zaciągniętych na budowę A4 - tylko w 2023 roku była to kwota 120 mln zł.

Przy obecnym poziomie opłat trudno jest zbilansować przychody i rosnące z roku na rok koszty. Tylko podwyżka pozwoli utrzymać rentowność autostrady i zapewnić środki na bieżące remonty oraz poprawę bezpieczeństwa.

Wysokość nowych stawek za przejazd autostradą

Wniosek złożony przez Stalexport Autostrada Małopolska zakłada podwyżkę opłat dla wszystkich kategorii pojazdów od 1 kwietnia 2024 roku. Nowe stawki przedstawiają się następująco:

  • Kategoria 1 (samochody osobowe) - wzrost z 15 zł do 16 zł
  • Kategorie 2,3,4 i 5 - wzrost z 46 zł do 49 zł

Oznacza to wzrost opłat o około 10% dla samochodów osobowych i ciężarowych. Skala podwyżek jest znacząca, zważywszy na wysoką inflację i i tak rosnące koszty utrzymania pojazdów.

Opłata dla TIR-ów i autobusów

Najbardziej odczuwalny będzie wzrost dla kategorii 4 i 5, czyli najcięższych pojazdów - TIR-ów i autobusów. Tutaj za przejazd trasą Balice-Mysłowice trzeba będzie zapłacić o 6,50 zł więcej niż obecnie.

W przeliczeniu na całą długość A4 Kraków - Katowice (61 km) daje to dodatkowy koszt rzędu 20-40 zł w zależności od kategorii pojazdu. To spore obciążenie dla firm transportowych świadczących regularne przewozy na tej trasie.

Czytaj więcej: Tajniki tworzenia Spółki Cywilnej krok po kroku - pełne poradnik dla przyszłych przedsiębiorców

Bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3

We wniosku Stalexportu znalazła się zapowiedź utrzymania bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, które stanowią odpowiednio: samochody dostawcze i ciężarówki. Obecnie wynosi ona 19 zł od każdej transakcji.

Bonifikata ta ma zostać utrzymana również po podwyżce. Jej dokładna wysokość będzie jeszcze przedmiotem konsultacji operatora autostrady A4 z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Kategoria pojazdu Wysokość bonifikaty
Kategoria 2 19 zł
Kategoria 3 19 zł

Utrzymanie bonifikat w obecnej wysokości będzie oznaczać, że faktyczny wzrost opłat dla tych pojazdów będzie nieco niższy niż zapowiedziane 10%.

Kolejna podwyżka opłat w tym roku

Podwyżki opłat na A4. Wniosek przyjęty, co dalej?

Wnioskowana przez Stalexport Autostrada Małopolska podwyżka to już kolejna zmiana stawek opłat na autostradzie A4 od początku 2024 roku. Przypomnijmy, od 1 stycznia zlikwidowano zniżkę za automatyczne płatności za pomocą urządzeń A4Go i Telepass.

W efekcie od nowego roku kierowcy samochodów osobowych płacą 15 zł zamiast wcześniejszych 13 zł. Teraz dodatkowo ma nastąpić wzrost opłaty do 16 zł za przejazd dla osobówek.

Dla wielu osób korzystających regularnie z A4, dwie podwyżki w odstępie trzech miesięcy mogą okazać się zbyt dotkliwe.

Taka częstotliwość zmian opłat jest również mocno krytykowana przez organizacje konsumenckie. Zdaniem ekspertów, tego typu nagłe, kilkuprocentowe podwyżki uderzają w domowe budżety kierowców i nie są uzasadnione ekonomicznie.

Zgoda GDDKiA niezbędna do wprowadzenia zmiany

Aby nowe, wyższe stawki opłat na autostradzie A4 mogły wejść w życie, konieczna jest pozytywna decyzja Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z procedurą, GDDKiA dokona teraz analizy wniosku Stalexportu pod kątem zasadności i adekwatności podwyżek. Sprawdzone zostaną przedstawione wyliczenia i uzasadnienie, aby zweryfikować, czy rzeczywiście zmiana stawek jest konieczna dla rentowności autostrady A4.

Jeśli wniosek przejdzie pozytywną weryfikację, dyrektor GDDKiA wyda zgodę na nowe stawki opłat, które wejdą w życie od 1 kwietnia 2024 roku. Cała procedura powinna zamknąć się w ciągu kilku tygodni.

Wpływ podwyżek na portfele kierowców

Wprowadzenie nowych stawek opłat na autostradzie A4 będzie miało bezpośrednie przełożenie na portfele kierowców. Analitycy ruchu szacują, że średni dzienny ruch na tym odcinku wynosi około 35 tysięcy pojazdów.

Nawet przy założeniu, że 20% z nich stanowią auta ciężarowe i autobusy, codziennie A4 przemierza ok. 30 tys. samochodów. Dla tych wszystkich osób każdy przejazd podrożeje zatem z 15 do 16 zł - czyli o 1 zł.

W skali roku daje to dodatkowy koszt ok. 10-20 zł miesięcznie, w zależności od intensywności podróżowania pojazdem po A4. Sto złotych rocznie więcej może nie wydawać się zawrotną kwotą, ale dla niektórych osób nawet taka z pozoru niewielka zmiana może być odczuwalna.

Podsumowanie

Podwyżki opłat na autostradzie A4 są już przesądzone. Operator drogi uzyskał akceptację GDDKiA dla wniosku o wzrost stawek za przejazd od 1 kwietnia 2024 roku. Nowy cennik zakłada podniesienie opłat dla wszystkich kategorii pojazdów o około 10%. Dla kierowców oznacza to wyższe wydatki za każdym razem, gdy będą pokonywać odcinek A4 między Katowicami a Krakowem.

Mimo skali podwyżek, ich wprowadzenie wydaje się być nieuniknione w obliczu rosnących kosztów utrzymania autostrady. Pozostaje mieć nadzieję, że wyższe opłaty przełożą się na poprawę jakości podróżowania A4 dla wszystkich jej użytkowników.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły