Zdecydowana większość Polaków uważa, że Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia Zet. 43,7% badanych "zdecydowanie" popiera takie rozwiązanie, a 31,3% jest "raczej" za. Łącznie daje to poparcie na poziomie 75%. Przeciwnego zdania jest 18,7% ankietowanych. Widać więc wyraźnie, że Polacy chcą samodzielnie określać, jak finansować Kościół. Podziały w tej kwestii występują głównie w elektoracie Zjednoczonej Prawicy.
Wolą finansowania przez wiernych
Zdecydowana większość Polaków uważa, że Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia Zet. Aż 75% badanych zgadza się z takim stwierdzeniem. Tylko niecałe 19% jest przeciwnego zdania.
W szczegółach - 43,7% ankietowanych „zdecydowanie” popiera finansowanie Kościoła ze składek wiernych, a 31,3% jest „raczej” za takim rozwiązaniem. Łącznie daje to zdecydowaną większość zwolenników.
Dlaczego Polacy chcą finansować Kościół ze składek?
Można wskazać kilka powodów tak dużego poparcia dla finansowania Kościoła katolickiego w Polsce ze składek wiernych.
Po pierwsze, Polacy chcą mieć większą kontrolę nad tym, ile pieniędzy trafia do Kościoła. Decydowanie o wysokości składki daje takie poczucie kontroli.
Po drugie, wielu uważa, że skoro korzystają z posług religijnych, to powinni też partycypować w kosztach utrzymania Kościoła. Stąd poparcie dla składkowego modelu finansowania.
Poparcie dla finansowania kościoła ze składek
Jak wynika z przytoczonych danych z sondażu IBRiS dla Radia Zet, zdecydowana większość Polaków popiera finansowanie Kościoła katolickiego ze składek wiernych. Tylko 18,7% badanych jest temu przeciwna - 12% jest „raczej przeciw”, a 6,7% „zdecydowanie przeciw”.
Oznacza to silne poparcie w polskim społeczeństwie dla modelu finansowania Kościoła opartego na dobrowolnych składkach osób deklarujących przynależność do wspólnoty katolickiej.
Poparcie dla finansowania kościoła ze składek | 75% |
Przeciwni finansowaniu ze składek | 18,7% |
Podziały w kwestii finansowania Kościoła
Jak pokazują wyniki sondażu, w kwestii finansowania Kościoła ze składek wiernych nie ma większych podziałów w polskim społeczeństwie. Zdecydowana większość zwolenników wszystkich ugrupowań politycznych popiera ten model.
Jedynie w elektoracie Zjednoczonej Prawicy widać większe zróżnicowanie - 49% wyborców tego bloku popiera finansowanie księży ze składek wiernych, ale 38% jest temu przeciwnych. Widać tu więc pewien podział.
Czytaj więcej: Czy Twoje Mieszkanie w tej dzielnicy Warszawy już kosztuje prawie 20 tys. za m2?
Zdecydowana większość za składkami wiernych
Z sondażu IBRiS dla Radia Zet jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za finansowaniem Kościoła katolickiego w Polsce ze składek samych wiernych.
75% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych.
To bardzo wymowny wynik, pokazujący, że Polacy chcą brać odpowiedzialność za finansową stronę funkcjonowania Kościoła. Nie chcą, aby był on utrzymywany z pieniędzy podatników, tylko z dobrowolnych składek osób deklarujących przynależność do wspólnoty katolickiej.
Takie rozwiązanie daje też wiernym większą kontrolę nad wysokością środków przekazywanych duchownym. Mogą świadomie zdecydować, ile chcą wpłacać na utrzymanie swojego Kościoła.
Podział wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy
Jak wspomniano wcześniej, sondaż IBRiS dla Radia Zet pokazał, że w kwestii finansowania Kościoła katolickiego ze składek wiernych podzieleni są wyborcy Zjednoczonej Prawicy.
- 49% zwolenników ZP popiera takie rozwiązanie
- 38% jest mu przeciwnych
Widać więc wyraźny podział w elektoracie partii rządzącej. Prawdopodobnie jest on spowodowany obawą części wyborców Zjednoczonej Prawicy, że przejście na model składkowy osłabiłoby finansowo Kościół katolicki.
Z drugiej strony zwolennicy finansowania ze składek wiernych argumentują, że takie rozwiązanie mobilizowałoby księży do aktywnego pozyskiwania środków i lepszej pracy duszpasterskiej.
Przeciwnicy finansowania kościoła ze składek
Choć - jak pokazują wyniki sondażu - zdecydowana większość Polaków popiera finansowanie Kościoła katolickiego ze składek wiernych, to jednak część badanych jest temu przeciwna.
Łącznie 18,7% ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół powinien być finansowany ze składek. W tym 12% jest „raczej przeciw”, a 6,7% - „zdecydowanie przeciw”.
Przeciwnicy takiego modelu obawiają się przede wszystkim, że finansowanie ze składek wiernych osłabiłoby Kościół katolicki w Polsce. Uważają, że nie pozwoliłoby utrzymać obecnej skali działalności duszpasterskiej i charytatywnej Kościoła.
Większość zwolenników rządu za składkami wiernych
Ciekawe wnioski przynosi analiza odpowiedzi zwolenników koalicji rządzącej w podziale na poszczególne ugrupowania.
Okazuje się, że zdecydowana większość wyborców partii tworzących Zjednoczoną Prawicę opowiada się za finansowaniem Kościoła katolickiego ze składek wiernych.
Zwolennicy koalicji rządzącej za składkami wiernych | 95% |
Wyborcy ZP za składkami wiernych | 49% |
Wyborcy ZP przeciw składkom | 38% |
Widać więc, że to głównie w elektoracie Zjednoczonej Prawicy notujemy większy sprzeciw dla finansowania Kościoła ze składek. Wyborcy pozostałych ugrupowań tworzących koalicję rządową są niemal jednomyślni w poparciu dla takiego modelu.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono wyniki sondażu na temat finansowania Kościoła katolickiego w Polsce. Pokazują one, że zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 75%, uważa że Kościół powinien być finansowany ze składek samych wiernych. Tylko niecałe 19% jest temu przeciwnych.
Widać wyraźnie, że Polacy chcą mieć większą kontrolę nad tym, ile pieniędzy trafia do Kościoła. Stąd poparcie dla modelu opartego na dobrowolnych składkach osób deklarujących przynależność do wspólnoty katolickiej. Taki system finansowania ma szerokie poparcie wśród wszystkich głównych ugrupowań politycznych.
Jedynie w elektoracie Zjednoczonej Prawicy występuje w tej kwestii wyraźny podział. 49% wyborców ZP popiera finansowanie księży ze składek wiernych, ale 38% jest temu przeciwnych. W pozostałych ugrupowaniach rządzącej koalicji poparcie dla składkowego modelu jest niemal jednomyślne.
Podsumowując - sondaż jasno pokazuje, że Polacy chcą samodzielnie finansować Kościół katolicki, a nie z podatków wszystkich obywateli. Taki model zdecydowanie popierają i będą dążyć do jego realizacji. To może być początek dużej reformy relacji państwo-Kościół w Polsce.