News

Polak zatrzymany na lotnisku w Katowicach przed lotem do Turcji. Niecodzienny powód

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk05.05.20243 min.
Polak zatrzymany na lotnisku w Katowicach przed lotem do Turcji. Niecodzienny powód

Ciekawostka? Nietypowa sytuacja na lotnisku w Katowicach postawiła na nogi Straż Graniczną. Pewien Polak szykujący się do wylotu do Turcji miał w bagażu żelki z nieznaną substancją. Co się okazało? Że galarety zawierały marihuanę! Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie przyjął karę proponowaną przez prokuratora. Przekonaj się, co dalej spotkało tego nierozważnego podróżnika.

Nietypowa próba przemytu nielegalnych substancji

Jak się okazało, galaretki w bagażu podręcznym polskiego turysty szykującego się do lotu do Turcji nie były zwykłymi cukierkami. Funkcjonariusze Straży Granicznej na katowickim lotnisku odkryli, że słodycze te zawierały niedozwoloną substancję - marihuanę! Turysta z Katowic zatrzymany został jeszcze przed wylotem, gdy jeden z pracowników zauważył, że usiłuje się czegoś pozbyć.

Sytuacja ta rzuca nowe światło na problem nielegalnego przewozu narkotyków w podróży. Okazuje się, że przestępcy nie ograniczają się już tylko do typowych metod przemytu, ale wymyślają coraz to nowe sposoby na ominięcie prawa. W tym przypadku substancja psychoaktywna została ukryta w niedających podejrzeń cukierkach.

Całe zdarzenie pokazuje również, jak ważną rolę odgrywają wyszkoleni funkcjonariusze służb granicznych. To właśnie dzięki ich czujności i doświadczeniu udało się zdemaskować tę próbę kontrabandy żelek z narkotykami na międzynarodowym lotnisku.

Turysta przetrzymywany przez policję po incydencie

Po odkryciu nielegalnej zawartości w bagażu pasażera, sytuacja znacznie się skomplikowała. Problemy na lotnisku w Katowicach szybko przybrały na sile, gdy wezwano dodatkowe służby do sprawy. Zarówno Zespół Nadzoru nad Kontrolą Bezpieczeństwa, jak i Zespół Interwencji Specjalnych katowickiej Placówki Straży Granicznej musiały interweniować.

Mężczyzna został dokładnie przeszukany, a funkcjonariusze skontrolowali również jego bagaż rejestrowany oraz samochód osobowy. Co więcej, rewizji poddano nawet dom podejrzanego, który znajdował się w województwie wielkopolskim. Tak obszerne działania były niezbędne, aby mieć pewność, że cała kontrabanda z żelek została zabezpieczona.

 • Turysta został zatrzymany na lotnisku.
 • Przeprowadzono szeroko zakrojone przeszukania.
 • Działania obejmowały dom mężczyzny w Wielkopolsce.

Pomimo początkowej próby ukrycia rzeczy, 41-latek ostatecznie przyznał się do winy. Oświadczył, że żelki zawierały marihuanę, którą kupił od nieznanej osoby za pośrednictwem internetu.

Czytaj więcej: Podwyższenie opłaty - wcześniejsze zmiany słów ministra

Dalsze wyroki sądowe i poważne konsekwencje prawne

Zdjęcie Polak zatrzymany na lotnisku w Katowicach przed lotem do Turcji. Niecodzienny powód

Nietypowy incydent z udziałem słodyczy z niedozwoloną substancją nie został potraktowany przez wymiar sprawiedliwości pobłażliwie. Wobec zatrzymanego turysty wszczęto postępowanie karne w związku z usiłowaniem przemytu 12 żelek koloru zielono-czerwonego zawierających marihuanę z terytorium Polski do Turcji.

Mężczyzna zdecydował się dobrowolnie poddać karze zaproponowanej przez prokuratora. W rezultacie został skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na rok próby. Poza tym musi zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny, a zabezpieczone narkotyki w bagażu przejdą na własność Skarbu Państwa jako dowody rzeczowe w sprawie.

 • 3 miesiące więzienia w zawieszeniu
 • Grzywna 5000 zł
 • Przepadek nielegalnych substancji

Sprawa ta pokazuje, jak poważne są konsekwencje prawne nawet w przypadku usiłowania przemytu relatywnie niewielkiej ilości narkotyków. Wymierzony przez sąd wyrok jest przestrogą dla wszystkich, którzy wpadliby na podobny, nielegalny pomysł.

Najczęstsze pytania

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Katowicach, funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli, że galaretki należące do pasażera zawierały niedozwoloną substancję - marihuanę. Dlatego zostały zakwestionowane i skonfiskowane jako nielegalna kontrabanda.

Po ujawnieniu nielegalnej zawartości w bagażu, mężczyzna został przeszukany, a także przeszukano jego samochód i dom. Następnie wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne. Dobrowolnie przyjął on karę 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu, grzywnę 5 tys. zł oraz przepadek dowodów rzeczowych.

Przypadki usiłowania przemytu narkotyków czy innych nielegalnych substancji zdarzają się na lotniskach, ale nie są zjawiskiem powszechnym. Dzięki czujności i doświadczeniu służb granicznych, większość prób zostaje udaremniona. Ten incydent był jednak dość nietypowy ze względu na formę ukrycia.

Kary za przestępstwa narkotykowe, w tym za usiłowanie przemytu narkotyków, są surowe. Oprócz grzywny, można otrzymać karę pozbawienia wolności, czasami nawet na wiele lat w zależności od skali procederu. Samo posiadanie narkotyków jest już przestępstwem.

Choć służby graniczne i tak są już bardzo czujne, to takie zdarzenia mogą skłonić je do weryfikacji procedur i ewentualnego zaostrzona niektórych kontroli. Celem jest utrudnienie jakichkolwiek prób przemytu i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pasażerów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły