News

Polityka energetyczno-klimatyczna a nowy rząd: wspólne wyzwanie.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20244 min.
Polityka energetyczno-klimatyczna a nowy rząd: wspólne wyzwanie.

Energetyka i klimat to kluczowe obszary, z którymi musi zmierzyć się nowy rząd. Przed nami wiele wyzwań, w tym przyspieszenie transformacji sektora energetycznego i walka ze zmianami klimatu. Aby to osiągnąć, potrzebne są zdecydowane działania w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, transformacji ciepłownictwa, finansowania zielonej transformacji czy walki z ubóstwem energetycznym. To wspólne zadanie dla rządzących wszystkich szczebli. Tylko zjednoczone wysiłki przyniosą sukces.

Energetyka, klimat i nowy rząd

Nowy rząd staje przed ogromnym wyzwaniem przyspieszenia transformacji energetycznej Polski. Proces ten jest konieczny, aby dostosować naszą gospodarkę do wymogów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, ale także aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Obecny miks oparty na węglu jest przestarzały, nieefektywny i generuje zbyt duże emisje gazów cieplarnianych.

Przed nowym rządem stoi zadanie stworzenia stabilnych ram prawnych i finansowych dla transformacji energetycznej. Jest to proces złożony, wymagający działań na wielu polach – od generacji przez przesył, dystrybucję aż po handel energią i rozwój innowacyjnych technologii. Ważna jest także dbałość o aspekt społeczny tego procesu.

Przyspieszenie transformacji sektora energetycznego

Kluczowe będzie jak najszybsze odejście od węgla, który powinien przestać być głównym paliwem już ok. 2030 r. Nowe moce wytwórcze muszą bazować na nisko- i zeroemisyjnych źródłach – przede wszystkim energetyce jądrowej i odnawialnej. Szybkie zmiany są konieczne także w ciepłownictwie, gdzie należy ograniczać wykorzystanie węgla.

Nowy rząd musi też przyspieszyć prace nad pierwszą polską elektrownią jądrową, ale także określić ramy dla całego programu atomowego w Polsce. Bez energii jądrowej trudno sobie wyobrazić udany proces odchodzenia od węgla.

Odnawialne źródła energii

OZE odgrywać będą coraz większą rolę. Nowy rząd powinien ułatwić ich rozwój, szczególnie lądowej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Konieczne są zmiany legislacyjne, np. co do zasad lokalizacji turbin wiatrowych.

Rosnące udziały niestabilnych OZE wymagają też rozwoju systemu magazynowania energii. To także pole do popisu dla polskich innowatorów.

Czytaj więcej: Beata Szydło konfrontuje autorów ustawy o wiatrakach: Co zrobił jej rząd?

Finansowanie kosztów transformacji energetycznej

Ogromnym wyzwaniem, przed którym stanie nowy gabinet, będzie zapewnienie finansowania zielonej transformacji. Inwestycje sektorowe do 2040 r. mają kosztować nawet 1,6 bln zł. Rząd chce czerpać środki m.in. z Funduszu Odbudowy i funduszy unijnych, a także ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Niezbędne jest stworzenie spójnego, wieloletniego planu finansowania transformacji uwzględniającego różne źródła i mechanizmy wsparcia.

Pieniądze muszą popłynąć zarówno na modernizację infrastruktury, jak i działania osłonowe dla społeczeństwa – by złagodzić negatywne skutki zmian.

Walka z ubóstwem energetycznym

Rosnące ceny energii uderzają w najuboższych obywateli, których nie stać na opłacanie rachunków. Dlatego rząd musi kontynuować programy wsparcia, dopłat i zamrażania taryf dla gospodarstw domowych. Jednocześnie trzeba stymulować poprawę efektywności energetycznej budynków.

Rola gazu ziemnego w transformacji energetycznej

Polityka energetyczno-klimatyczna a nowy rząd: wspólne wyzwanie.

Choć gaz ziemny jest paliwem kopalnym, będzie odgrywał istotną funkcję przejściową w transformacji. Zastąpi on część mocy węglowych w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Warunkiem jest jednak zliberalizowanie rynku gazu, by zwiększyć bezpieczeństwo dostaw i obniżyć ceny.

Rok Udział gazu w miksie energetycznym
2025 25%
2030 30%
2040 15%

Wraz z postępami transformacji rola gazu będzie stopniowo malała. Kluczowe jest jednak wykorzystanie go jako paliwa przejściowego w najbliższych latach.

Podsumowanie

Transformacja energetyczna i walka ze zmianami klimatu to największe wyzwania stojące przed nowym rządem. Konieczne jest szybkie odchodzenie od węgla i przejście na niskoemisyjne źródła energii – atom i OZE. Równocześnie trzeba zagwarantować finansowanie tych kosztownych zmian i ochronę ubogich obywateli przed skokami cen energii. To ogromne, wspólne zadanie dla rządzących i całego społeczeństwa.

Artykuł omawia najważniejsze obszary interwencji nowego gabinetu: legislacja, wsparcie inwestycji transformacyjnych, rozwój magazynów czy liberalizacja rynku gazu. Podkreśla też znaczenie dialogu i współdziałania władz z obywatelami dla sukcesu tego procesu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły