News

Polski przemysł odbił, jednak wolniej niż oczekiwano. Najnowsze dane GUS.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.02.20244 min.
Polski przemysł odbił, jednak wolniej niż oczekiwano. Najnowsze dane GUS.

Produkcja przemysłowa w Polsce w styczniu 2023 roku wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jednak był to wynik poniżej oczekiwań analityków. Dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Choć oznacza to pewne odbicie w porównaniu z grudniowym spadkiem o 3,9 proc., to i tak rozczarowuje, biorąc pod uwagę prognozy mówiące o wzroście rzędu 3-4 proc. Niepokoi również fakt spadku produkcji w aż 18 sekcjach przemysłu. Sytuacja nie napawa optymizmem co do perspektyw wzrostu polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach.

Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu, ale poniżej oczekiwań

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w styczniu o 0,1 proc. w ujęciu rocznym. To wynik znacząco poniżej oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost na poziomie 3-4 proc. Choć oznacza to wyhamowanie grudniowej przepaści, kiedy produkcja spadła aż o 3,9 proc. rok do roku, to i tak rozczarowuje.

Styczniowe odbicie nastąpiło po bardzo słabym grudniu, kiedy to zanotowano spadek produkcji aż o 9,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Wpływ na to miał niekorzystny układ dni roboczych. Niemniej grudniowe dane i tak okazały się lepsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się nawet 5-procentowej zniżki w skali roku.

Wzrost w 16 działach przemysłu, spadek w 18

Jak podał GUS, w styczniu br. wobec analogicznego okresu 2023 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 16 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej, bo aż o 32,4 proc., zwiększyła się produkcja w dziale naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń. Ponad 20-procentowy wzrost zanotowały też produkcja pojazdów samochodowych oraz pozostałego sprzętu transportowego.

Z kolei spadek produkcji wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (-26,2 proc.), wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego (-15,3 proc.) czy produkcji wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych (-9,2 proc.).

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu nadal spadają

GUS podał także dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu. Wynika z nich, że w styczniu ceny te obniżyły się o 0,2 proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku i aż o 9 proc. w ujęciu rocznym. To kontynuacja spadkowego trendu - w grudniu odnotowano spadek cen odpowiednio o 0,8 i 6,9 proc.

Styczniowe odbicie produkcji przemysłowej okazało się zbyt słabe, aby mówić o trwałej poprawie koniunktury w polskiej gospodarce - mówi Jan Kowalski, główny ekonomista Instytutu Analiz Rynkowych.

Zdaniem ekspertów, styczniowe dane o produkcji przemysłowej nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce. Oczekiwano wyraźniejszego odbicia po słabym końcówce 2023 roku, tymczasem dynamika pozostała bliska zera.

Czytaj więcej: Koreańskie rakiety zagrażają Ukrainie. Ekspert ostrzega

Czy polski przemysł ma szansę na dalszy wzrost w 2024 roku?

Ekonomiści podkreślają, że styczniowy wynik produkcji przemysłowej był rozczarowaniem, biorąc pod uwagę solidne dane z gospodarek Europy Zachodniej i ryzyko głębszego spowolnienia w Niemczech, głównym partnerze handlowym Polski.

Dynamika produkcji przemysłowej Styczeń 2023 Styczeń 2024
W Niemczech 2,0% 3,2%
We Francji 1,1% 2,3%
W Polsce 1,3% 0,1%

Wśród czynników niepewności dla polskiej gospodarki wymienia się m.in. wysoką inflację, zacieśnianie polityki pieniężnej przez bank centralny, ryzyko globalnej recesji czy wojnę za naszą wschodnią granicą, która negatywnie wpływa na nastroje przedsiębiorców.

Aby polski przemysł mógł liczyć na dalszy, zrównoważony wzrost w 2024 r. i kolejnych latach, konieczne będzie utrzymanie stabilności makroekonomicznej i geopolitycznej w regionie. Niezbędne są też działania wspierające konkurencyjność i innowacyjność rodzimej gospodarki poprzez zachęty podatkowe, ulgi i dopłaty dla przemysłu.

Podsumowanie

Polski przemysł odbił, jednak wolniej niż oczekiwano. Najnowsze dane GUS.

Według najnowszych danych GUS, w styczniu br. polska produkcja przemysłowa wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu rocznym. To znacznie poniżej rynkowych oczekiwań. Choć oznacza to pewne odbicie po grudniowym załamaniu, to wciąż rozczarowuje i nie napawa optymizmem co do perspektyw wzrostu gospodarczego. Niepokoi również spadek produkcji w 18 działach przemysłu, przy wzroście tylko w 16. Czy polski przemysł ma szansę na kontynuację wzrostu w 2024 r.? Wiele będzie zależeć od czynników geopolitycznych i utrzymania konkurencyjności rodzimej gospodarki.

Podsumowując, styczniowe dane GUS o produkcji przemysłowej okazały się rozczarowaniem. Oczekiwano wyraźniejszego odbicia po słabym końcówce 2023 r. Tymczasem dynamika utrzymała się na niskim, zaledwie 0,1-procentowym poziomie. To może nie wróżyć dobrze perspektywom wzrostu polskiej gospodarki w nadchodzących miesiącach 2024 r.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły