News

Polskie i zagraniczne marki: QUIZ. Która jest skąd?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska10.02.20245 min.
Polskie i zagraniczne marki: QUIZ. Która jest skąd?

Rozpoznaj polskie marki stało się trudniejsze niż kiedyś. W ostatnich latach na naszym rynku pojawiło się wiele zagranicznych firm, które przejęły rodzime brandy lub stworzyły zupełnie nowe. Często mylimy też globalne koncerny z lokalnymi przedsiębiorstwami. Przygotowaliśmy quiz, który pomoże Ci sprawdzić swoją wiedzę na temat pochodzenia najpopularniejszych marek w Polsce. Znajdziesz w nim pytania dotyczące takich branż jak handel, gastronomia, usługi, czy produkcja. Sprawdź, czy wiesz skąd są takie marki jak Żabka, Dr. Max, Reserved lub InPost.

Rozpoznaj polskie marki

Marki polskie od lat cieszą się popularnością wśród rodzimych konsumentów. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat na polskim rynku pojawiło się również wiele marek zagranicznych, które przejęły lokalne firmy lub stworzyły własne oddziały. Dlatego coraz trudniej jest rozpoznać, która marka jest polska, a która globalna.

Wiele osób myśli na przykład, że takie sieci jak Żabka czy Dr Max od zawsze były w polskich rękach. Tymczasem Żabka została przejęta przez fundusz CVC Capital Partners w 2017 roku, a Dr Max należy do czeskiej Grupy Penta. Z drugiej strony marki takie jak InPost, który kojarzy się raczej jako globalny gracz na rynku przesyłek, jest firmą założoną w Polsce z polskim kapitałem.

Popularne sieci handlowe

Wśród popularnych sieci handlowych zdecydowana większość należy obecnie do zagranicznych właścicieli. Lidl, Biedronka, Auchan, Carrefour, Kaufland, Rossmann od lat są w rękach niemieckich, hiszpańskich czy francuskich firm. Wyjątkami potwierdzającymi regułę są tutaj polskie sieci Dino, Eurocash Dystrybucja czy Grupa Muszkieterów (właściciel m.in. sieci Intermarche).

Moda i obuwie

W segmencie odzieży i obuwia również dominują zagraniczne koncerny takie jak H&M, Reserved, Cropp, House, Ecco, CCC. Jednymi z największych polskich marek pozostają tutaj Wólczanka, Bytom i Gino Rossi.

Zgadnij skąd pochodzi marka

Oprócz dużych sieci handlowych, na co dzień stykamy się z wieloma innymi markami z różnych branż. Część z nich to globalni giganci obecni w Polsce od niedawna, część to rodzime firmy sprzedane zagranicznym inwestorom, a część wciąż pozostaje w polskich rękach.

Według raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, aż 25% najcenniejszych polskich marek należy do zagranicznych podmiotów.

Dlatego coraz trudniej jest poprawnie rozpoznać skąd tak naprawdę pochodzi dana marka. Czy potrafisz bez sprawdzania powiedzieć, które z popularnych w Polsce firm są nadal polskie? Spróbuj rozwiązać nasz quiz.

Czytaj więcej: Elastyczność, wydajność i bezpieczeństwo chmury w Polsce: co warto wiedzieć

Odgadnij pochodzenie marek

W naszym teście znajdzie się kilkanaście pytań dotyczących znanych w Polsce marek z takich branży jak:

 • handel (Żabka, Rossmann)
 • gastronomia (Amko, Costa Coffee)
 • paliwa (Orlen, Shell)
 • usługi (InPost)

Przy każdej marce będziesz musiał odpowiedzieć czy jest ona:

polska zagraniczna mieszana (polski kapitał zagraniczny)
rodzima firma zagraniczna firma działająca w Polsce polska firma przejęta przez zagraniczną

Zobacz jak dobrze znasz historię i pochodzenie marek, z którymi stykasz się na co dzień robic zakupy, korzystając z restauracji i innych usług. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Poznaj właścicieli znanych firm

Marne, które od zawsze uznawaliśmy za polskie, często od dawna należą do zagranicznych firm. Inne z kolei, kojarzone raczej jako globalne korporacje, nierzadko mają rodzimych właścicieli i są polskimi firmami od początku do końca.

Rozwiązując nasz quiz sprawdzisz swoją wiedzę na temat tego, kto naprawdę stoi za najpopularniejszymi w Polsce markami. Dowiesz się, które z nich wciąż są w polskich rękach, a które od dawna należą do zagranicznych firm.

Sprawdź swoją wiedzę o markach

Polskie i zagraniczne marki: QUIZ. Która jest skąd?

Marki polskie i zagraniczne splatają się dziś na rodzimym rynku tworząc czasem skomplikowaną sieć właścicieli, inwestorów, spółek córek. Kto jeszcze nadąża za tym, kto tak naprawdę stoi za daną marką i skąd ona pochodzi? Nasz quiz pomoże to sprawdzić.

Trudny test dla znawców marek

Przygotowaliśmy zestaw kilkunastu pytań dotyczących znanych polskich przedsiębiorstw. Twój zadanie to odgadnięcie, które z nich są nadal firmami polskimi, a które już jakiś czas temu trafiły w ręce zagranicznych właścicieli.

Uważaj! To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wyniki często zaskakują i pokazują, że mamy spore braki w wiedzy na temat pochodzenia popularnych w Polsce marek.

quiz

. Jest on skierowany zarówno dla laików, jak i ekspertów od marketingu i reklamy. Każdy może sprawdzić, na ile zna rodzime firmy i to, co dzieje się z nimi na przestrzeni ostatnich lat.

Które marki są polskie

Celem naszego quizu jest nie tylko sprawdzenie wiedzy, ale także edukacja na temat losów znanych w Polsce marek. Dlatego poza pytaniami sprawdzającymi, która marka jest polska, a która zagraniczna, znajdziecie u nas również ciekawe informacje na temat historii tych firm.

Dowiecie się m.in.:

 • kiedy dana marka trafiła w zagraniczne ręce,
 • kto jest jej obecnym właścicielem,
 • skąd pochodzi zagraniczny kapitał.

Pozwoli to spojrzeć szerzej na znane od lat polskie firmy i lepiej zrozumieć procesy jakie zachodzą na rodzimym rynku pod wpływem ekspansji zagranicznych koncernów.

Polskie marki przejmowane przez zagranicę

Marki polskie przejmowane przez zagraniczne koncerny to dziś częsty proceder. Dotyczy on wielu branż - od handlu, przez usługi, po produkcję.

Przykładów marek, które kiedyś były firmami polskimi, a teraz należą do zagranicznych podmiotów jest bardzo wiele. Wymienić tu można chociażby tak znane marki jak:

 • Żabka - przejęta w 2017 r. przez fundusz CVC Capital Partners,
 • Tymbark - od 2002 roku własność firmy Maspex z kapitałem holenderskim.

Mamy nadzieję, że nasz test nie tylko pozwoli sprawdzić twoją wiedzę o markach, ale także poszerzyć ją o ciekawe informacje z "życia" najpopularniejszych polskich firm.

Podsumowanie

W artykule przygotowaliśmy quiz składający się z pytań dotyczących pochodzenia znanych marek dostępnych na polskim rynku. Sprawdzisz w nim swoją wiedzę na temat tego, które firmy są nadal polskie, a które zostały przejęte przez zagraniczne koncerny. Dowiesz się też ciekawostek na temat losów naszych rodzimych marek. Test pomoże Ci lepiej rozpoznawać marki polskie i zagraniczne.

Zachęcamy do sprawdzenia się w przygotowanym przez nas quizie. Pozwoli on zwiększyć świadomość na temat pochodzenia marek, z którymi stykamy się na co dzień. Sprawdź, czy rzeczywiście wiesz, skąd są tak popularne firmy jak Żabka, Reserved, Rossmann czy InPost.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
 3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
 4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły