News

Pomysł rządu na kredyty spotyka się z opozycją lewicy

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk18.01.20246 min.
Pomysł rządu na kredyty spotyka się z opozycją lewicy

Rządowy program "Mieszkanie na start" ma na celu ułatwienie Polakom dostępu do własnego "M". Jednak w obecnej formie spotyka się z oporem ze strony Lewicy. Przedstawiciel partii, wiceminister Krzysztof Kukucki, twierdzi, że program koncentruje się jedynie na zwiększeniu popytu, a nie rozwiązaniu problemów z podażą mieszkań. Lewica ma też zastrzeżenia co do proponowanego kształtu i braku konsultacji. Jednak Kukucki zapewnia, że program to dopiero "punkt wyjścia do dalszych rozmów".

Rządowy program mieszkaniowy

Rząd przedstawił program "Mieszkanie na Start", który ma ułatwić Polakom dostęp do własnego lokum. Głównym założeniem jest wsparcie w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Program skierowany jest do osób, które mają umowę o pracę lub inne udokumentowane źródło dochodu.

Kluczowym elementem są gwarancje wkładu własnego, które wynoszą nawet do 20% wartości nieruchomości. Oznacza to mniejszą kwotę, jaką trzeba zaoszczędzić na początku. Program zakłada też refundację nawet 2% oprocentowania kredytu przez pierwsze 3 lata.

Szczegóły programu

Maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. zł w dużych miastach i 50 tys. zł w pozostałych. Okres gwarancji wynosi maksymalnie 15 lat. Program adresowany jest przede wszystkim do osób do 45. roku życia, ale ze wsparcia mogą skorzystać też seniorzy powyżej 60 lat.

Wysokość oprocentowania kredytu objętego programem nie może przekroczyć 2,6% w skali roku. Banki udzielające takich kredytów będą mogły liczyć na rekompensaty z budżetu państwa.

Opozycja Lewicy do formy programu

Choć Lewica popiera działania mające na celu zwiększenie dostępności mieszkań, to wiceprzewodniczący partii Krzysztof Kukucki krytykuje przedstawiony program. Zarzuca mu skupienie się wyłącznie na zwiększeniu popytu bez rozwiązania problemów z podażą mieszkań.

Program w obecnym kształcie nie jest propozycją, do której mógłbym w tej chwili przekonywać koleżanki i kolegów ze swojego klubu parlamentarnego - mówi Kukucki.

Kolejnym zarzutem jest zupełny brak konsultacji programu z Lewicą. Kukucki przekonuje jednak, że jest to na razie punkt wyjścia do dyskusji i Lewica jest otwarta na wprowadzanie poprawek.

Co zawiodło?

Zdaniem wiceministra, główną wadą programu "Mieszkanie na Start" jest skupienie się na wsparciu w uzyskaniu kredytu hipotecznego bez rozwiązania problemu małej liczby nowych inwestycji. Obecnie mieszkań oddawanych jest o 20% mniej niż przed reformą systemu.

Kukucki nie zgadza się też z argumentami deweloperów, że są ograniczeni przez brak atrakcyjnych gruntów pod zabudowę. Twierdzi, że potencjalnych działek jest w planach zagospodarowania dużo więcej niż faktycznie jest potrzebnych.

Czytaj więcej: Nasila się niepokój związany z zagrożeniem dla elektrowni jądrowych na Ukrainie

Propozycje zmian od Lewicy

Lewica proponuje szereg poprawek do obecnej wersji programu "Mieszkanie na Start". Zależy jej przede wszystkim na zwiększeniu liczby budowanych mieszkań na wynajem.

Kluczowe pomysły to m.in. wprowadzenie dolnego progu liczby mieszkań oddawanych na rynek, od którego program dopiero mógłby działać. Ma to zachęcić deweloperów do budowania większej liczby lokali zamiast podnoszenia marż.

Pomysł Opis
Wsparcie budowy mieszkań na wynajem Zwiększenie liczby tanich lokali na wynajem, np. komunalnych
Uwolnienie gruntów publicznych Udostępnienie działek pod budownictwo mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach
Rozwój TBS-ów Wsparcie finansowe i prawne dla towarzystw budownictwa społecznego

Jak zwiększyć podaż mieszkań?

Pomysł rządu na kredyty spotyka się z opozycją lewicy

Lewica stawia na sprawdzone rozwiązania z Europy Zachodniej, które pozwoliły zbudować zasób tanich mieszkań na wynajem. Jako przykład podaje programy mieszkaniowe z Wiednia, gdzie ten model działa od ponad 100 lat.

Według Kukuckiego należy w Polsce "odczarować" temat budowy mieszkań na wynajem i odejść od przywiązania do własności. To mogłoby znacząco zwiększyć podaż i obniżyć ceny.

Działki z zasobu publicznego

Kolejną propozycją jest udostępnienie gminom działek z zasobu Skarbu Państwa (m.in. od Agencji Mienia Wojskowego czy Lasów Państwowych). Miałyby one pierwszeństwo w ich nabyciu po preferencyjnych cenach pod budowę mieszkań komunalnych.

Dopiero jeśli gminy nie byłyby zainteresowane, działki mogłyby trafić do deweloperów. W zamian musieliby oni przeznaczyć część powstałych mieszkań na wynajem dla samorządu.

Wady propozycji według Lewicy

Do głównych wad programu "Mieszkanie na Start" zalicza się przede wszystkim skupienie na wsparciu w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Finansowanie popytu bez rozwiązania problemów po stronie podaży według Lewicy może jeszcze bardziej windować ceny.

Kolejnym problemem jest całkowite pominięcie osób, które nie kwalifikują się ani do mieszkań komunalnych, ani nie chcą brać kredytu. Dla nich wciąż brakuje oferty na rynku, podczas gdy rozwija się najem instytucjonalny, który dodatkowo podnosi ceny.

Szanse dla rynku najmu mieszkań

Według Lewicy rozwój budownictwa na wynajem, w oparciu o sprawdzone rozwiązania europejskie, byłby szansą na odwrócenie negatywnych trendów na rynku mieszkaniowym w Polsce.

  • Większa podaż mieszkań obniżyłaby ceny zakupu i wynajmu
  • Polacy zaczęliby odchodzić od przywiązania do własności na rzecz stabilnego najmu
  • Samorządy miałyby więcej lokali komunalnych dla potrzebujących

Takie kompleksowe podejście pozwoliłoby rozwiązać problemy mieszkaniowe przeciętnych Polaków. Tymczasem rządowy program w obecnej formie je pogłębia według Lewicy.

Podsumowanie

W artykule omówiono rządowy program "Mieszkanie na Start", który ma wesprzeć Polaków w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Przedstawiono jego założenia - m.in. gwarancje wkładu własnego czy dopłaty do oprocentowania. Jednak program spotkał się z krytyką ze strony Lewicy.

Główne zarzuty to skupienie się na popycie bez rozwiązania problemu małej podaży nowych mieszkań. Lewica przedstawiła własne propozycje usprawnień - od wspierania budownictwa na wynajem po udostępnianie gminom gruntów publicznych. Inspiracje czerpie z modeli mieszkaniowych w Europie Zachodniej.

Artykuł pokazuje odmienne spojrzenie partii rządzącej i opozycji na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Choć cele są wspólne, to recepty diametralnie inne. Pozostaje mieć nadzieję, że konstruktywny dialog pozwoli wypracować rozsądne i skuteczne rozwiązania dla dobra obywateli.

Podsumowując - warto śledzić dalsze prace nad programem "Mieszkanie na Start" i propozycjami Lewicy. Od tego jak będzie wyglądał finalny kształt reform zależy czy sytuacja mieszkaniowa Polaków poprawi się czy wręcz pogorszy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły