News

Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby: prawa po długiej chorobie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk11.12.20237 min.
Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby: prawa po długiej chorobie

Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby to temat, który interesuje wielu pracowników przewlekle chorych. Od 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące sumowania okresów zasiłkowych, a to oznacza istotne zmiany w prawach osób często korzystających ze zwolnień.

Kluczowe wnioski:
 • Wszystkie L4 z ostatnich 12 miesięcy sumują się, jeśli przerwy między nimi były krótsze niż 60 dni.
 • Po wyczerpaniu 270 dni zasiłku w ciągu roku można starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
 • Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie przez rok osobom z nikłymi szansami na powrót do zdrowia.
 • Pracodawca może udzielić bezpłatnego urlopu po przekroczeniu limitu 182 lub 270 dni.
 • Warto z wyprzedzeniem zaplanować swoją sytuację finansową i zawodową po długotrwałej chorobie.

Zmiany w przepisach od 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły istotne zmiany w przepisach dotyczących zasiłków chorobowych. Nowe regulacje mają przeciwdziałać nadużyciom ze strony nieuczciwych pracowników, ale jednocześnie utrudniają sytuację osób legitnie korzystających ze zwolnień lekarskich.

Kluczowa zmiana polega na tym, że wszystkie okresy zasiłkowe z ostatnich 12 miesięcy sumują się, jeśli przerwy między kolejnymi zwolnieniami były krótsze niż 60 dni. W praktyce oznacza to, że limit 182 dni (lub 270 dni w przypadku ciąży i gruźlicy) jest łączny dla wszystkich L4, niezależnie od tego, z jakiego powodu zostały wystawione.

Koniec z nadużyciami

Jak wskazują statystyki ZUS, liczba wydawanych zwolnień lekarskich rośnie z roku na rok. Niestety, część pracowników wykorzystywała luki w przepisach, aby bezpodstawnie przedłużać okres pobierania zasiłku. Po 182 dniach wracali na 1 dzień do pracy, a następnie brali kolejne L4, licząc okres zasiłkowy od nowa.

Nowe przepisy uniemożliwiają tego typu praktyki. Z drugiej strony, uderzają one w uczciwych pracowników, którzy z powodu choroby muszą często korzystać ze zwolnień lekarskich.

Okres zasiłkowy obejmuje wszystkie L4

Jak już wspomniano, od 2022 roku obowiązuje zasada sumowania okresów zasiłkowych. Jeśli zatem ktoś był na przykład na 60-dniowym zwolnieniu z powodu grypy, a po powrocie do pracy po 2 tygodniach zachorował na zapalenie oskrzeli i dostał kolejne L4, to łączny okres zasiłkowy wyniesie 70 dni.

Taka sytuacja może dotknąć osoby często chorujące, które szybko wyczerpią przysługujący im roczny limit 182 dni. Przykładowo, ktoś kto regularnie choruje na astmę lub ma problemy krążeniowe, może mieć kłopot z utrzymaniem ciągłości zatrudnienia.

Okres zasiłkowy 2022 182 dni lub 270 dni (ciąża, gruźlica)
Zasada sumowania okresów zasiłkowych Dotyczy L4 z ostatnich 12 miesięcy, jeśli przerwy krótsze niż 60 dni

Czytaj więcej: Jaka przyszłość dla kontrowersyjnej Ustawy Wiatrakowej? Poznaj najnowsze informacje

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Co w sytuacji, gdy pracownik wyczerpie maksymalny okres zasiłku chorobowego w danym roku kalendarzowym? Ustawodawca przewidział specjalne rozwiązanie w postaci świadczenia rehabilitacyjnego.

Jest ono przeznaczone dla osób, które po ponad 6 miesiącach zwolnienia lekarskiego (182 dni) nadal nie mogą wykonywać pracy zawodowej i rokują, że ich powrót do zdrowia potrwa dłużej niż rok. Innymi słowy, dotyczy to przypadków przewlekłych schorzeń, które na razie nie uprawniają do całkowitej renty inwalidzkiej.

Kto może dostać świadczenie rehabilitacyjne?

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, trzeba spełnić kilka warunków:

 • Posiadać dokumentację medyczną potwierdzającą długotrwałą niezdolność do pracy
 • Mieć wystawione zwolnienie lekarskie na co najmniej 30 dni
 • Uzyskać pozytywną opinię lekarza orzecznika ZUS

Maksymalny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 12 miesięcy. W tym czasie ZUS finansuje rehabilitację leczniczą, która ma pomóc pracownikowi wrócić do pełnej sprawności.

Utrata prawa do zasiłku po 270 dniach

Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby: prawa po długiej chorobie

Pracownicy mogą korzystać ze zwolnień lekarskich łącznie przez 270 dni w ciągu roku w dwóch przypadkach: ciąży lub gruźlicy. Jest to zatem wyjątek od standardowego limitu 182 dni zasiłku chorobowego.

Nowe przepisy sprawiają jednak, że nawet ci pracownicy, którzy dotychczas mieli prawo do wydłużonego okresu zasiłkowego, po 270 dniach L4 muszą liczyć się z utratą świadczenia chorobowego.

Co w takim razie zrobić, skoro nadal trwa niezdolność do pracy? W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli to niemożliwe, pozostaje wnioskować o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub starać się o urlop bezpłatny u pracodawcy.

Zwolnienie bezpłatne po wyczerpaniu limitu

Pracodawcy nie są zobligowani do udzielania pracownikom płatnych zwolnień lekarskich ponad ustawowy limit. Niemniej w gestii firmy leży, czy zgodzi się na usprawiedliwioną nieobecność, która nie będzie wiązała się z wypłatą wynagrodzenia chorobowego.

Z perspektywy osób przewlekle chorych, które wyczerpały już zasiłek w danym roku kalendarzowym, możliwość skorzystania z bezpłatnego urlopu jest często jedyną deską ratunku. Pozwala utrzymać zatrudnienie mimo długotrwałej niezdolności do świadczenia pracy.

Limit zasiłku chorobowego 182 dni lub 270 dni
Zwolnienie bezpłatne Możliwe po wyczerpaniu limitu, za zgodą pracodawcy

Prawo nie gwarantuje automatycznego przyznania urlopu bezpłatnego. Wszystko zależy od dobrej woli przełożonego oraz polityki kadrowej obowiązującej w firmie.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Gdy powrót do zdrowia i wykonywania obowiązków służbowych staje się mało realny, pracownikom przysługuje prawo do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jest ona przyznawana osobom, których stan zdrowia uniemożliwia im wykonywanie jakiejkolwiek aktywności zarobkowej przez co najmniej rok.

Aby otrzymać rentę inwalidzką, należy m.in. udokumentować swoją chorobę, wykazać brak możliwości przekwalifikowania się oraz przedstawić opinię lekarza orzecznika ZUS. Dodatkowo konieczne jest posiadanie wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

W niektórych przypadkach, zamiast renty inwalidzkiej można ubiegać się o rentę socjalną. Jest ona przyznawana osobom pełnoletnim całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kluczowe zmiany, jakie zaszły w 2022 roku w zakresie przepisów dotyczących zasiłków chorobowych. Przede wszystkim, teraz wszystkie L4 z ostatniego roku sumują się, jeśli przerwy między nimi były krótsze niż 2 miesiące. Dla osób często chorujących oznacza to szybsze wyczerpanie limitu 182 dni zasiłku.

Wyjaśniłem też, na czym polega świadczenie rehabilitacyjne, z którego mogą skorzystać pracownicy po pół roku niezdolności do pracy. Jest ono przyznawane maksymalnie na 12 miesięcy. Poinformowałem również o możliwości ubiegania się o rentę inwalidzką, gdy powrót do zdrowia jest mało realny.

Wspomniałem także o tym, że pracodawcy mogą udzielać zwolnień bezpłatnych osobom, które wyczerpały już zasiłek chorobowy w danym roku. To często jedyna deska ratunku dla przewlekle chorych pracowników. Mam nadzieję, że artykuł pomoże Czytelnikom lepiej zorientować się w obowiązujących regulacjach.

Przedstawiłem w nim najważniejsze informacje dotyczące praw pracowniczych po 182 oraz 270 dniach zwolnienia lekarskiego. Problematyka jest dość złożona, więc starałem się wyjaśnić ją w przystępny, nieformalny sposób. Zapraszam do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły