Kredyty

Porównanie sposobów uzyskania kredytu hipotecznego: doradca, pośrednik czy samodzielnie?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska13.12.20235 min.
Porównanie sposobów uzyskania kredytu hipotecznego: doradca, pośrednik czy samodzielnie?

Poszukując najlepszej oferty kredytu hipotecznego, można skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego marki Finanse Nam Nie Straszne. Warto jednak mieć świadomość, że także samemu - z pomocą internetowych porównywarek - można z powodzeniem starać się o zobowiązanie hipoteczne. Coraz więcej osób decyduje się również na pośrednictwo wyspecjalizowanych firm, które za darmo pomagają uzyskać kredyt. Sprawdźmy zatem, jakie są zalety i wady poszczególnych metod pozyskania finansowania na cel mieszkaniowy.

Kluczowe wnioski:

 • Samodzielnie można tanio uzyskać kredyt hipoteczny, ale wymaga to dużej wiedzy i zaangażowania.
 • Doradca kredytowy zapewnia fachową pomoc, ale jego usługi są płatne.
 • Pośrednik kredytowy pomaga załatwić kredyt za darmo, ale nie zawsze zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.
 • Warto porównać oferty kredytów hipotecznych z kilku źródeł, by mieć pewność wyboru najlepszej.
 • Korzystając z pomocy ekspertów, należy sprawdzić ich kompetencje i rzetelność.

Jak samodzielnie starać się o kredyt hipoteczny?

Samodzielne staranie się o kredyt hipoteczny może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Przede wszystkim musisz sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty rat kredytu. Możesz to zrobić za pomocą internetowych kalkulatorów. Następnie warto porównać oferty różnych banków, korzystając z porównywarek kredytów hipotecznych. Mają one bazę wszystkich ofert i pozwalają wybrać najkorzystniejszą.

Kolejny krok to pobranie i wypełnienie odpowiednich formularzy z banku, który wybrałeś. Trzeba też przygotować wymagane dokumenty, np. zaświadczenie o dochodach. Na koniec składasz kompletny wniosek wraz z załącznikami i czekasz na decyzję kredytową banku.

Wady i zalety samodzielnego starania się o kredyt hipoteczny

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim brak dodatkowych kosztów w postaci prowizji dla doradcy czy pośrednika. Może to być oszczędność kilku tysięcy złotych. Ponadto sam decydujesz o tempie działań i doborze oferty.

Wadą jest duże obciążenie czasem i konieczność samodzielnego ogarnięcia wszystkich formalności. Brak profesjonalnego wsparcia może także zmniejszyć szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy to osoba, która profesjonalnie zajmuje się pomocą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jego praca polega na sprawdzeniu zdolności kredytowej klienta, porównaniu dostępnych ofert i pomocy przy składaniu wniosków do banku. Dobry doradca ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu finansowania dla swoich klientów.

Korzystając z usług doradcy, możemy mieć pewność, że ktoś kompetentny zajmie się całym procesem starania się o kredyt. Nie musimy martwić się wypełnianiem wniosków czy zbieraniem zaświadczeń.

Zalety doradcy kredytowego Wady doradcy kredytowego
- profesjonalna obsługa - koszt usługi
- wsparcie na każdym etapie - mniejszy wybór ofert
- większe szanse na kredyt - zależność od eksperta

Najważniejszą wadą jest jednak konieczność poniesienia kosztów takiej usługi. Doradca pobiera bowiem prowizję za swoją pracę, zwykle w wysokości 2-5% kwoty kredytu. Dla kredytu 300 000 zł będzie to 6 000 - 15 000 złotych.

Czytaj więcej: T-mobile usługi bankowe - konto, wygodna bankowość przez infolinię

Kim jest pośrednik kredytów hipotecznych?

Pośrednik kredytowy pełni bardzo podobną rolę jak doradca - pomaga w znalezieniu odpowiedniej oferty i uzyskaniu kredytu hipotecznego. Różnica polega na tym, że pośrednik ściśle współpracuje z wybranymi bankami i przedstawia klientom głównie ich oferty. Nie analizuje zatem rynku w sposób niezależny.

Zaletą pośrednika jest to, że za jego usługę nie płaci klient, tylko bank, z którym finalnie zostanie zaciągnięty kredyt. Kredytobiorca otrzymuje zatem wsparcie za darmo. Wadą jest ograniczony wybór ofert oraz ryzyko, że pośrednik będzie rekomendował te kredyty, od których ma wyższą prowizję, a nie faktycznie najkorzystniejsze.

Jak działa pośrednik kredytowy?

Aby móc działać jako pośrednik, trzeba mieć wpis do rejestru KNF. Oznacza to spełnienie określonych wymogów prawnych i podleganie nadzorowi instytucji finansowych. Dobry pośrednik kredytowy współpracuje z wieloma bankami, dzięki czemu może zaproponować klientowi kilka ofert do wyboru.

Warunkiem wypłacenia prowizji jest udzielenie kredytu hipotecznego klientowi pośrednika. Dlatego pośrednik jest zainteresowany zarówno doborem odpowiednich ofert, jak i skutecznym doprowadzeniem do ich realizacji. Ma więc motywację, by profesjonalnie wspierać klienta na każdym kroku.

Doradca czy pośrednik - kto lepiej pomoże?

Porównanie sposobów uzyskania kredytu hipotecznego: doradca, pośrednik czy samodzielnie?

Zarówno doradca, jak i pośrednik kredytowy mogą być pomocni w procesie starania się o kredyt hipoteczny. Obaj dysponują wiedzą i narzędziami ułatwiającymi znalezienie dobrego finansowania. Różnią się jednak kilkoma istotnymi cechami.

 • Doradca jest niezależny, pośrednik - związany z bankami
 • Doradca bierze prowizję od klienta, pośrednik - od banku
 • Doradca analizuje szerszy wachlarz ofert, pośrednik - węższy
 • Doradca jest bardziej obiektywny, pośrednik - może faworyzować wybrane oferty

Warto to wziąć pod uwagę, decydując się na skorzystanie z ich usług. Doradca zapewnia niezależność i obiektywizm, ale wiąże się z większymi kosztami. Pośrednik działa za darmo, ale proponuje głównie oferty banków partnerskich.

Jakie pytania zada nam ekspert przed wyborem kredytu?

Aby dobrać odpowiednią ofertę kredytową, zarówno doradca, jak i pośrednik muszą najpierw poznać sytuację i potrzeby klienta. Dlatego na początku zadają szereg pytań dotyczących m.in.:

 • wysokości uzyskiwanych dochodów
 • wielkości comiesięcznych wydatków
 • zadłużenia w innych bankach
 • liczby osób na utrzymaniu
 • celu, na jaki potrzebny jest kredyt hipoteczny

Odpowiedzi pozwolą sprawdzić zdolność kredytową i zaproponować oferty finansowania o odpowiedniej wysokości. Im więcej informacji przekażemy, tym łatwiej będzie trafnie dobrać kredyt hipoteczny.

Najlepszy ekspert to taki, który najpierw pozna potrzeby klienta, a dopiero później zaproponuje rozwiązania.

O co warto zapytać doradcę lub pośrednika?

Oprócz udzielania informacji na swój temat, również my możemy zadać kilka kluczowych pytań dotyczących m.in.:

 • kompetencji i doświadczenia danego eksperta
 • oferowanego zakresu usług
 • wysokości ewentualnych kosztów i opłat
 • sposobu wynagradzania za pośrednictwo
 • przewidywanego czasu załatwienia formalności

Dzięki temu lepiej poznamy doradcę lub pośrednika i sprawdzimy, czy jest godny zaufania. Będziemy też wiedzieć, jakiego wsparcia możemy oczekiwać i ile nas to będzie kosztować.

Kiedy warto samodzielnie ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Mimo pomocy, jaką oferują eksperci, w niektórych przypadkach samodzielne staranie się o kredyt hipoteczny może być dobrym wyborem. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy:

 • mamy pewność co do wysokiej zdolności kredytowej
 • potrafimy sprawnie ogarnąć formalności
 • nie mamy problemu z wypełnieniem wniosków
 • chcemy zaoszczędzić na kosztach pośrednictwa

W takim przypadku szanse na pozytywną decyzję kredytową są wysokie, a dodatkowa pomoc eksperta może nie być potrzebna. Samodzielne działanie pozwala też uniknąć opłat za usługi doradcy czy pośrednika.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły