News

Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20236 min.
Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Abonament RTV od dawna budzi kontrowersje - część osób uważa, że to przeżytek, a finansowanie TVP i Polskiego Radia powinno wyglądać inaczej.

Kluczowe wnioski:
  • Poseł PO Bogdan Zdrojewski zapowiada zmiany w mediach publicznych i odejście od abonamentu RTV.
  • Planowana jest restrukturyzacja i odpolitycznienie TVP - zakończenie "propagandy" i cięcia kosztów.
  • Eksperci apelują o stworzenie "instytutu mediów publicznych", który finansowałby konkretne produkcje.
  • Ma powstać "subkonto" na reformy w mediach publicznych w obliczu spadku wpływów.
  • Zapowiadana jest też likwidacja Trybunału Konstytucyjnego uznanej za nielegalną Rady Mediów Narodowych.

Finansowanie mediów publicznych do przebudowy

Poseł Platformy Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski zapowiada głębokie zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych w Polsce. Chodzi przede wszystkim o Telewizję Polską i Polskie Radio, które obecnie utrzymywane są głównie z opłat abonamentowych i dotacji budżetowych. Według polityka, obecny system jest archaiczny i nieefektywny.

Zdrojewski optuje za odejściem od pobierania abonamentu RTV i zastąpieniem go innym, bardziej racjonalnym sposobem finansowania. Nie podał jeszcze szczegółów, ale zapowiedział przedstawienie konkretnych propozycji po konsultacjach z nowo powołanymi ministrami skarbu i kultury.

Zmiana systemu finansowania mediów publicznych to element szerszych planów restrukturyzacji i modernizacji TVP i PR. Według ekspertów sektora, obie instytucje wymagają głębokich reform, które ograniczą ich koszty i wpływ polityków na działalność.

Co zamiast abonamentu?

Nie wiadomo jeszcze, jaki system finansowania miałby zastąpić abonament RTV. Pojawiają się głosy o przekształceniu go w podatek lub o parę procent większym VAT na sprzęt RTV i AGD. Inny pomysł to utworzenie funduszu na rzecz mediów publicznych, zasilanego z części wpływów z akcyzy od alkoholu, papierosów itp.

Bez względu na ostateczny kształt reformy, wiadomo że będzie ona trudna. TVP i Polskie Radio mają rozbudowane struktury i zatrudniają tysiące osób. Nagłe pozbawienie ich głównego źródła finansowania mogłoby doprowadzić do załamania.

Koniec abonamentu RTV w obecnej formie

Opłata abonamentowa za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych funkcjonuje w Polsce od 1923 r. Przez wiele dziesięcioleci był to podstawowy filar finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Jednak pod koniec XX wieku coraz więcej gospodarstw domowych przestało płacić abonament, a wraz z rozwojem Internetu, telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej, tradycyjne radio i TV straciły na znaczeniu.

Abonament RTV to przeżytek, archaiczny sposób finansowania mediów publicznych - uważa Maciej Grzywaczewski, były dyrektor TVP1.

Dlatego wiele osób, w tym polityków i specjalistów od mediów, uważa, że należy zreformować ten system. Zapowiedzi Bogdana Zdrojewskiego to krok w tym kierunku i próba unowocześnienia finansowania TVP i Polskiego Radia.

Czytaj więcej: Idealny biznes dla introwertyków: odkryj sposoby zarabiania bez kontaktu z ludźmi

Restrukturyzacja i odpolitycznienie TVP

Oprócz zmiany systemu finansowania, planowana jest także głęboka restrukturyzacja i odpolitycznienie Telewizji Polskiej. Instytucja ta od lat oskarżana jest o stronniczość i propagandę na rzecz rządzącej partii politycznej.

Według zapowiedzi posła PO, nowe władze TVP mają na celu „przywrócenie telewizji publiczności” i położenie kresu upolitycznieniu programów informacyjnych oraz publicystyki. W tym celu rozważane są różne scenariusze, od odwołania obecnego zarządu po postawienie spółki w stan likwidacji.

Niezależnie od ostatecznych decyzji, jasne jest że Telewizja Polska musi wrócić do swojej misji, jaką jest dostarczanie odbiorcom treści na wysokim poziomie, których z różnych powodów nie oferują stacje komercyjne.

Cięcia etatów i programów

Restrukturyzacja TVP będzie prawdopodobnie wiązała się z redukcją zatrudnienia, cięciem niektórych programów i przesunięciem środków na wartościowe pozycje.

Zdaniem ekspertów sektora mediów, należy zakończyć produkcje nierealizujące misji publicznej, na przykład rozrywkę i seriale, które bez problemu oferują nadawcy komercyjni. Dzięki temu zwolnią się fundusze na poważne programy dokumentalne, edukacyjne i kulturalne.

Dalej z Radą Mediów Narodowych?

Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi
Rada Mediów Narodowych powołana w 2016 r.
odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia, PAP
Trybunał Konstytucyjny uznał ją za nielegalną

Kolejny planowany krok to likwidacja Rady Mediów Narodowych - kontrowersyjnego ciała powołanego w 2016 r. do sprawowania nadzoru nad mediami publicznymi.

RMN od samego początku budziła wiele zastrzeżeń. W 2016 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że działa ona niezgodnie z Konstytucją, m.in. zawłaszczając kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Mimo to Rada funkcjonowała nadal, powołując na stanowiska w TVP i Polskim Radiu osoby związane z rządzącą partią. Dlatego jej likwidacja spotyka się z powszechną aprobatą.

"Oczekiwania społeczeństwa są jasne"

Jak stwierdził poseł PO Bogdan Zdrojewski, „oczekiwania społeczeństwa są jasne”. Polacy chcą jak najszybciej zakończyć „byt wstydu”, jakim stała się ich zdaniem stronnicza i kosztowna Telewizja Polska.

Trudno się dziwić takiej postawie. TVP pod rządami PiS nieustannie prowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję propagandową, wychwalając działania władzy i atakując przeciwników politycznych.

Dla wielu widzów przestała być wiarygodnym źródłem informacji, a stała się rzecznikiem jednej partii. Stąd powszechne oczekiwanie zmiany i powrotu telewizji publicznej do jej podstawowej roli.

Zmiana modelu już w tym roku?

Bogdan Zdrojewski stwierdził, że reforma systemu finansowania TVP i Polskiego Radia, a także głęboka restrukturyzacja telewizji publicznej mogą nastąpić jeszcze w 2023 r. Jest to zależne od tempa prac legislacyjnych.

Na razie trwają analizy różnych scenariuszy wśród ekspertów resortu skarbu i kultury. Pierwszym krokiem będzie reforma abonamentu RTV, a zaraz po niej reorganizacja TVP mająca na celu odpolitycznienie i obniżenie kosztów.

Niewykluczone jednak, że prace ustawodawcze się przedłużą, jeśli prezydent zdecyduje się zawetować niektóre zmiany. Wówczas ich wprowadzenie może zostać odsunięte o kolejny rok.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły