News

Poznaj detale domniemanego błędu Szymona Hołowni w deklaracji majątkowej

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk03.12.20236 min.
Poznaj detale domniemanego błędu Szymona Hołowni w deklaracji majątkowej

Oświadczenie majątkowe Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, zawierało błąd, który wzbudził wiele kontrowersji.

Kluczowe wnioski:
 • Ekspertka wyjaśnia, że doszło do pomieszania pojęć dochodu i przychodu.
 • Podane w oświadczeniu kwoty dochodu były wyższe niż kwoty przychodu.
 • Hołownia posiada dom wart prawie 3 mln złotych oraz mieszkanie za 1,6 mln zł.
 • Zamknął również własną działalność gospodarczą w 2022 roku.
 • Cała sprawa wzbudza kontrowersje i rodzi pytania o prawidłowość oświadczenia.

Oświadczenie z błędami

Oświadczenie majątkowe Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, wzbudziło kontrowersje. Jak podaje ekspertka Małgorzata Samborska, partnerka w Grant Thornton, doszło w nim do pomyłki polegającej na pomieszaniu pojęć dochodu i przychodu.

W oświadczeniu Hołownia podał, że z tytułu umowy zlecenia osiągnął dochód w wysokości 18 428 zł, podczas gdy przychód wyniósł 14 742 zł. Z kolei z praw autorskich dochód wyniósł 50 565 zł, a przychód 25 283 zł. Jak widać, w obu przypadkach podane kwoty dochodu są wyższe niż kwoty przychodu, co jest niemożliwe.

Samborska tłumaczy, że prawdopodobnie doszło do pomyłki, gdyż Hołownia pomieszał te dwa pojęcia. Dochód to bowiem przychód pomniejszony o koszty uzyskania. Tłumaczenie ekspertki spotkało się z licznymi głosami krytyki. Wielu komentatorów zastanawia się, czy na pewno był to tylko niewinny błąd.

Czym jest dochód a czym przychód

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami podatkowymi:

 • Przychodem jest wartość świadczenia uzyskanego z danego tytułu.
 • Dochodem natomiast jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym.

Można więc powiedzieć, że dochód to inaczej zysk, czyli różnica między przychodami a wydatkami poniesionymi na ich uzyskanie. W oświadczeniu Szymona Hołowni mamy jednak odwrotną sytuację, gdyż podane kwoty dochodów są wyższe niż przychody.

Pomieszanie dochodu z przychodem

Biorąc pod uwagę wyjaśnienia ekspertki Małgorzaty Samborskiej, marszałek Sejmu Szymon Hołownia po prostu pomylił te dwa pojęcia, podając w oświadczeniu majątkowym kwoty dochodu zamiast przychodu. Trudno jednak zrozumieć, jak do takiej pomyłki mogło dojść.

Marszałek Sejmu powinien przecież dobrze znać podstawy prawa podatkowego i rozróżniać tak elementarne pojęcia jak dochód czy przychód. Tym bardziej, że jest osobą publiczną, pełniącą jeden z najważniejszych urzędów w państwie.

W związku z tym pojawiają się głosy, że być może nie był to zwykły błąd, a próba ukrycia czegoś w oświadczeniu majątkowym. Nie brakuje oskarżeń o złą wolę ze strony marszałka Sejmu.

Czytaj więcej: Czy AI naprawdę obniża koszt produkcji gier na komórki? Wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Wartość nieruchomości Hołowni

Zgodnie z oświadczeniem, Szymon Hołownia wraz z małżonką posiadają szereg wartościowych nieruchomości. Należą do nich m.in.:

 • Dom o powierzchni 254 m2 wraz z działką o pow. 1584 m2, wartości blisko 2,89 mln zł
 • Mieszkanie o pow. 64 m2 z miejscem postojowym, wartości 1,62 mln zł
 • Siedlisko wiejskie o wartości ponad 554 tys. zł.

Jak widać, marszałkowi Sejmu daleko do biedy. Posiadane przez niego nieruchomości warte są łącznie ponad 5 mln zł. Nic więc dziwnego, że pojawiają się zarzuty, iż wraz z małżonką prowadzą luksusowy styl życia, nieprzystający do skromnego wizerunku polityka.

Skąd pieniądze na tak drogie nieruchomości

Z tych danych można wywnioskować, że Hołownia nieźle zarabiał w poprzednich latach i najpewniej dopiero niedawno wszedł w świat polityki. Można się domyślić, że wcześniej para podejmowała udane inwestycje lub prowadziła intratne biznesy.

Pokazuje to również, że Szymon Hołownia, pomimo bycia osobą publiczną i politykiem, potrafił zgromadzić ogromny majątek materialny i mieszkaniowy, tym samym zabezpieczając swoją przyszłość i najbliższych.

Dom za prawie 3 mln złotych

Poznaj detale domniemanego błędu Szymona Hołowni w deklaracji majątkowej

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, Szymon Hołownia posiada dom o wartości blisko 3 miliony złotych (dokładnie 2,89 mln). Jest to bardzo wysoka kwota, biorąc pod uwagę średnie ceny nieruchomości w Polsce.

Powierzchnia domu 254 m2
Powierzchnia działki 1584 m2
Wartość nieruchomości 2,89 mln zł

Jak widać, jest to obiekt naprawdę ogromny jak na warunki polskie. Typowy dom jednorodzinny ma zazwyczaj powierzchnię 120-150 m2. Posiadłość Hołowni jest więc wyjątkowo duża.

Warto dodać, że nieruchomość znajduje się we współwłasności małżeńskiej marszałka Sejmu. Niemniej kwota 2,89 mln zł robi ogromne wrażenie i każe zadać pytanie - skąd na to pieniądze?

Zamknięcie własnej działalności

Jak podano w oświadczeniu, w 2022 roku Szymon Hołownia zakończył prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z tego tytułu w ubiegłym roku osiągnął dochód w wysokości 240 tys. zł oraz przychód na poziomie 515 tys. zł.

Trzeba przyznać, że są to naprawdę wysokie kwoty jak na dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w Polsce. Dla porównania - średni roczny dochód przedsiębiorcy w naszym kraju to ok. 60-80 tys. zł.

Wszystko wskazuje zatem na to, że Hołownia prowadził wcześniej intratny biznes, dzięki któremu dorobił się sporego majątku. Być może właśnie stąd wzięły się pieniądze m.in. na zakup ekskluzywnej posiadłości za prawie 3 mln zł.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Szymon Hołownia nigdy wcześniej nie pełnił żadnych funkcji publicznych. Jego kariera polityczna zaczęła się stosunkowo niedawno. Wcześniej zajmował się działalnością społeczną i dziennikarstwem.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kontrowersje wokół oświadczenia majątkowego Szymona Hołowni. Jak się okazuje, marszałek Sejmu prawdopodobnie pomylił w nim dwa kluczowe pojęcia z dziedziny finansów - dochód i przychód. Podane przez niego kwoty wskazują, że dochód był wyższy od przychodu, co jest niemożliwe. Wyjaśnienia ekspertki o "pomieszaniu pojęć" nie przekonują wielu komentatorów.

Analizując oświadczenie Hołowni, można wywnioskować, że jest osobą bardzo zamożną. Posiada szereg wartościowych nieruchomości, w tym dom wart prawie 3 mln zł. Rodzi to pytania, skąd wziął na nie pieniądze, skoro nie pełnił wcześniej żadnych funkcji publicznych. Być może prowadził intratny biznes, o czym świadczą też zawarte w oświadczeniu dane o dochodach z działalności gospodarczej.

Podsumowując, sprawa oświadczenia majątkowego Szymona Hołowni wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Nie brakuje zarzutów, że marszałek Sejmu celowo podał błędne kwoty, aby zatuszować pewne fakty na temat swojego majątku i źródeł dochodów. Na razie nie ma na to dowodów, ale sprawa wymaga wyjaśnienia i sprostowania ze strony Hołowni.

Mam nadzieję, że mój artykuł rzucił nieco światła na tę głośną aferę z oświadczeniem marszałka Sejmu. Zachęcam do dyskusji i wyrażania własnych opinii na ten temat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"