News

Poznaj Najnowsze Rozmowy o Podziale Władzy i Negocjacjach na Szczytach Władzy

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak30.11.20234 min.
Poznaj Najnowsze Rozmowy o Podziale Władzy i Negocjacjach na Szczytach Władzy

Koalicja Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy przygotowuje się do przejęcia władzy po ostatnich wyborach.

Kluczowe wnioski:
 • Stanowiska ministrów w nowym rządzie są już ustalone, ale trwają negocjacje w sprawie wiceministrów.
 • Najwięcej niejasności jest wokół kandydatów KO na te stanowiska.
 • Portal wp.pl ujawnił listę potencjalnych nazwisk z KO, Lewicy i PSL.
 • Wiceministrowie KO mają trafić m.in. do resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i resortów gospodarczych.
 • SLD i PSL również typują polityków na te intratne posady.

Opozycja negocjuje podział stanowisk

Po ostatnich wyborach parlamentarnych, koalicja partii opozycyjnych - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica - przygotowuje się do przejęcia władzy. Jak donoszą media, ugrupowania doszły już do porozumienia w sprawie obsady stanowisk ministrów w przyszłym rządzie.

Nie oznacza to jednak, że podział stanowisk jest już całkowicie ustalony. Jak podaje portal wp.pl, wciąż toczą się rozmowy dotyczące obsady intratnych posad wiceministrów. Te stanowiska są przedmiotem zainteresowania polityków, dają bowiem realny wpływ na kierunek prac poszczególnych resortów.

Najwięcej niewiadomych wokół KO

Z dotychczasowych informacji wynika, że najmniej przejrzysta jest sytuacja wokół kandydatów na wiceministrów z Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele partii zachowują daleko idącą powściągliwość w komentowaniu tej sprawy.

Może to oznaczać, że negocjacje w łonie KO jeszcze się nie zakończyły. Nie można jednak wykluczyć, że politycy specjalnie owijają całą sprawę mgłą tajemnicy, aby zyskać przewagę negocjacyjną nad koalicjantami.

Ujawniono nazwiska potencjalnych kandydatów

Mimo utrzymywania w tajemnicy personaliów, portal wp.pl zdołał ustalić listę prawdopodobnych kandydatów na wiceministrów z KO, Lewicy oraz PSL. Wśród wymienionych osób znaleźli się m.in. Adam Szejnfeld, Krzysztof Śmiszek czy Joanna Scheuring-Wielgus.

Najbardziej owiani tajemnicą są kandydaci na wiceministrów z Koalicji Obywatelskiej

Co ciekawe, część kandydatów wymieniana jest w kontekście kilku resortów. Może to oznaczać, że podział stanowisk wciąż nie został ostatecznie ustalony i trwają ostre negocjacje.

Wiceministrowie KO w resortach gospodarczych?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy KO obsadzą stanowiska wiceministrów w kluczowych, gospodarczych resortach. Ma to zapewnić partii realny wpływ na kształt polityki gospodarczej rządu.

Wśród wymienianych kandydatów pojawiają się m.in. nazwiska posłów Dariusza Standerskiego czy Marcina Kulaska. Ich doświadczenie w pracy w przemyśle i spółkach skarbu państwa może okazać się bezcenne.

Czytaj więcej: Czy nowe paliwo na stacjach to zagrożenie? Co mówi rząd

Lista kandydatów SLD i PSL

Również pozostałe ugrupowania koalicyjne typują polityków na intratne posady wiceministrów. Możemy spodziewać się zatem zaciętej walki o te stanowiska w najbliższych tygodniach.

 • SLD wysunęło kandydatury m.in. Bożeny Żelazowskiej i Miłosza Motyki.
 • Z ramienia PSL padały nazwiska Arkadiusza Myrchy oraz Michała Kołodziejczaka.

Ostateczny kształt nowego rządu powinien wyklarować się w ciągu najbliższego miesiąca. Do tego czasu z pewnością poznamy nazwiska wszystkich nominatów na kluczowe stanowiska w administracji państwowej.

Podsumowanie

Poznaj Najnowsze Rozmowy o Podziale Władzy i Negocjacjach na Szczytach Władzy

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule omówiliśmy kulisy tworzenia nowego rządu przez koalicję partii opozycyjnych. Dowiedzieliśmy się, że pomimo ustalenia obsady stanowisk ministrów, wciąż toczą się negocjacje w sprawie podziału intratnych posad wiceministrów.

Najwięcej niewiadomych jest wokół kandydatów na te stanowiska z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Portal wp.pl ujawnił co prawda listę potencjalnych nazwisk z KO, Lewicy i PSL, ale ostateczny wynik rozmów wciąż pozostaje nieznany.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy KO mogą obsadzić stanowiska wiceministrów w kluczowych, gospodarczych resortach. Dałoby to partii realny wpływ na politykę nowego rządu. Także pozostałe ugrupowania koalicyjne typują swoich przedstawicieli. Można się spodziewać zaciętej walki o te intratne posady.

Ostateczny kształt rządu powinien wyklarować się w ciągu najbliższego miesiąca. Do tego czasu z pewnością poznamy nazwiska wszystkich nominatów na kluczowe stanowiska w administracji państwowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły