News

Poznaj nowe ministerstwo w rządzie Donalda Tuska. Jakie będą jego zadania?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20236 min.
Poznaj nowe ministerstwo w rządzie Donalda Tuska. Jakie będą jego zadania?

Ministerstwo Polityki Senioralnej to nowy resort w przygotowywanym rządzie Donalda Tuska. Będzie ono odpowiedzialne za koordynację działań związanych z szybko rosnącą liczbą osób starszych w Polsce. Nowe ministerstwo ma się zająć potrzebami tej rosnącej grupy społecznej.

Kluczowe wnioski:
 • Rosnąca liczba seniorów wymaga powołania dedykowanego resortu
 • Zadaniem ministerstwa będzie koordynacja polityki senioralnej
 • Na czele resortu stanie posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz
 • Ministerstwo zajmie się m.in. emeryturami i opieką nad seniorami
 • Powołanie resortu to odpowiedź na wyzwania demograficzne

Ministerstwo Polityki Senioralnej

W przygotowywanym rządzie Donalda Tuska ma powstać nowy resort - Ministerstwo Polityki Senioralnej. Będzie ono odpowiedzialne za koordynację działań związanych z szybko rosnącą liczbą osób starszych w Polsce.

Nowe ministerstwo ma się zająć potrzebami tej rosnącej grupy społecznej. Kluczowe zadania to m.in. polityka emerytalna, działania aktywizujące seniorów, rozwój opieki, zdrowia i usług dla osób starszych.

Dlaczego potrzebne jest ministerstwo ds. seniorów?

Konieczność powołania Ministerstwa Polityki Senioralnej wynika z faktu, że polskie społeczeństwo się starzeje.Według danych GUS w 2021 r. odsetek osób w wieku poprodukcyjnym wzrósł do ponad 22%.

Oznacza to, że seniorów będzie coraz więcej i ich potrzeby trzeba będzie uwzględniać w prowadzonej polityce społeczno-gospodarczej. Stąd pomysł na wyodrębnienie osobnego resortu, który zajmie się tą rosnącą grupą obywateli.

Nowe stanowiska w rządzie Donalda Tuska

Oprócz Ministerstwa Polityki Senioralnej, w przygotowywanym gabinecie Donalda Tuska mają pojawić się także inne nowe resorty.

Jak podała dziennikarka TVN24 Agata Adamek, ministrem ds. równości ma zostać posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Będzie ona odpowiadać za politykę równouprawnienia.

Doświadczenie nowych ministrów

Marzena Okła-Drewnowicz, typowana na szefową Ministerstwa Polityki Senioralnej, od lat zajmuje się w Sejmie tematyką polityki społecznej i rodzinnej. Może więc wnieść cenne doświadczenie do pracy w nowym resorcie.

Z kolei Katarzyna Kotula jako działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet doskonale zna problematykę równouprawnienia, co przyda jej się na stanowisku ministerialnym.

Czytaj więcej: Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Zadania nowego resortu dla osób starszych

Ministerstwo Polityki Senioralnej będzie musiało podjąć szereg wyzwań związanych z rosnącą populacją osób w starszym wieku. Jakie działania go czekają?

 • Koordynacja polityki emerytalnej - m.in. waloryzacja świadczeń
 • Wsparcie dla programów aktywizujących, edukacyjnych i kulturalnych dla seniorów
 • Rozwój opieki medycznej i społecznej nad osobami niesamodzielnymi

Poza tym nowy resort będzie musiał zadbać o rozwój infrastruktury dla osób starszych - mieszkań, domów i klubów seniora, a także usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Współpraca z samorządami

Istotnym zadaniem Ministerstwa Polityki Senioralnej będzie też współdziałanie z jednostkami samorządu terytorialnego przy realizacji polityki na rzecz osób starszych. Spora część zadań będzie bowiem spoczywać na barkach gmin i powiatów.

Wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem

Poznaj nowe ministerstwo w rządzie Donalda Tuska. Jakie będą jego zadania?

Szybko rosnąca populacja seniorów stawia przed polityką społeczną szereg wyzwań o charakterze demograficznym, ale także gospodarczym czy technologicznym.

Według prognozy GUS w 2050 r. liczba osób powyżej 65 lat może sięgnąć ponad 9 mln. Oznacza to gigantyczne obciążenie dla systemu emerytalnego i ochrony zdrowia.

Ponadto starzejące się społeczeństwo oznacza coraz mniejszą liczbę osób aktywnych zawodowo. To z kolei niesie za sobą zagrożenie dla rynku pracy i wzrostu gospodarczego.

Wyzwanie Skutki
Starzenie się społeczeństwa Rosnące obciążenia dla systemu emerytalnego i ochrony zdrowia
Zmniejszenie populacji aktywnej zawodowo Problemy demograficzne rynku pracy, zagrożenie dla wzrostu PKB

Marzena Okła-Drewnowicz na czele nowego resortu

Według nieoficjalnych informacji, na czele Ministerstwa Polityki Senioralnej ma stanąć Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Posłanka od wielu lat zajmuje się w Sejmie problematyką polityki społecznej, zwłaszcza wobec osób starszych i rodzin. Może więc wnieść cenne doświadczenie do pracy w nowo powołanym resorcie.

Doświadczenie w obszarze polityki senioralnej

W obecnej, X kadencji Sejmu Marzena Okła-Drewnowicz pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej.Wcześniej, w VIII i IX kadencji, była wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Te funkcje pozwoliły jej zdobyć rozległą wiedzę o problemach i potrzebach osób starszych. Będzie mogła wykorzystać to doświadczenie kierując pracami nowego ministerstwa.

Katarzyna Kotula ministrem ds. równości

Oprócz Ministerstwa Polityki Senioralnej, w rządzie Donalda Tuska ma powstać także resort ds. równości. Według informacji, na czele tego ministerstwa stanie Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

Kotula od dawna działa na rzecz równouprawnienia kobiet, m.in. jako aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W Sejmie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Walka o prawa kobiet i mniejszości

Zaangażowanie Katarzyny Kotuli w problematykę równości płci dobrze rokuje dla jej pracy na czele nowego ministerstwa. Pod jej kierownictwem resort ds.równości może mocno zaakcentować walkę o prawa kobiet, ale także innych mniejszości.

W działalności na rzecz zwiększenia równouprawnienia pomoże jej także doświadczenie w pracy w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w Sejmie X kadencji.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem kwestię planowanego powołania nowego Ministerstwa Polityki Senioralnej w przygotowywanym rządzie Donalda Tuska. Podałem przyczyny, dla których taki resort wydaje się potrzebny - przede wszystkim szybko rosnąca liczba osób starszych w polskim społeczeństwie.

Następnie scharakteryzowałem główne zadania, jakie czekają to nowe ministerstwo - m.in. koordynacja polityki emerytalnej i programów dla seniorów, rozwój opieki medycznej i usług opiekuńczych dla osób w starszym wieku. Wskazałem też na wyzwania związane ze starzeniem się populacji.

Przybliżyłem również sylwetki dwóch przyszłych ministrów w rządzie Tuska - Marzeny Okły-Drewnowicz, która ma stanąć na czele resoru polityki senioralnej, oraz Katarzyny Kotuli jako szefowej nowego ministerstwa ds. równości.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą Państwu lepiej zorientować się w planach powołania nowych resortów dla seniorów i ds. równouprawnienia oraz ich roli w przyszłej polityce społecznej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"