Budownictwo

Poznaj rodzaje dotacji do budowy nowego domu dostępne dla Ciebie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.12.20236 min.
Poznaj rodzaje dotacji do budowy nowego domu dostępne dla Ciebie

Dla wielu osób budynek gospodarczy drewniany projekt to pierwszy etap budowy domu marzeń. Zazwyczaj postawienie takiego budynku nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, a to znacznie przyspiesza i upraszcza cały proces. Jeśli rozważasz budowę drewnianego budynku gospodarczego, przedstawimy Ci dostępne dotacje, dzięki którym ta inwestycja może być znacznie tańsza.

Kluczowe wnioski:

 • Istnieją dotacje z programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” i „Moja Woda”, które można wykorzystać przy budynku gospodarczym.
 • W ramach programu „Mój Prąd” można dostać do 21 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz magazynów energii w budynku gospodarczym.
 • Program „Moja Woda” oferuje dotację 5 tys. zł na instalacje zatrzymujące wodę opadową w budynku.
 • Z programu „Czyste Powietrze” można sfinansować wymianę pieca i poprawę izolacji termicznej budynku gospodarczego.
 • Niektóre urzędy gminne i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wspierają takie inwestycje dotacjami z funduszy unijnych.

Dofinansowanie na budowę domu... ale czy każdego?

Dotacje do budowy nowych domów w 2023 roku są dostępne, choć w ograniczonym zakresie. Łatwiej o dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych już wybudowanych budynków. Istnieją jednak programy, dzięki którym również budujący domy mogą liczyć na atrakcyjne wsparcie.

Przykładem jest Bezpieczny Kredyt 2%, który ma wejść w życie w drugiej połowie 2023 r. Dzięki niemu osoby do 45. roku życia będą mogły otrzymać kredyt na 600 tys. zł na zakup mieszkania lub domu. Nie trzeba będzie wnosić wkładu własnego, a państwo przez 10 lat dopłaci do raty, by jej oprocentowanie nie przekraczało 2%.

Kto może liczyć na dotacje do domów w 2023 roku?

Ci, którzy dopiero budują domy, powinni przyjrzeć się programowi Bezpieczny Kredyt 2%, o ile nie ukończą inwestycji wcześniej niż wejdzie on w życie. Z dotacji do budowy domów mogą również skorzystać osoby modernizujące już istniejące budynki.

Do najważniejszych programów termomodernizacyjnych 2023 r. należą: Czyste Powietrze, Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna oraz Moja Woda. Szczegóły przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Na jakie dotacje na nowy dom możemy liczyć?

W ostatnich latach rząd promował przede wszystkim budowę domów energooszczędnych. Niestety program dopłat do takich inwestycji właśnie się zakończył. Z pomocy skorzystało jednak wiele osób. Dotacja na dom pasywny sięgała 50 tys. zł. Była to dopłata do kredytu hipotecznego na ten cel.

Obecnie najłatwiej o wsparcie przy termomodernizacji. Szczególnie opłaca się:

 • wymienić stary piec na gazowy czy na pompę ciepła,
 • poprawić izolację cieplną przegród budynku,
 • zamontować instalację fotowoltaiczną z magazynem ciepła i energii.

Gdzie szukać informacji o dotacjach w 2023 r.?

Dotacje do domów w 2023 roku oferują zarówno programy centralne (ogólnopolskie), jak i regionalne. O atrakcyjnym wsparciu finansowym mogą informować także poszczególne gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Warto regularnie sprawdzać ich strony internetowe. Często na poziomie lokalnym pojawiają się dotacje do budowy domów ze środków unijnych. Ich nabór trwa jednak tylko przez pewien czas i ma określony budżet.

Czytaj więcej: Ebok Vectra - jak się zalogować do panelu klienta i sprawdzić stan swojego konta?

Jakie dopłaty do instalacji fotowoltaicznych oferuje program “Mój Prąd”?

Mój Prąd to jeden z najpopularniejszych programów dotacyjnych ostatnich lat. Pozwala na zamontowanie w domu instalacji fotowoltaicznej, a także magazynów ciepła i energii. Wysokość dofinansowania to nawet 21 tys. zł, przy czym przysługuje ono zarówno nowym prosumentom, jak i tym, którzy wcześniej skorzystali już z Mój Prąd na samą fotowoltaikę.

Obecny nabór potrwa do 31 marca 2023 r. Poniżej wymieniamy możliwe kwoty dotacji na poszczególne instalacje w ramach programu:

Rodzaj instalacji Maksymalna kwota dotacji
Fotowoltaika 6 tys. zł lub 7 tys. zł
Magazyn energii 16 tys. zł
Magazyn ciepła 5 tys. zł
System HEMS 3 tys. zł

Kto może starać się o dotacje z programu Mój Prąd?

Dotacje przysługują prosumentom - osobom, które samodzielnie produkują i konsumują energię. Warto dodać, że program Mój Prąd będzie kontynuowany w kolejnych latach. Do 2025 r. na ten cel przewidziano łącznie aż 12 mld zł.

Ile można dostać w programie “Czyste Powietrze” na wymianę pieca i okien?

Poznaj rodzaje dotacji do budowy nowego domu dostępne dla Ciebie

Czyste Powietrze to największy program dotujący termomodernizację budynków mieszkalnych w Polsce. Jego głównym celem jest likwidacja starych pieców i poprawa efektywności energetycznej domów. Dotacje sięgają tu nawet 135 tys. zł.

Program obejmuje trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy - maks. 66 tys. zł,
 • podwyższony - maks. 99 tys. zł,
 • najwyższy - maks. 135 tys. zł + dodatkowe 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Wyższe dotacje przysługują beneficjentom o niższych dochodach. Program będzie realizowany do końca 2027 r. Można starać się o niego online lub za pośrednictwem gminy, banku lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dotację?

Dotacje z programu Czyste Powietrze można otrzymać wyłącznie na już wybudowany i zamieszkały dom jednorodzinny. Wsparcie dotyczy modernizacji istniejących budynków. Należy spełnić także kryteria dochodowe, które różnią się dla poszczególnych poziomów dofinansowania.

Jak odliczyć w PIT wydatki na termomodernizację domu?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której w rocznym PIT można pomniejszyć dochód do opodatkowania o poniesione koszty działań termomodernizacyjnych. Pozwala to zmniejszyć kwotę podatku płaconego do urzędu skarbowego każdego roku.

Najważniejsze działania podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej to: wymiana okien, drzwi zewnętrznych, przebudowa systemów grzewczych (np. wymiana pieca), a nawet montaż instalacji fotowoltaicznej.

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. Ulga dotyczy także już wybudowanych i zamieszkanych domów jednorodzinnych. Obejmuje również wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego podlegającego termomodernizacji. Ważne, by od rozpoczęcia inwestycji do momentu złożenia zeznania podatkowego minęły maksymalnie 3 lata.

Dotacja 5000 zł na zatrzymywanie wód opadowych z programu “Moja Woda”

Program Moja Woda to system małych dotacji przeznaczonych na inwestycje służące zatrzymywaniu wód opadowych na terenie nieruchomości. Dofinansowanie wynosi standardowo 5 tys. zł, przy czym nie może przekroczyć 80% kosztów całej inwestycji.

Dotacje przyznają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. W ramach programu Moja Woda można sfinansować m.in.:

 • instalacje nawadniające, oczka wodne,
 • urządzenia do retencjonowania wody.

Program Moja Woda będzie kontynuowany w 2023 i 2024 r. Kolejne nabory wniosków są organizowane cyklicznie. Warto je śledzić na stronach NFOŚiGW i w mediach.

Kto może ubiegać się o dotację 5000 zł?

Z Mojej Wody mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych (istniejących i nowych). Dofinansowanie nie obejmuje natomiast bloków, budynków wielorodzinnych, czy domów w budowie. Jest ono dedykowane nieruchomościom już zamieszkanym.

Na czym polega rządowy program “Bezpieczny Kredyt 2%” dla budujących domy?

Bezpieczny Kredyt 2% to nowy program pomocy państwa, dzięki któremu zaciągnięcie kredytu hipotecznego ma być łatwiejsze i tańsze. Będzie on skierowany do osób do 45. roku życia kupujących pierwsze mieszkanie lub budujących swój wymarzony dom.

Zasady programu Bezpieczny Kredyt 2% w skrócie:

 • brak konieczności wnoszenia wkładu własnego - pokryje go państwo,
 • kredyt na maks. 600 tys. zł na dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego,
 • rząd będzie dopłacał do raty przez 10 lat, aby oprocentowanie nie przekraczało 2% w skali roku.

Według zapowiedzi program ma zacząć obowiązywać w drugiej połowie 2023 r. Szczegóły są jednak wciąż dopracowywane.

Kogo nie obejmie program Bezpieczny Kredyt 2%?

Z programu nie skorzystają osoby po 45. roku życia. Nie będzie można też kupić starszego domu czy mieszkania z rynku wtórnego (używanego). Ponadto z dopłaty wyłączone mają być największe miasta - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Tutaj ceny nieruchomości i tak są zbyt wysokie, by zmieścić się w limicie 600 tys. zł.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz