Kredyty

Pożyczka na minimalnej pensji? Zaskakująca liczba jaką możesz otrzymać!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.12.20235 min.
Pożyczka na minimalnej pensji? Zaskakująca liczba jaką możesz otrzymać!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy przy Twojej pensji minimalnej masz szansę na pożyczkę gotówkową? Telefon połowy polskich pracowników płacących składki ZUS wskazuje na to, że tak. Może Cię zaskoczyć, ale nawet przy najniższych zarobkach jesteś w stanie otrzymać pewną kwotę kredytu w banku. Poznaj szczegóły i przekonaj się, ile faktycznie możesz dostać!

**Kluczowe wnioski:**

 • Kwota kredytu zależy od indywidualnej zdolności kredytowej - ale przy minimalnej pensji i tak jest szansa na finansowanie.
 • Wydłużenie okresu kredytowania i wybór tańszego kredytu podnoszą szanse na wyższą kwotę.
 • Warto spłacić wcześniejsze zobowiązania finansowe, aby poprawić zdolność kredytową.
 • Dodatkowe zabezpieczenia, jak nieruchomość czy poręczenie, zwiększają szanse na pozytywną decyzję banku.
 • Przygotuj się dobrze do rozmowy w banku, aby zaprezentować się jako wiarygodny kredytobiorca.

Czy z najniższą krajową masz szansę na kredyt gotówkowy?

Najniższa krajowa w 2023 roku wynosi 3 490 zł brutto, czyli 2 709,48 zł "na rękę". Wielu Polaków zarabia tyle lub niewiele więcej i zastanawia się, czy przy tak niskich dochodach jest w ogóle możliwe otrzymanie kredytu gotówkowego w banku.

Okazuje się, że wiele banków udziela finansowania osobom z pensją minimalną. Co prawda nie można oczekiwać zbyt wysokiej kwoty pożyczki, ale sama zasada jej przyznania przy najniższych zarobkach jest możliwa.

Kluczowe znaczenie ma tutaj indywidualna zdolność kredytowa, na podstawie której bank wylicza, ile jesteś w stanie spłacać co miesiąc. Im niższa pensja, tym mniejsza szansa na wysokie raty lub duże kwoty kredytu.

Warto jednak pamiętać, że oprócz wynagrodzenia liczy się wiele innych czynników - staż pracy, liczba osób na utrzymaniu czy posiadane zobowiązania finansowe. Dobra historia kredytowa również zwiększa szanse na pozytywną decyzję banku.

Ile możesz dostać kredytu przy pensji minimalnej?

Przykładowo, przy najniższej krajowej na 3 lata banki mogą pożyczyć od 39 tys. zł do nawet 70 tys. zł. To oczywiście wartości maksymalne, w rzeczywistości kwoty mogą być niższe po indywidualnej weryfikacji.

Widać więc, że nawet osoba zarabiająca najniższą krajową ma jakąś szansę na kredyt. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji klienta i warunków oferowanych przez bank.

Jak banki liczą maksymalną kwotę kredytu dla niskich dochodów?

Aby obliczyć, jaką maksymalną kwotę kredytu gotówkowego może dostać klient z niskimi dochodami, banki biorą pod uwagę przede wszystkim wskaźnik DTI.

DTI to relacja wszystkich miesięcznych zobowiązań do osiąganych dochodów. Im niższe dochody, tym mniejsza wartość tego wskaźnika może wynosić, aby raty były dla nas "do udźwignięcia".

Przykładowo przy pensji minimalnej 2709 zł netto miesięcznie, maksymalna wartość rat nie powinna przekraczać 1350 zł, co stanowi 50% dochodu.

Biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytu gotówkowego, bank wylicza wówczas, jaka jest maksymalna kwota, przy której rata mieści się w dopuszczalnym DTI klienta o niskich dochodach.

Dodatkowe czynniki wpływające na decyzję

Oprócz DTI na zdolność kredytową wpływają także:

 • Forma zatrudnienia - umowa o pracę zwiększa szanse
 • Staż pracy - im dłuższy, tym lepiej ocenia bank
 • Liczba osób na utrzymaniu
 • Dodatkowe zabezpieczenia, jak nieruchomość

Dlatego przy niskich dochodach szczególnie ważne jest "dobre przygotowanie" przed wizytą w banku, aby zmaksymalizować zdolność kredytową.

Czytaj więcej: Jakie są wymagania BIK do uzyskania kredytu? Zaskocz się swoimi możliwościami!

Jak wydłużenie okresu kredytowania może pomóc Ci uzyskać wyższą kwotę?

Jednym ze sposobów na zwiększenie szans na wyższą kwotę kredytu gotówkowego przy niskich dochodach jest wydłużenie okresu kredytowania, np. do 6 lub 7 lat.

Dzięki temu miesięczne raty będą niższe, mieszcząc się w dopuszczalnym DTI nawet przy wyższej kwocie kredytu.

Okres kredytowania Maksymalna kwota
12 miesięcy 8 064 zł
60 miesięcy 33 369 zł

Im dłuższy termin spłaty kredytu gotówkowego, tym większą kwotę jesteś w stanie uzyskać na akceptowalnym poziomie miesięcznych rat.

Wady długiego terminu kredytowania

Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem okresu kredytowania, rośnie również całkowity koszt kredytu gotówkowego (odsetki).

Dlatego wydłużanie czasu spłaty powinno iść w parze z wyborem jak najtańszej oferty kredytowej, aby zminimalizować ryzyko "zapadnięcia się" w długoterminowe zobowiązanie.

W jaki sposób dodatkowe zabezpieczenia zwiększają szanse na kredyt gotówkowy?

Pożyczka na minimalnej pensji? Zaskakująca liczba jaką możesz otrzymać!

Kolejnym sposobem, aby zwiększyć swoje szanse na wyższą kwotę kredytu gotówkowego przy niskich dochodach, jest zaproponowanie bankowi dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

Może to być na przykład poręczenie osoby o wyższych dochodach, zastaw na płynnych aktywach (np. obligacjach skarbowych) lub hipoteka.

Z badań wynika, że aż 62% Polaków posiada w planach zaciągnięcie kredytu gotówkowego w 2023 roku.

W ten sposób bank zyskuje pewność, że nawet gdyby pożyczkobiorca miał problem ze spłatą rat, będzie mógł "skorzystać" z dodatkowego zabezpieczenia, aby odzyskać pożyczone środki.

Dlatego, proponując hipotekę lub poręczenie, zwiększamy prawdopodobieństwo akceptacji wniosku kredytowego i szansę na wyższą kwotę, nawet przy niewielkich dochodach wnioskodawcy.

Kluczowa wiarygodność

Podsumowując, osoba zarabiająca najniższą krajową może otrzymać kredyt gotówkowy w banku. Jednak kwota finansowania każdorazowo zależy od indywidualnej sytuacji i wiarygodności klienta.

Można zwiększać swoje szanse poprzez wydłużanie okresu kredytowania, wybór najtańszych ofert czy dodatkowe zabezpieczenia. Jednak kluczowa pozostaje nasza rzetelność finansowa i terminowe regulowanie zobowiązań.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły