News

Pracować dłużej - prozaiczny powód, który zaskoczy Polaków

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.01.20249 min.
Pracować dłużej - prozaiczny powód, który zaskoczy Polaków

Rok 2024 przyniesie Polakom niespodziewaną zmianę w czasie pracy. Jak się okazuje, będziemy musieli poświęcić więcej godzin na obowiązki zawodowe. Winowajcą jest tutaj kalendarz, a konkretnie fakt, że nadchodzący rok będzie przestępny. W lutym zamiast standardowych 28 dni, będzie ich 29. Taka niewielka różnica sprawi, że suma dni roboczych wzrośnie o jeden. Sprawdź, jak zmieni się rozkład najkrótszych i najdłuższych miesięcy pod względem pracy. Zobacz też, kiedy wypadają dni wolne i święta.

Rok przestępny wydłuża czas pracy

W 2024 roku czeka nas niespodziewana zmiana w czasie pracy. Jak wynika z wyliczeń firmy inFakt, pracownicy będą musieli poświęcić na swoje obowiązki zawodowe o 8 godzin więcej niż w 2023 roku. W praktyce oznacza to dodatkowy jeden dzień roboczy. Winowajcą jest tutaj kalendarz, a dokładnie fakt, że nadchodzący rok będzie przestępny.

Luty 2024 roku zamiast standardowych 28 dni będzie miał 29, co spowoduje zwiększenie ogólnej liczby dni roboczych. Taka pozornie niewielka zmiana przełoży się jednak na konkretny wzrost liczby godzin pracy. Dla wielu osób wiadomość o wydłużonym czasie spędzonym w biurze może być niemiłą niespodzianką. Jednak kalendarz nie kłamie - rok przestępny faktycznie pociąga za sobą takie konsekwencje.

Co ciekawe, nie jest to znacząca różnica w stosunku do poprzednich lat przestępnych. Na przykład w 2016 roku Polacy również musieli przepracować dodatkowy dzień z powodu 29 lutego. Nie oznacza to jednak, że pracownicy powinni bagatelizować tę kwestię. Każda godzina spędzona dłużej w pracy ma znaczenie.

Jak sobie poradzić z wydłużonym czasem pracy?

W obliczu nieuchronnie zbliżającego się roku przestępnego, pracownicy mogą zastanawiać się, jak poradzić sobie z dodatkowym dniem spędzonym w pracy. Oto kilka sposobów, by nieco złagodzić skutki tej sytuacji:

 • Rozplanuj urlop tak, by wykorzystać dodatkowy dzień wolny. Na przykład biorąc urlop około świąt, które i tak dają kilka wolnych dni.
 • Poproś pracodawcę o elastyczne godziny pracy lub pracę zdalną. To ułatwi zachowanie work-life balance.
 • Zadbaj o regenerację po pracy - relaks, hobby, spotkania ze znajomymi. Ważne, by mieć czas tylko dla siebie.

Nawet jeśli dodatkowy dzień pracy wydaje się uciążliwy, warto podejść do tego z dobrym nastawieniem. Przemyślana organizacja i dbałość o własne samopoczucie pozwolą zminimalizować negatywne skutki.

Więcej dni roboczych w 2024 roku

Firma inFakt, powołując się na wyliczenia kalendarza na 2024 rok, informuje, że pracownicy będą musieli wtedy przepracować łącznie 251 dni, czyli 2008 godzin. Dla porównania, w 2023 roku było to 250 dni i 2000 godzin.

Skąd ta różnica? Jak już zostało wspomniane, wynika ona z faktu, że w przyszłym roku mamy do czynienia z rokiem przestępnym. Luty liczyć będzie 29 dni zamiast standardowych 28. Tym samym, automatycznie przybędzie jeden dzień roboczy w kalendarzu.

Dla wielu osób oznacza to konieczność zmiany dotychczasowego planowania urlopów, spotkań czy ważnych terminów. Należy pamiętać, że harmonogram pracy w 2024 roku będzie nieco bardziej wypełniony niż zwykle. Warto to wziąć pod uwagę i odpowiednio wcześniej przygotować się na tę sytuację.

Jakie miesiące będą najbardziej pracowite?

Rok przestępny wpłynie nie tylko na całoroczną liczbę dni roboczych, ale także na rozkład pracochłonności poszczególnych miesięcy. Które z nich okażą się najbardziej pracowite?

Miesiąc Liczba dni roboczych
Styczeń 21
Luty 21
Lipiec 23
Październik 23

Jak wynika z zestawienia, najwięcej dni przepracujemy w lipcu i październiku. Będzie to odpowiednio 23 dni robocze. Stosunkowo dużo pracy czeka nas także w pozostałych letnich miesiącach - maju, czerwcu i sierpniu.

Z kolei listopad, ze względu na liczne święta i dni wolne, pozostanie podobnie jak w latach ubiegłych najkrótszym pod względem czasu pracy. Przyniesie 19 dni roboczych. Mimo roku przestępnego, pewne prawidłowości się nie zmieniają.

Czytaj więcej: Poznaj pozytywny wpływ spadających cen producentów na walkę z inflacją

Luty z 28 zmienia się w 29 dni

Kluczową zmianą w kalendarzu na 2024 rok jest wydłużenie lutego z 28 do 29 dni. Dzieje się tak dlatego, że jest to rok przestępny.

Co 4 lata, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, luty liczy 29 dni zamiast standardowych 28. Ma to na celu dopasowanie kalendarza do rzeczywistego czasu obiegu Ziemi wokół Słońca, który wynosi 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Bez dostosowania, kalendarz stopniowo rozmijałby się z porami roku.

Ostatnim rokiem przestępnym był 2020. Kolejny przypadnie dopiero w 2028. Rok 2024 będzie więc dobrą okazją do przypomnienia sobie, jak działa mechanizm wydłużania lutego i korygowania kalendarza.

"Dodatkowy dzień w lutym to niewielka z pozoru zmiana. Jednak dla osób śledzących kalendarz i planujących wydarzenia z dużym wyprzedzeniem ma ona istotne znaczenie" - przypomina ekspert.

Podsumowując, 29 lutego 2024 roku jest dowodem na to, że kalendarz gregoriański sprawdza się i pozwala utrzymać porządek w mierzeniu czasu. Nawet jeśli dla wielu osób będzie to po prostu kolejny dzień do przepracowania.

Najkrótsze i najdłuższe miesiące pod względem pracy

Pracować dłużej - prozaiczny powód, który zaskoczy Polaków

Rok przestępny nie tylko zwiększa ogólną liczbę dni roboczych. Wpływa także na rozkład pracochłonności poszczególnych miesięcy. Które z nich okażą się najkrótsze, a które najdłuższe jeśli chodzi o czas przeznaczony na pracę?

Bez zmian pozostanie najmniej pracochłonny listopad. Ze względu na liczne święta i dni wolne, pracownicy będą musieli pojawić się w pracy jedynie przez 19 dni. To daje łącznie 152 godziny. Zaraz za listopadem plasuje się grudzień z 20 dniami roboczymi (160 godzin).

Jeśli chodzi o drugą stronę zestawienia, palmę pierwszeństwa dzierżą lipiec i październik. W każdym z tych miesięcy czeka nas aż 23 dni spędzone w pracy, czyli po 184 godziny. Jest to zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich miesięcy.

Pozostałe miesiące plasują się pomiędzy skrajnościami. Przykładowo, od stycznia do kwietnia liczba dni roboczych wyniesie 21. Z kolei w wakacyjnych miesiącach, czyli maju, czerwcu i sierpniu, będzie to 20 dni.

Podsumowując, rok przestępny miesza szyki i zaburza dotychczasowy podział na najkrótsze i najdłuższe miesiące pod względem pracy. Jednak pewne prawidłowości i tak pozostają niezmienne.

Rozkład świąt i dni wolnych w 2024

Choć rok 2024 przyniesie więcej dni roboczych, pracownicy nadal będą mogli liczyć na sporo wolnego. Łącznie czeka ich 115 dni wolnych od pracy. Znaczną część z nich stanowią weekendy. Jednak w kalendarzu zaznaczone są również święta i inne dni wolne.

Ogółem w 2024 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych z tytułu świąt. Standardowo jedno ze świąt - Wielkanoc - wypada w niedzielę i nie wiąże się z dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Wyjątkiem są święta przypadające w sobotę. Wtedy pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie. W 2024 roku dotyczy to jedynie Trzech Króli (6 stycznia).

Oto pełna lista dni wolnych od pracy w 2024 roku:

 • 1 stycznia, Nowy Rok
 • 6 stycznia, Trzech Króli
 • 1 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja, Święto Pracy
 • 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja
 • 30 maja, Boże Ciało
 • 15 sierpnia, Wniebowzięcie NMP
 • 1 listopada, Wszystkich Świętych
 • 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 i 26 grudnia, Boże Narodzenie

Mimo wydłużonego czasu pracy, pracownicy nadal będą mogli liczyć na okresy odpoczynku i świętowania. Ważne jednak, by dobrze zaplanować urlopy, aby jak najlepiej wykorzystać dni wolne.

Niedziela nie zwalnia z pracy w Wielkanoc

Wielkanoc to jedno ze świąt, które zgodnie z prawem zawsze wypada w niedzielę. Nie oznacza to jednak dodatkowego dnia wolnego od pracy.

W 2024 roku Wielkanoc przypada na 31 marca. Oznacza to, że niedziela i tak jest normalnym dniem weekendowym. Dopiero Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) będzie dniem wolnym od pracy.

Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby któreś ze świąt przypadło na sobotę. Wówczas pracodawca musiałby oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie. Jednak w przypadku Wielkanocy ten obowiązek nie występuje.

Dla osób planujących urlop, oznacza to, że warto wziąć dodatkowy dzień wolnego w okolicach świąt wielkanocnych. Dobrym pomysłem jest na przykład połączenie weekendu z Poniedziałkiem Wielkanocnym, aby cieszyć się kilkudniowym odpoczynkiem.

Podsumowując, niedziela Wielkanoc

Podsumowanie

W powyższym artykule dowiedzieliśmy się, że rok 2024 przyniesie pewne zmiany w kalendarzu pracy. Przede wszystkim, będzie to rok przestępny, więc luty wydłuży się z 28 do 29 dni. To sprawi, że ogólna liczba dni roboczych wzrośnie o 1, do 251. Będziemy musieli więc przepracować dodatkowe 8 godzin.

Okazuje się, że na wydłużony czas pracy wpłynie nie tylko dodatkowy dzień w lutym. Również rozkład świąt i dni wolnych w 2024 roku będzie miał znaczenie. Najwięcej, bo aż 23 dni robocze, czeka nas w lipcu i październiku. Z kolei listopad pozostanie najkrótszym miesiącem z 19 dniami pracy.

Mimo dłuższego czasu spędzonego w pracy, nadal będziemy mogli liczyć na wolne z okazji świąt. W 2024 roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych, wliczając w to Boże Narodzenie i Wielkanoc. Jednak w przypadku Wielkanocy niedziela nie będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Podsumowując, wpływ roku przestępnego na kalendarz pracy jest wyraźny. Choć dla wielu osób oznacza to więcej czasu spędzonego w biurze, warto podejść do tego z dobrym nastawieniem i rozsądnie zaplanować urlopy i wolne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły