News

Prawie 18 ton elektrośmieci wprowadzono do Polski. Holandia przekazała.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk03.02.20247 min.
Prawie 18 ton elektrośmieci wprowadzono do Polski. Holandia przekazała.

Nielegalny import elektrośmieci z Holandii do Polski wstrząsnął opinią publiczną. Jak donoszą media, prawie 18 ton niebezpiecznych odpadów elektronicznych wprowadzono do naszego kraju bez zgody i wiedzy organów państwowych. To bulwersujące wydarzenie ujawnia szokującą prawdę o rosnącej skali nielegalnego handlu odpadami w Europie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu niepokojącemu procederowi i jego konsekwencjom. Zastanowimy się także, jak ukrócić działalność przestępców, którzy na masowym transporcie śmieci budują swoje niecne interesy.

Elektrośmieci z Holandii przekazane Polsce

Nielegalny import prawie 18 ton elektroodpadów z Holandii do Polski, jaki miał miejsce pod koniec stycznia 2023 roku, wstrząsnął opinią publiczną w naszym kraju. Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wśród przewiezionych odpadów znalazły się m.in. płytki elektroniczne, obudowy sprzętów z tworzyw sztucznych i metali, gniazdka elektryczne, klawiatury komputerowe oraz odbiorniki radiowe. Cały transport, zgodnie z informacjami prasowymi, został wysłany do Polski bez wcześniejszego zgłoszenia i zgody naszych organów państwowych.

Funkcjonariusze z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim ujawnili ten nielegalny transport niebezpiecznych odpadów 10 stycznia podczas rutynowej kontroli. Jak się okazało, cała przesyłka pochodziła z Holandii. Sprawa od razu trafiła do prokuratury, która wszczęła śledztwo w tej bulwersującej sprawie.

Nieprawidłowy import elektrośmieci z Holandii

Nielegalny import odpadów elektronicznych z Holandii do Polski to skandaliczne złamanie prawa, zarówno po stronie holenderskiej, jak i polskiej. Zgodnie z przepisami, każdy międzynarodowy transport odpadów wymaga wcześniejszego zgłoszenia, uzyskania zezwoleń i ścisłej kontroli. W tym przypadku żadne z tych kroków nie zostało dopełnione, co wskazuje na celowe działanie przestępców.

Jak podkreślają eksperci, państwa Europy Zachodniej od lat zmagają się z nadmiarem śmieci, w tym niebezpiecznych odpadów elektronicznych. Brak miejsca na legalne składowanie i utylizację sprawia, że niektóre firmy decydują się na nielegalny export śmieci do Europy Wschodniej, licząc na łatwy zysk. Niestety Polska nadal postrzegana jest jako kraj, do którego można bez konsekwencji wwieźć toksyczne odpady.

Nielegalny transport elektroodpadów ujawniony

Przypadek nielegalnego transportu prawie 18 ton elektroodpadów z Holandii do Polski nie jest odosobniony. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w ostatnich latach w Unii Europejskiej gwałtownie wzrósł nielegalny handel odpadami, w tym niebezpiecznymi śmieciami elektronicznymi.

W 2019 roku aż 8,1 mln ton odpadów niebezpiecznych przewieziono między krajami UE lub wywieziono poza jej obszar, co oznacza wzrost o ponad 100% w ciągu kilku lat. Głównymi eksporterami tych śmieci są Francja i Włochy. Niemcy plasują się na 3. miejscu pod względem ilości wywożonych odpadów, ale jednocześnie należą do krajów przyjmujących najwięcej śmieci w celu ich utylizacji.

Niestety państwa Europy Wschodniej, w tym Polska, często traktowane są jako tanie wysypisko odpadów i miejsce nielegalnego ich składowania. Pilnie potrzebne są zdecydowane działania, by ukrócić ten proceder.

Jak pokazuje przypadek holenderskich elektrośmieci, część transportów odpadów odbywa się całkowicie poza legalnym obiegiem. Dzieje się tak za sprawą zorganizowanych grup przestępczych, które na nielegalnym imporcie śmieci budują niecne interesy.

Elektrośmieci bez zgody trafiły do Polski

Nielegalne wprowadzenie do Polski prawie 18 ton elektroodpadów z Holandii to skandal, który ujawnia poważne niedociągnięcia w kontroli międzynarodowego transportu odpadów. Jak podkreślają ekolodzy i organizacje społeczne, tak bulwersujące przypadki nie powinny mieć miejsca, jeśli odpowiednie organy w naszym kraju rzetelnie wywiązywałyby się ze swoich obowiązków.

Tymczasem okazuje się, że cały transport toksycznych śmieci z Holandii trafił do Polski zupełnie bez wiedzy czy zgody polskiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Oznacza to albo zaniedbania po stronie holenderskiej, albo świadome działanie przestępcze, wymierzone w polskie przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Zużyty sprzęt AGD i RTV nielegalnie sprowadzony

Wśród prawie 18 ton elektroodpadów nielegalnie przywiezionych z Holandii do Polski znalazły się głównie zużyte urządzenia RTV i AGD. Były to m.in. lodówki, pralki, telewizory, radia i sprzęt komputerowy. Tego typu elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje, takie jak freony, rtęć czy ołów, i powinny być poddawane specjalistycznemu recyklingowi.

Tymczasem cały transport z Holandii trafił do naszego kraju nielegalnie, bez żadnej kontroli i możliwości prawidłowego zagospodarowania. Utylizacja tych odpadów będzie teraz sporym wyzwaniem dla polskich służb. A kosztami skażenia środowiska i usunięcia śmieci zostanie obciążony polski podatnik.

  • Prawie 18 ton niebezpiecznych elektroodpadów przemycono z Holandii do Polski.
  • W transporcie znalazły się głównie zużyte lodówki, telewizory i komputery.
  • Utylizacja nielegalnie sprowadzonych odpadów będzie trudna i kosztowna.

Wzrost nielegalnego handlu odpadami w UE

Problem nielegalnego importu elektroodpadów z Holandii do Polski wpisuje się w szerszy, niepokojący trend gwałtownego wzrostu nielegalnego handlu odpadami w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w ostatnich latach ten proceder przybrał ogromną skalę.

W 2019 roku aż 8,1 mln ton niebezpiecznych odpadów przemieszczano między krajami UE lub wywożono poza jej obszar. Dla porównania, jeszcze w 2012 roku było to zaledwie 3,4 mln ton. Oznacza to wzrost o 140% w ciągu zaledwie 7 lat. Eksperci alarmują, że jeśli nie zostaną podjęte radykalne kroki, nielegalny handel odpadami w UE będzie rósł w zastraszającym tempie.

Rok Ilość nielegalnie przemieszczanych odpadów niebezpiecznych w UE (mln ton)
2012 3,4
2019 8,1

Najwięcej nielegalnych transportów odpadów inicjują Francja i Włochy. Dużym eksporterem śmieci są także Niemcy, choć jednocześnie ten kraj przyjmuje najwięcej odpadów do legalnego przetworzenia. Niestety często toksyczne śmieci trafiają nielegalnymi szlakami do Europy Wschodniej, w tym do Polski.

Przestępcy zyskują na nielegalnym imporcie śmieci

Kto zatem na tym procederze zyskuje? Niestety, jak wskazują śledztwa, za większością nielegalnych transportów odpadów w UE stoją zorganizowane grupy przestępcze. Dla nich niebezpieczne śmieci to towar, na którym można zbić ogromny, nielegalny zysk.

Przemytnicy śmieci oferują tańszy wywóz odpadów niż legalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Dzięki temu znajdują chętnych do współpracy, także wśród przedsiębiorstw z Europy Zachodniej, które chcą pozbyć się śmieci w najtańszy możliwy sposób. Tymczasem toksyczne odpady lądują na nielegalnych składowiskach lub w krajach, gdzie przepisy ochrony środowiska są słabsze. Takim państwem wciąż pozostaje Polska.

Walka z przestępcami, którzy trudnią się nielegalnym importem odpadów do Polski i innych krajów Europy Wschodniej, musi stać się priorytetem dla unijnych organów ścigania. Inaczej ten proceder będzie się rozwijał i stanowić będzie coraz większe zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.

Podsumowanie

Prawie 18 ton elektrośmieci wprowadzono do Polski. Holandia przekazała.

W niniejszym artykule omówiono bulwersującą sprawę nielegalnego importu prawie 18 ton elektroodpadów z Holandii do Polski. Jak się okazuje, ten skandaliczny proceder wpisuje się w szerszy, niepokojący trend - w ostatnich latach gwałtownie wzrosła skala nielegalnego handlu odpadami w Unii Europejskiej.

Przedstawiono kulisy tej konkretnej sprawy - transportu elektrośmieci do Polski bez zgłoszenia i zgody naszych organów. Omówiono też dane Komisji Europejskiej, z których wynika, że nielegalny handel odpadami, w tym niebezpiecznymi śmieciami elektronicznymi, przybrał w UE ogromne rozmiary. Tylko w 2019 roku nielegalnie przemieszczano 8,1 mln ton odpadów!

Wskazano, że głównymi eksporterami tych śmieci są Francja, Włochy i Niemcy. Niestety często trafiają one nielegalnymi szlakami do Europy Wschodniej, także do Polski. Ujawniono też, kto na tym procederze zyskuje - są to zorganizowane grupy przestępcze, które muszą zostać zdecydowanie ukrócone.

Podsumowując, artykuł rzuca światło na alarmujący proceder nielegalnego handlu odpadami w UE, który stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Apeluje o podjęcie radykalnych działań, by ukrócić działalność przestępców trudniących się tym haniebnym procederem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły