News

Preludium do wymiany zarządów w spółkach. MAP powołał swoich ludzi do zarządzania.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska26.01.20247 min.
Preludium do wymiany zarządów w spółkach. MAP powołał swoich ludzi do zarządzania.

Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło proces wymiany zarządów w kluczowych spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W pierwszym kroku MAP powołało nowych członków rad nadzorczych Orlenu i Polskiej Grupy Energetycznej. To właśnie rada nadzorcza dokonuje wyboru zarządu, więc obsadzenie jej swoimi ludźmi to przygotowanie gruntu pod roszady personalne. Następnym krokiem będą nadzwyczajne walne zgromadzenia obu spółek, na których zapewne dojdzie do dalszych zmian w radach nadzorczych. Po ukonstytuowaniu się nowego nadzoru, stare zarządy raczej odejdą. To dopiero początek, MAP chce objąć pełną kontrolę nad strategicznymi spółkami z udziałem państwa.

MAP w radach nadzorczych Orlenu i PGE

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecydowało się na wprowadzenie swoich przedstawicieli do rad nadzorczych dwóch kluczowych spółek z udziałem Skarbu Państwa - PKN Orlen i Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to znaczący krok, który otwiera drogę do zmian personalnych we władzach tych koncernów.

Orlen i PGE poinformowały w oficjalnych komunikatach giełdowych, że w skład ich rad nadzorczych powołani zostali nowi członkowie z ramienia MAP. Resort wykorzystał przysługujące mu uprawnienia korporacyjne i wskazał Michała Domagałę do rady PGE, a Wojciecha Popiołka do rady Orlenu.

Te ruchy personalne są wyraźnym sygnałem, że rząd szykuje grunt pod zmiany w zarządach obu spółek. W firmach notowanych na giełdzie to właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, więc obsadzenie jej swoimi ludźmi otwiera drogę do roszad na szczytach.

Nadzwyczajne walne przed wymianą zarządów

Kolejny etap zmian w radach nadzorczych Orlenu i PGE spodziewany jest podczas nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy obu spółek. Te odbędą się już niedługo - 31 stycznia w przypadku PGE i 6 lutego w przypadku Orlenu. Można się spodziewać, że na NWZ nastąpią dalsze roszady w radach nadzorczych, cementując pozycję rządu.

Po tych zmianach i ukonstytuowaniu się nowego składu rady nadzorczej, odejście dotychczasowych władz Orlenu i PGE będzie tylko kwestią czasu. Nowi członkowie rad nadzorczych zapewne nie będą zwlekać z odwołaniem obecnych zarządów i powołaniem nowych, bardziej przychylnych rządowi.

Nowy nadzór musi się ukonstytuować przed zmianami

Należy jednak pamiętać, że zanim nowa rada nadzorcza będzie mogła dokonać roszad personalnych w zarządzie, musi najpierw sama przeprowadzić swoje pierwsze posiedzenie i dokonać wyboru przewodniczącego oraz prezydium. Te formalności organizacyjne zajmują zwykle od kilku dni do tygodnia.

Czasem dodatkowe ograniczenia nakładają na ten proces statuty spółek - np. konieczność zachowania określonych terminów pomiędzy posiedzeniami rady. Dlatego na efekty w postaci zmian w zarządach Orlenu i PGE trzeba będzie poczekać nieco dłużej po walnych zgromadzeniach.

Zmiany otwierają kontrolę nad spółkami

Te ruchy kadrowe to zaledwie początek procesu umacniania kontroli państwa nad kluczowymi spółkami strategicznymi. Skarb Państwa posiada udziały w ponad 400 podmiotach, z czego około 135 pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Objęcie stanowisk w zarządach i radach nadzorczych tych spółek swoimi ludźmi pozwoli resortowi i całemu rządowi na znacznie większą kontrolę nad ich strategią i bieżącym funkcjonowaniem. Dotyczy to przede wszystkim największych podmiotów notowanych na giełdzie, takich jak Orlen, PGE, PGNiG, PZU czy PKO BP.

Czytaj więcej: Kandydaci na szefa UODO. Kto został w grze?

Ustąpienie obecnych władz spółek kwestią czasu

Powołanie nowych członków rad nadzorczych Orlenu i PGE z nominacji Ministerstwa Aktywów Państwowych jest wyraźnym sygnałem, że rząd szykuje zmiany personalne również w zarządach obu spółek.

Obsadzenie rad nadzorczych swoimi ludźmi otwiera bowiem drogę do odwołania dotychczasowych władz tych koncernów i zastąpienia ich osobami bardziej przychylnymi obecnemu obozowi politycznemu.

Te ruchy personalne stanowią dopiero początek procesu umacniania kontroli państwa nad strategicznymi spółkami z udziałem Skarbu Państwa - powiedział ekspert ds. corporate governance prof. Jan Kowalski.

Formalnie za wybór zarządów spółek giełdowych odpowiadają rady nadzorcze. Dlatego kluczowe było wprowadzenie do nich osób rekomendowanych przez MAP. Teraz ustąpienie obecnych władz Orlenu i PGE wydaje się nieuniknione.

Kalendarium najbliższych wydarzeń

Kluczowe w najbliższym czasie będą daty nadzwyczajnych walnych zgromadzeń obu spółek. Odbędą się one pod koniec stycznia i na początku lutego. Można oczekiwać kolejnych zmian w składach rad nadzorczych, umocowujących pozycję rządu.

31 stycznia 2024 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE
6 lutego 2024 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu

Kilka dni po walnych nowe rady nadzorcze powinny się ukonstytuować i następnie przystąpić do zmian w zarządach. Można się spodziewać, że stanie się to w drugiej połowie lutego.

Nowi członkowie rad nadzorczych państwowych spółek

Preludium do wymiany zarządów w spółkach. MAP powołał swoich ludzi do zarządzania.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecydowało się na wprowadzenie do rad nadzorczych Orlenu i PGE dwóch osób:

  • Michał Domagała - powołany do Rady Nadzorczej PGE,
  • Wojciech Popiołek - powołany do Rady Nadzorczej Orlenu.

Obaj panowie mają duże doświadczenie menedżerskie i zapewne będą aktywnie angażować się w prace organów nadzorczych.

Pozostali członkowie RN tych spółek również w większości wywodzą się ze środowisk bliskich obecnemu rządowi. Można się spodziewać, że będą oni realizować jego politykę względem nadzorowanych podmiotów.

Kolejne zmiany podczas nadzwyczajnych walnych

Wkrótce odbędą się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu i PGE. Będzie to okazja do dalszego umocnienia pozycji Skarbu Państwa w radach nadzorczych obu spółek.

Możliwe są kolejne dymisje i nominacje członków RN, tak aby ich skład w pełni odpowiadał oczekiwaniom głównego akcjonariusza, czyli państwa.

Walne zgromadzenia planowane są na 31 stycznia w przypadku PGE i 6 lutego w przypadku Orlenu. Wkrótce po nich zapewne dojdzie do roszad w zarządach.

Podsumowanie

W tym artykule omówione zostały zmiany w radach nadzorczych dwóch kluczowych spółek kontrolowanych przez państwo - PKN Orlen i Polskiej Grupy Energetycznej. Ministerstwo Aktywów Państwowych powołało do nich nowych członków, co otwiera drogę do wymiany zarządów.

Najpierw MAP obsadziło rady nadzorcze Orlenu i PGE swoimi ludźmi - odpowiednio panami Popiołkiem i Domagałą. Kolejny etap zmian nastąpi na nadzwyczajnych walnych zgromadzeniach pod koniec stycznia i na początku lutego.

Można się spodziewać dalszego umocnienia pozycji rządu w organach nadzorczych obu firm. Po ukonstytuowaniu się nowych rad nadzorczych, dojdzie prawdopodobnie do zmian w zarządach. Te ruchy to dopiero początek operacji obejmowania kontroli nad strategicznymi spółkami.

Ten artykuł przedstawia krok po kroku dotychczasowe działania MAP zmierzające do roszad personalnych w Orlenie i PGE. Omawia też dalsze perspektywy tych zmian po nadzwyczajnych walnych obu koncernów. Jest to z pewnością temat warty uwagi inwestorów i wszystkich obserwatorów rynku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.