News

Premier chwalił się skutecznością walki z inflacją. Co jest tego powodem?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska11.12.20235 min.
Premier chwalił się skutecznością walki z inflacją. Co jest tego powodem?

Premier Mateusz Morawiecki podczas expose chwalił się osiągnięciami rządu w walce z inflacją, wskazując na jej spadek z 18,4% w lutym do 6,5% w listopadzie. Wywołało to ironiczną reakcję posła Sławomira Mentzena, który zwrócił uwagę, że wcześniej inflacja gwałtownie wzrosła za rządów PiS.

Kluczowe wnioski:
 • Inflacja rosła za rządów Morawieckiego z 2,5% w 2019 do 18,4% w lutym 2023.
 • Spadek inflacji nastąpił po jej wcześniejszym, gwałtownym wzroście.
 • Sławomir Mentzen skrytykował etatyzm gospodarczy PiS.
 • Posłowie opozycji ironicznie komentowali expose premiera.
 • Mentzen zapowiedział głosowanie przeciw wotum zaufania dla rządu.

Prezes zadowolony ze spadku inflacji

Podczas expose w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki chwalił się osiągnięciami swojego rządu w walce z inflacją. Wskazywał, że udało się obniżyć inflację z 18,4% w lutym do 6,5% w listopadzie. Jak mówił, jego gabinet przyczynił się do szybkiego spadku inflacji.

Te słowa wywołały ironiczną reakcję ze strony polityków opozycji. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen skomentował na Twitterze, że "inflacja wzrosła oczywiście przez działania krasnoludków". Odniósł się w ten sposób do faktu, że wcześniej inflacja gwałtownie rosła za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Inflacja w górę przed spadkiem

Inflacja faktycznie wzrosła z poziomu 2,5% w październiku 2019 roku, gdy Morawiecki obejmował urząd premiera, do nawet 18,4% w lutym 2023 roku. Spadek inflacji do 6,5% w listopadzie nastąpił więc po jej wcześniejszym, bardzo gwałtownym wzroście. Dla porównania cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5%.

Rząd przyczynił się do wzrostu cen

Ekonomiści wskazują, że do wzrostu inflacji przyczyniła się polityka gospodarcza rządu Zjednoczonej Prawicy. Chodzi przede wszystkim o zwiększanie wydatków socjalnych i deficytu budżetowego bez pokrycia. Przełożyło się to na wzrost podaży pieniądza i osłabienie złotego, co z kolei wywindowało ceny.

Urzędnicy znają się na zarządzaniu, inwestowaniu, innowacji tak jak ja na balecie. Nie dostrzegliby okazji inwestycyjnej nawet gdyby im stanęła na stopie i walnęła prosto w nos - stwierdził Sławomir Mentzen.

Rząd podejmował również decyzje bezpośrednio windowujące ceny, jak podwyższenie płacy minimalnej o 20% czy wprowadzenie podatków sektorowych, które uderzyły w banki i firmy energetyczne. Te koszty również zostały przerzucone na konsumentów.

Wpływ pandemii i wojny na inflację

Eksperci zgadzają się jednak, że czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie, także istotnie przyczyniły się do wysokiej inflacji w ostatnich latach. Były to jednak szoki podażowe, na które polityka rządu miała ograniczony wpływ.

Czytaj więcej: dochód podstawowy w Polsce: propozycja, która może zaskoczyć

Ironiczny komentarz posła opozycji

Sławomir Mentzen skomentował expose premiera w mediach społecznościowych, pisząc z ironią o "szybko spadającej inflacji":

 • Zasugerował, że to działania "krasnoludków" podbiły ceny w górę.
 • Stwierdził też, że urzędnicy "nie dostrzegliby okazji inwestycyjnej nawet gdyby im stanęła na stopie".

Lider Konfederacji podkreślał, że okres rządów PiS to czas "plag egipskich" dla polskiej gospodarki, z etatyzmem i rosnącymi podatkami.

Krytyka etatyzmu przez polityka

Premier chwalił się skutecznością walki z inflacją. Co jest tego powodem?

Mentzen w swoim wystąpieniu sejmowym ostro skrytykował politykę gospodarczą formacji rządzącej. Jego zdaniem w 2015 roku, gdy PiS doszedł do władzy, zakończyła się transformacja polskiej gospodarki "z wynikiem negatywnym".

Inflacja w październiku 2019 roku 2,5%
Szczyt inflacji w lutym 2023 18,4%

Mentzen oskarżył PiS o wprowadzanie socjalizmu i etatyzmu, drastyczny wzrostu podatków dla firm oraz "ingerencje w gospodarkę". Jego zdaniem to doprowadziło do porażki w postaci braku samochodów elektrycznych, CPK czy atomu.

Podsumowanie

Choć inflacja ostatnio spadła, wcześniej za rządów PiS bardzo mocno wzrosła. Komentatorzy wskazują, że przyczyniła się do tego ekspansywna polityka fiskalna i gospodarcza formacji rządzącej. Stąd krytyka etatyzmu gospodarczego ze strony polityków opozycji takich jak Mentzen.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem expose premiera Mateusza Morawieckiego, który chwalił się walką rządu z inflacją. Przytoczyłem jego słowa o spadku inflacji z 18,4% do 6,5%, co spotkało się z ironicznym komentarzem posła Sławomira Mentzena. Zwrócił on uwagę, że wcześniej inflacja gwałtownie rosła za rządów PiS.

Przeanalizowałem, jak doszło do tak wysokiego poziomu inflacji i wzrostu cen w ostatnich latach. Wskazałem na ekspansywną politykę fiskalną rządu, ale też na czynniki zewnętrzne takie jak pandemia czy wojna. Opisałem krytykę etatyzmu gospodarczego ze strony Mentzena, który mówił o "plagach" dla polskiej gospodarki.

Starałem się rzetelnie przedstawić różne punkty widzenia w tej sprawie. Zacytowałem wypowiedzi premiera, posła opozycji, a także opinie ekspertów. Dodałem też dane liczbowe dotyczące dynamiki zmian inflacji w ostatnich latach. Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć tę złożoną kwestię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat albo masz jakieś pytania, daj mi znać w komentarzu. Chętnie odpowiem i wyjaśnię wszelkie wątpliwości. Zapraszam do dyskusji na temat inflacji i polityki gospodarczej rządu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły