News

Premier Morawiecki i ABW wiedzieli od miesięcy. Skandal na kolei.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska19.12.20235 min.
Premier Morawiecki i ABW wiedzieli od miesięcy. Skandal na kolei.

Premier Morawiecki i ABW wiedzieli od miesięcy o nieprawidłowościach w oprogramowaniu pociągów produkowanych przez firmę Newag. W grudniu 2022 roku hakerzy z Dragon Sector poinformowali CERT Polska o odkryciu mechanizmów blokujących pociągi Newagu po naprawach w zewnętrznych serwisach. Sugeruje to, że Newag celowo utrudniał konkurencji dostęp do rynku napraw taboru kolejowego. Sprawą zajęły się odpowiednie służby, a premier Morawiecki o całej sprawie dowiedział się dopiero w maju 2023 roku, mimo że incydent miał miejsce pół roku wcześniej.

Hakerzy odkryli manipulacje w oprogramowaniu pociągów Newagu

W grudniu 2022 roku do CERT Polska zgłosili się hakerzy z grupy Dragon Sector. Poinformowali o odkryciu cyfrowych blokad w oprogramowaniu pociągów Newagu, które uniemożliwiały uruchomienie składów Impuls po naprawach w zewnętrznych serwisach. Eksperci CERT potwierdzili, że istnieją mocne dowody na zastosowanie przez Newag niedozwolonych praktyk w oprogramowaniu.

Odkrycie to sugeruje, że Newag celowo blokował konkurencję poprzez uniemożliwianie innym firmom serwisowania i naprawiania pociągów Impuls po wygaśnięciu gwarancji. Taka praktyka mogła mieć na celu wzmocnienie pozycji Newagu na rynku taboru kolejowego.

Newag oskarżony o nieuczciwe praktyki rynkowe

Hakerzy udowodnili, że algorytmy blokad zastosowane przez Newaga nie mają wpływu na bezpieczeństwo samego taboru, a jedynie blokują dostęp do oprogramowania sterującego. Wskazuje to, że intencją producenta było uniemożliwienie konkurencji serwisowania pociągów po okresie gwarancyjnym.

Taka praktyka może zostać uznana za nieuczciwą i mającą na celu wzmocnienie pozycji Newagu kosztem innych podmiotów działających w branży kolejowej. Sprawa ma znamiona skandalu i wymaga pilnego zbadania przez odpowiednie organy.

Premier Morawiecki dowiedział się o sprawie z opóźnieniem

Choć hakerzy poinformowali o swoich odkryciach już w grudniu 2022 roku, to premier Mateusz Morawiecki miał dowiedzieć się o całej sprawie dopiero w połowie maja 2023 roku. Wcześniej, bo w kwietniu, Newag złożył zawiadomienie do ABW ostrzegając przed możliwym atakiem hackerskim na sterowanie swoimi pociągami.

To brednie. Premier znał sprawę wcześniej. Newag nie jest w tej sprawie ofiarą.

Tak skomentował tę sytuację były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jego zdaniem Morawiecki został poinformowany o sprawie manipulacji w oprogramowaniu pociągów zaraz po posiedzeniu kolegium ds. cyberbezpieczeństwa 15 maja.

Dalsze losy sprawy

Obecnie trwa śledztwo w sprawie prowadzone równolegle przez prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pozostaje mieć nadzieję, że obie instytucje dogłębnie zbadają sprawę i ustalą, czy zarzuty formułowane pod adresem Newagu mają pokrycie w faktach, czy są jedynie oszczerstwami rzucanymi przez konkurencję.

Czytaj więcej: Czy 800 plus wypłacane już w grudniu? Sprawdź, jak sprzyja kalendarz!

Newag ostrzegał przed atakiem hakerskim na pociągi

Kilka miesięcy po tym, jak do CERT zgłosili się hakerzy z informacjami o odkrytych nieprawidłowościach, Newag wydał oświadczenie, w którym ostrzegał przed możliwym atakiem hakerskim na systemy sterowania swoimi pociągami.

Firma alarmowała o scenariuszu, w którym hakerzy przejmują kontrolę nad jadącymi pociągami, wpływają na systemy ogrzewania czy emitują propagandowe treści na wyświetlaczach w wagonach. Jednak pełnomocnik hakerzy stwierdził, że jest to tania gra na emocjach mająca odwrócić uwagę od nieuczciwych praktyk samego Newagu.

Data 1 Opis zdarzenia 1
Grudzień 2022 Hakerzy informują CERT Polska o odkrytych blokadach w oprogramowaniu pociągów Newagu
Kwiecień 2023 Newag ostrzega ABW przed możliwym atakiem hakerskim na swoje pociągi

Hakerzy ujawnili szczegóły manipulacji w kodzie pociągów

Premier Morawiecki i ABW wiedzieli od miesięcy. Skandal na kolei.

5 grudnia 2023 roku podczas konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele grupy hakerskiej Dragon Sector zaprezentowali szczegółowy raport na temat odkrytych nieprawidłowości w oprogramowaniu pociągów Newagu.

Hakerzy zaznaczyli, że ich analiza w żaden sposób nie stwarzała zagrożenia bezpieczeństwa dla pasażerów ani nie pozwalała na przejęcie kontroli nad taborem.

  • Odkryte algorytmy blokad dotyczyły wyłącznie dostępu do oprogramowania sterującego po zakończeniu okresu gwarancyjnego
  • Celem ich zastosowania było uniemożliwienie innym podmiotom serwisowania pociągów Newagu

Takie praktyki mają na celu wzmocnienie pozycji Newagu na rynku kosztem ograniczenia konkurencji. Cała sprawa ma znamiona skandalu i wymaga pilnego zbadania przez odpowiednie organy ścigania i nadzoru rynku.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem bulwersującą sprawę manipulacji w oprogramowaniu pociągów produkowanych przez firmę Newag. Dowiedzieliśmy się, że już w grudniu 2022 roku do CERT Polska zgłosili się hakerzy, którzy odkryli, iż Newag celowo blokuje dostęp do oprogramowania sterującego swoimi pociągami po wygaśnięciu gwarancji. Taka praktyka miała na celu uniemożliwienie innym podmiotom serwisowania i napraw pojazdów, co stanowi nieuczciwą konkurencję.

Z informacji przedstawionych w artykule wynika również, że premier Mateusz Morawiecki z opóźnieniem, bo dopiero w maju 2023 roku, dowiedział się o całej sprawie. Stanowi to pewne zaskoczenie, biorąc pod uwagę powagę stawianych Newagowi zarzutów dotyczących nielegalnych praktyk rynkowych.

Przytoczyłem także stanowisko samego Newagu, który już po ujawnieniu sprawy przez hakerów, ostrzegał wręcz przed możliwym atakiem na systemy bezpieczeństwa pociągów. Moim zdaniem była to próba odwrócenia uwagi od problemu nieuczciwej konkurencji poprzez wywołanie strachu wśród opinii publicznej.

Cała sprawa ma znamiona skandalu i mam nadzieję, że organy ścigania dogłębnie ją zbadają. Liczę, że nie dojdzie do zamiecenia problemu pod dywan i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację. Będę na bieżąco śledził rozwój wydarzeń w tej bulwersującej sprawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"