News

Premier odpowiedział na kłopoty spółki Orlenu

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak16.04.20243 min.
Premier odpowiedział na kłopoty spółki Orlenu

Sprawa kłopotów spółki Orlenu znów robi się gorąca! Premier postanowił zabrać głos w tej sprawie, określając byłych zarządzających koncernem jako "specjalistów od brudnych interesów". Okazuje się, że problemem jest szwajcarska spółka-córka Orlenu, która straciła pokaźne środki na przedpłatach za ropę i produkty ropopochodne, których nigdy nie otrzymała. To nie koniec kłopotów - były prezes tej spółki został już zatrzymany, a prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.

"Specjaliści od brudnych interesów" według premiera

Premier nie miał wątpliwości, określając byłych zarządzających Orlenu jako "specjalistów od brudnych interesów". Okoliczności, które doprowadziły do kłopotów spółki, są według niego bardzo bulwersujące. Największa polska firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne państwa, rządzona była przez osoby, które "przejdą do historii" jako eksperci od niejasnych interesów.

Premier zapewnił, że prokuratura prowadzi działania wyjaśniające całą sprawę. Skala nieprawidłowości, do których miało dojść w Orlenie, jest naprawdę imponująca. Teraz na jaw wychodzą kolejne wątki, które dodatkowo komplikują sytuację spółki.

Trudna sytuacja Orlenu wynika m.in. z problemów szwajcarskiej spółki-córki, która straciła miliony złotych na przedpłatach za ropę i produkty paliwowe, których ostatecznie nie otrzymała. To wszystko zmusi koncern do korekty wyników finansowych za 2023 rok.

Kłopoty Orlenu przez szwajcarską spółkę-córkę

Przypomnijmy, że Orlen Trading Switzerland został powołany do życia w sierpniu 2022 roku. Miał on sprowadzać ropę i produkty petrochemiczne z kierunków alternatywnych do Rosji, m.in. ze Stanów Zjednoczonych i krajów Zatoki Perskiej. Niestety, okazało się, że spółka straciła 1,6 mld zł na zaliczkach, za produkty których nigdy nie otrzymała.

Te problemy finansowe Orlenu nie uszły uwadze opozycji. Już kilka miesięcy temu lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, wyrażał obawy związane z działalnością OTS. Niestety, jego ostrzeżenia okazały się prorocze.

Kłopoty Orlenu związane z OTS wykraczają jednak poza same straty finansowe. Problemy ma także były już prezes tej spółki-córki, który został zatrzymany na terenie Polski, po tym jak za nim wystawiono list gończy.

Czytaj więcej: Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

Prezes OTS zatrzymany, prokuratura wszczyna śledztwo

Zdjęcie Premier odpowiedział na kłopoty spółki Orlenu

Były szef Orlen Trading Switzerland został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze tuż po przyjeździe do Polski, na zaproszenie nowych władz Orlenu. Okazało się, że prokuratura podejrzewa go o popełnienie kilku przestępstw podatkowych, a także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT oraz pranie brudnych pieniędzy.

W ramach wyjaśniania tej sprawy, Ministerstwo Aktywów Państwowych zleciło przeprowadzenie audytu w OTS, który ma objąć wszystkie działania tej spółki-córki Orlenu. Śledztwo prokuratorskie oraz audyt z pewnością rzucą nowe światło na okoliczności, które doprowadziły do tak poważnych kłopotów największego polskiego koncernu paliwowego.

  • Kluczowe wątki artykułu to kłopoty Orlenu, specjaliści od brudnych interesów według premiera oraz zatrzymanie prezesa OTS i wszczęcie śledztwa.
  • Premier nie miał wątpliwości, określając byłych zarządzających Orlenu jako "specjalistów od brudnych interesów". Sprawa jest na tyle poważna, że prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły