News

Premier tusk mówi o reformie finansowania funduszu kościelnego

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.12.20235 min.
Premier tusk mówi o reformie finansowania funduszu kościelnego

W projekcie budżetu na 2024 rok utrzymana została rekordowa kwota 257 mln zł na Fundusz Kościelny. Premier Donald Tusk zapowiedział jednak reformę sposobu finansowania Funduszu. Powołany został zespół, który ma przygotować nowe rozwiązania w tej sprawie do 2025 roku. Zmiany mają iść w kierunku przeniesienia ciężaru finansowania na samych wiernych poprzez dobrowolny odpis od podatku.

Utrzymanie rekordowej kwoty na Fundusz Kościelny

W projekcie budżetu na 2024 rok utrzymana została rekordowa kwota 257 mln zł na Fundusz Kościelny. Jest to ta sama suma, która została zapisana w projekcie budżetu autorstwa poprzedniego rządu Mateusza Morawieckiego.

Stało się tak pomimo wcześniejszych zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego, które padały z ust polityków zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Lewicy. Jak się okazało, obietnice wyborcze rozmijają się z realiami budżetowymi.

Minister finansów Andrzej Domański przyznał, że "w tej chwili nie ma zgody w koalicji rządzącej na likwidację Funduszu Kościelnego". Jako powód wskazał sprzeciw ze strony Trzeciej Drogi, czyli sojuszu PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Domański zaznaczył jednak, że jeśli w dalszym procesie prac parlamentarnych nad budżetem koalicjanci dojdą do porozumienia w sprawie Funduszu, to zmiany w tym zakresie będą możliwe.

Wzrost kwoty ze względu na płacę minimalną

Minister finansów wyjaśnił również, że wzrost kwoty przeznaczonej na Fundusz Kościelny wynika ze wzrostu płacy minimalnej. Wyższe minimalne wynagrodzenie przekłada się bowiem na wyższe składki emerytalno-rentowe odprowadzane za duchownych.

Przypomniał, że Fundusz Kościelny w zdecydowanej większości służy właśnie finansowaniu tych składek. Duchowni nie otrzymujący wynagrodzenia za pracę nie opłacają składek samodzielnie, tylko są one finansowane z Funduszu.

Powołanie zespołu do prac nad zmianą finansowania

Mimo utrzymania rekordowego finansowania Funduszu Kościelnego w 2024 roku, premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w tym zakresie na przyszłość.

Zapowiedział powołanie międzyresortowego zespołu, który ma przygotować nowe rozwiązania dotyczące Funduszu. W skład zespołu wejdą m.in. wicepremier Kosiniak-Kamysz oraz ministrowie Kierwiński, Dziemianowicz-Bąk i Domański.

"Ten zespół przystępuje dzisiaj do pracy nad zmianą finansowania Funduszu Kościelnego, w tym także zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych" - powiedział Donald Tusk.

Nowe przepisy mają iść w kierunku przeniesienia ciężaru finansowania Funduszu ze środków budżetowych na dobrowolne wpłaty samych wiernych. Chodzi o możliwość dobrowolnego odpisu na Fundusz przy rozliczaniu rocznego PIT.

Zakończenie reformy do 2025 roku

Donald Tusk zapowiedział, że prace nad reformą finansowania Funduszu Kościelnego mają zakończyć się w 2025 roku. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie od 2026 roku.

- Chcemy ucywilizować te relacje. Są w rządzie osoby bardzo wierzące, ale też bardziej sceptycznie nastawione do Kościoła. Uporządkujemy te sprawy bez zbędnych emocji, kulturalnie - podkreślił Tusk.

Czytaj więcej: Budowa domu bez kredytu: Sposoby na uniknięcie długu.

Fundusz Kościelny finansuje emerytury i składki księży

Fundusz Kościelny jest finansowany z budżetu państwa. Jego główne cele to finansowanie lub dotowanie składek emerytalno-rentowych osób duchownych, wsparcie działalności charytatywnej Kościoła oraz remonty obiektów sakralnych.

Największa część środków idzie na sfinansowanie składek ZUS księży. Państwo finansuje 80% tych składek. 20% składki opłacają sami księża.
Składka jest naliczana od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Księża otrzymują emeryturę z ZUS po osiągnięciu 65 roku życia.

Reforma finansowania Funduszu ma sprawić, że w przyszłości to sami wierni będą finansowali działalność Kościoła poprzez dobrowolne wpłaty. Państwo ma się wycofać z dotowania instytucji kościelnych.

Podsumowanie

Premier tusk mówi o reformie finansowania funduszu kościelnego

W moim artykule omówiłem kwestię utrzymania rekordowego finansowania Funduszu Kościelnego w budżecie na 2024 rok. Przedstawiłem wyjaśnienia ministra finansów, dlaczego mimo zapowiedzi likwidacji Funduszu nie zdecydowano się na ten krok. Wskazał też na źródło wzrostu kwoty przeznaczonej na Fundusz w stosunku do lat ubiegłych.

Przytoczyłem również słowa premiera Tuska o powołaniu zespołu, który ma przygotować reformę finansowania Funduszu Kościelnego. Reforma ta zakłada stopniowe przeniesienie ciężaru utrzymania Kościoła na samych wiernych poprzez możliwość dobrowolnych wpłat. Państwo chce wycofać się z dotowania instytucji kościelnych do 2025 roku.

Wyjaśniłem także, na czym polega działalność Funduszu Kościelnego i skąd pochodzą środki na jego finansowanie. Wskazałem, że największa ich część przeznaczana jest obecnie na opłacanie składek emerytalno-rentowych duchownych.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił czytelnikom lepiej zrozumieć temat utrzymania finansowania Kościoła z budżetu państwa oraz planów reformy Funduszu Kościelnego zapowiadanych przez rząd.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.