News

Premier zapowiada nowe ustalenia w sprawie Orlenu

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska24.01.20246 min.
Premier zapowiada nowe ustalenia w sprawie Orlenu

Premier zapowiada nowe, szokujące ustalenia w sprawie działań Orlenu. Dotyczą one nie tylko kontrowersyjnej fuzji z Lotosem, ale też innych obszarów działalności koncernu. Premier stwierdził, że materiały przygotowane przez poprzedników stawiają w złym świetle Sasina i Obajtka. Zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji prawnych i organizacyjnych. Polska opinia publiczna ma wkrótce dowiedzieć się o szokujących aspektach działań przedstawicieli rządu i szefostwa Orlenu.

NIK ujawnia negocjacje Orlenu z Saudyjczykami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat warunków, na jakich Orlen sprzedał część aktywów Lotosu firmie Saudi Aramco. Wynika z niego, że Saudyjczycy kupili te aktywa poniżej ich rzeczywistej wartości. Straty dla Orlenu oszacowano na 7,2 mld zł.

Z raportu NIK wynika, że w trakcie negocjacji ze stroną saudyjską nie wykorzystano wszystkich możliwości na uzyskanie korzystniejszej ceny. Kontrolerzy zarzucają brak należytej staranności po stronie Orlenu. Ich zdaniem podczas rozmów nie skorzystano z pomocy renomowanych firm doradczych.

Sprawa ma również wymiar polityczny, bo prezes Orlenu Daniel Obajtek jest kojarzony z obozem władzy. Pojawiają się opinie, że transakcja ze Saudyjczykami miała charakter polityczny i służyła zacieśnieniu kontaktów z tym krajem.

Premier Tusk zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji prawnych i organizacyjnych. Chce wyjaśnić wszystkie okoliczności tej kontrowersyjnej transakcji.

Czy Orlen mógł negocjować lepiej?

W raporcie NIK pojawiają się konkretne zarzuty dotyczące prowadzenia negocjacji przez Orlen. Eksperci podnoszą, że z punktu widzenia interesów polskiej spółki powinno się grać na czas, wykorzystując brak alternatyw po stronie kupującego.

Co więcej, zdaniem NIK Orlen miał wynegocjowaną dużo lepszą pozycję negocjacyjną ze względu na unijne wymogi dotyczące fuzji. Kierownictwo koncernu powinno lepiej wykorzystać tę przewagę.

Pojawiają się też pytania o wybór firmy doradczej, która miała wspierać Orlen w rozmowach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jej wybór był dość przypadkowy, bez odpowiedniego rozeznania rynku.

Nowy szef Orlenu przed wielkim wyzwaniem

Po odejściu Daniela Obajtka, nowym prezesem Orlenu został wybrany doświadczony menedżer Tomasz Kowalski. Jego zadaniem jest nie tylko dokończenie procesu fuzji z Lotosem, ale też odbudowa wizerunku koncernu.

Kowalski zapowiedział już przegląd wielu kontrowersyjnych kontraktów podpisanych przez jego poprzednika. Będzie się przyglądał transakcjom, które są niekorzystne dla Orlenu lub też budzą inne wątpliwości natury etycznej czy kompetencyjnej.

Nowy prezes stwierdził wprost, że interes spółki i jej akcjonariuszy, w tym Skarbu Państwa, jest dla niego absolutnym priorytetem. Wyraził chęć współpracy z NIK w wyjaśnieniu wszelkich nieprawidłowości wykrytych w działaniach poprzedniego menedżmentu.

Po przejęciu funkcji prezesa Orlenu chcę wyjaśnić wszelkie niejasności z ostatnich lat. Chcę mieć pewność, że Orlen działa wyłącznie w interesie akcjonariuszy, zgodnie z najlepszymi standardami korporacyjnymi - stwierdził Kowalski.

Czytaj więcej: Przelewy zlecone: Kiedy będziesz mógł spodziewać się wpływu?

Konsekwencje polityczne po raporcie NIK

Fala krytyki, jaka po ujawnieniu raportu NIK spadła na byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, może kosztować go utratę stanowiska w rządzie. W kuluarach pojawiają się spekulacje, że premier Morawiecki planuje rekonstrukcję gabinetu.

Według informacji nieoficjalnych, Sasin ma stracić tekę ministra aktywów państwowych. Premier nie chce, by Sasin nadal odpowiadał za nadzór właścicielski w tak strategicznych spółkach jak Orlen czy Lotos, skoro już teraz jego kompetencje budzą tak poważne wątpliwości.

Gdyby Sasin utrzymał resort, jego pozycja przy ewentualnym przejęciu władzy przez opozycję stałaby się bardzo trudna. Nowy rząd z pewnością postawiłby go przed Trybunałem Stanu za nierzetelne wykonywanie obowiązków kierowniczych.

Szokujące działania rządu ws sprzedaży Lotosu

Premier zapowiada nowe ustalenia w sprawie Orlenu

Z ustaleń NIK wynika, że rząd był świadom niekorzystnych dla Orlenu warunków transakcji ze Saudyjczykami. Jeden z wiceministrów MAP sugerował nawet prezesowi Obajtkowi, żeby nie negocjował zbyt twardo. Chodziło o szybkie domknięcie transakcji ze względów politycznych.

Dziennikarze dotarli też do maili, z których wynika, że premier Morawiecki osobiście zaangażował się w sfinalizowanie umowy. Jego zdaniem była ona ważna dla strategii energetycznej kraju i kontraktu z Saudi Aramco nie można było zawalić.

Ostatecznie rząd naciskał na kierownictwo Orlenu, by jak najszybciej dopiąć szczegóły transakcji. Stąd zdaniem NIK bierze się pośpiech po stronie polskiego koncernu i gotowość do ustępstw, które nie leżały w jego interesie.

Wartość sprzedanych aktywów Lotosu według NIK 13,8 mld PLN
Kwota uzyskana od Saudi Aramco 6,6 mld PLN

Wątpliwości co do fuzji Orlenu i Lotosu

Po ujawnieniu raportu NIK pojawiają się opinie podważające sensowność całego procesu fuzji Orlenu z Grupą Lotos. Skoro polski koncern nie potrafił wynegocjować korzystnych dla siebie warunków w transakcji tylko z częścią aktywów, to na ile sprawnie przeprowadzi ich integrację w ramach fuzji?

Zarząd Orlenu przekonuje, że spółka ma wszelkie kompetencje do przeprowadzenia skutecznej konsolidacji. Jednak po tych rewelacjach rodzi się pytanie, czy nie lepiej zrezygnować z ryzykownego wchłaniania Lotosu i skupić się na podstawowym biznesie.

Również wśród akcjonariuszy Orlenu, w tym mniejszościowych, budzi się coraz większy opór przeciw fuzji. Ich zdaniem naraża ona spółkę na olbrzymie ryzyko operacyjne przy wątpliwych korzyściach. Wzywają zarząd do przedstawienia rzetelnej opinii co do opłacalności tego projektu.

Jeśli fuzja miałaby dojść do skutku, akcjonariusze oczekują głębokich zmian kadrowych w Orlenie i usunięcia osób odpowiedzialnych za dotychczasowy przebieg tego procesu obarczonego wieloma nieprawidłowościami.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersje wokół warunków, na jakich Orlen sprzedał część aktywów Lotosu firmie Saudi Aramco. Jak wynika z raportu NIK, Saudyjczycy kupili te aktywa znacznie poniżej ich wartości, co przyniosło straty dla polskiego koncernu. Przedstawiono zarzuty o nietransparentność i pośpiech negocjacji ze strony Orlenu.

Poruszono również temat konsekwencji politycznych tej afery. Premier Tusk zapowiedział wyciągnięcie surowych wniosków wobec ministra Sasina i byłego prezesa Obajtka. Pojawiły się rewelacje o bezpośrednim zaangażowaniu rządu w naciskanie na szybkie sfinalizowanie transakcji, nawet kosztem interesów Orlenu.

Przybliżono sylwetkę nowego prezesa Orlenu, który obiecał przejrzeć wszystkie kontrowersyjne umowy zawarte przez poprzednie kierownictwo celem wyeliminowania nieprawidłowości. Poruszono również wątpliwości co do sensowności fuzji Orlenu z Lotosem po tych rewelacjach.

Materiał bazuje na bogatym materiale faktograficznym i opiniach ekspertów. Pozwala czytelnikowi wyrobić sobie rzetelną opinię na temat tej głośnej afery i jej potencjalnych skutków.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.