News

Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.12.20236 min.
Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że po świętach złoży do Sejmu własny projekt dotyczący podwyżek dla nauczycieli. Jest to zaskakująca zapowiedź, biorąc pod uwagę, że prezydent zawetował wcześniejszą propozycję podwyżek z ustawy okołobudżetowej. Nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie stawki podwyżek prezydent chce zaproponować. Jego pomysł spotkał się już z komentarzami ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego i premiera Donalda Tuska.

Prezydent deklaruje podwyżki dla nauczycieli

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że po świętach złoży do Sejmu własny projekt dotyczący podwyżek dla nauczycieli. Jest to zaskakująca deklaracja, zważywszy że wcześniej prezydent zawetował propozycję podwyżek z ustawy okołobudżetowej przedstawioną przez rząd Donalda Tuska.

Prezydent nie podał jeszcze szczegółów swojego pomysłu. Nie wiadomo więc, o jakich konkretnie stawkach podwyżek myśli. Z niecierpliwością czekamy zatem na zapowiadany projekt prezydenta w tej sprawie.

Skąd nagła zmiana stanowiska prezydenta?

Decyzja prezydenta o przedstawieniu własnej propozycji podwyżek dla nauczycieli jest o tyle zaskakująca, że jeszcze niedawno zawetował on podobny pomysł ze strony rządu. Prezydent tłumaczył weto koniecznością ochrony finansów publicznych.

Być może Andrzej Duda dostrzegł, jak ważką sprawą są podwyżki dla tej grupy zawodowej i postanowił zaangażować się osobiście w rozwiązanie problemu. Z pewnością zależy mu także na poparciu nauczycieli w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Zaskakująca propozycja prezydenta Andrzeja Dudy

Podwyżki dla nauczycieli były przedmiotem ostrej debaty politycznej w ostatnich tygodniach. Rząd Donalda Tuska przedstawił w ustawie okołobudżetowej dość znaczącą propozycję podwyżek, sięgającą 33% dla nauczycieli początkujących.

Prezydent Andrzej Duda zawetował jednak tę ustawę, tłumacząc to koniecznością dbania o finanse publiczne. Teraz zaskakuje zapowiedzią, że sam przygotuje projekt ustawy przewidujący podwyżki dla nauczycieli.

Dla mnie to dziwne. Prezydent miał 8 lat, aby zatroszczyć się o materialną sytuację nauczycieli. Nagle sobie przypomniał - komentuje Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Jaka może być skala prezydenckich podwyżek?

Na razie prezydent nie zdradził szczegółów planowanych przez siebie podwyżek dla nauczycieli. Nie wiadomo więc, czy będzie to podobna skala, jak 33% postulowane przez rząd Tuska, czy może znacznie skromniejsza.

Związek Nauczycielstwa Polskiego z niecierpliwością czeka na konkrety. Bez wątpienia jednak każda realna podwyżka będzie krokiem w dobrym kierunku dla tej grupy zawodowej.

Czytaj więcej: Awantura przy przejęciu TVP: Kim jest pan?

Szczegóły prezydenckiego planu podwyżek dla nauczycieli

Prezydent Andrzej Duda jak na razie nie podał żadnych szczegółów na temat swojego planu podwyżek dla nauczycieli. Nie wiadomo więc, jaką dokładnie skalę podwyżek proponować będzie - czy będzie ona zbliżona do tej z autopoprawki rządu (33%), czy znacznie niższa.

Grupa nauczycieli Wysokość podwyżek wg rządu
Nauczyciele początkujący 33%
Nauczyciele przedszkolni 15%

Poza skalą podwyżek niewiadomą pozostaje również harmonogram ich wdrażania oraz skąd znalezione zostaną środki na ten cel w budżecie.

Kluczowe znaczenie szczegółów podwyżek

Szczegóły planowanych przez prezydenta podwyżek dla nauczycieli będą kluczowe. Pokażą one, czy jest to realna próba rozwiązania problemu, czy jedynie zagrywka polityczna przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Z pewnością nauczyciele z niecierpliwością wyczekują tych informacji, by móc ocenić sensowność i realność prezydenckich obietnic.

Reakcja ZNP na plany prezydenta ws. podwyżek

Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz odniósł się już do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy ws. przedstawienia własnej propozycji podwyżek dla nauczycieli. Jego reakcja jest mieszana.

Z jednej strony Broniarz pozytywnie ocenia fakt, że prezydent dostrzega konieczność realnych podwyżek dla nauczycieli. Z drugiej jednak krytycznie patrzy na nagłą zmianę stanowiska prezydenta w tej sprawie.

  • Nauczyciele z niecierpliwością czekają na konkretne propozycje prezydenta
  • Krytyka, że prezydent przez lata ignorował problem niskich płac w oświacie

Ostateczna ocena planów prezydenta będzie możliwa dopiero po zaprezentowaniu szczegółów. Będzie zależeć od skali proponowanych podwyżek oraz źródeł ich finansowania.

Czy prezydencki projekt zadowoli nauczycieli?

Wszyscy zdają sobie sprawę, że obecne płace w oświacie są zdecydowanie za niskie. Podwyżki są więc absolutnie niezbędne, aby zatrzymać falę odejść z zawodu.

Nauczyciele z pewnością oczekują od prezydenta realnej, odczuwalnej poprawy swojej sytuacji materialnej. Tylko wtedy będą mogli uznać jego projekt za satysfakcjonujący.

Donald Tusk komentuje pomysły prezydenta na podwyżki

Również premier Donald Tusk odniósł się już do zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Jego komentarz był ostry i krytyczny.

"Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi "kominówkę" [...] Wstyd" - napisał Tusk.

Zarzuca więc prezydentowi, że z jednej strony blokuje realne podwyżki dla nauczycieli przygotowane przez jego rząd, a z drugiej sam nie przedstawia wiarygodnej alternatywy.

Autor propozycji podwyżek Reakcja drugiej strony
Rząd Donalda Tuska Weto prezydenta
Prezydent Andrzej Duda Krytyka ze strony premiera

Można odnieść wrażenie, że mamy tu do czynienia bardziej z grą polityczną niż rzeczywistą troską o sytuację nauczycieli. Ci ostatni mogą czuć się rozgoryczeni i zaniepokojeni.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę plany dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Dowiadujemy się, że prezydent, po zawetowaniu propozycji podwyżek z ustawy okołobudżetowej, zaskakująco zapowiedział złożenie własnego projektu w tej sprawie.

Niestety wciąż nie znamy żadnych szczegółów prezydenckiego pomysłu. Nie wiadomo więc, jaką skalę podwyżek planuje, skąd weźmie na nie środki i jakie grupy nauczycieli miałyby zostać objęte podwyżkami. Przedstawiciele ZNP i premier Tusk już skrytykowali tę inicjatywę, zarzucając prezydentowi brak konkretów i nieszczerość intencji.

Mam nadzieję, że wkrótce poznamy więcej szczegółów planu prezydenta. Tylko wtedy będzie można ocenić, czy faktycznie zamierza on poprawić sytuację nauczycieli, czy też jest to jedynie zagrywka polityczna. Osobiście wstrzymałbym się jednak z hurraoptymistycznymi ocenami do czasu przedstawienia konkretnych stawek podwyżek i źródeł ich finansowania.

Podsumowując, zapowiedź prezydenta wywołała na razie więcej znaków zapytania niż konkretnych deklaracji. Zniecierpliwieni sytuacją nauczyciele mają prawo czuć się rozczarowani i wprowadzeni w błąd kolejną obietnicą bez pokrycia. Miejmy nadzieję, że niebawem poznamy więcej faktów w tej sprawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.