News

Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.06.20246 min.
Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli - długo wyczekiwany przez środowisko oświatowe komunikat Głowy Państwa miał miejsce podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Przedstawione szczegóły mają na celu zaradzenie kwestii niskich zarobków tej grupy zawodowej, co od lat stanowi nierozwiązany problem i negatywnie wpływa na jakość polskiego systemu edukacji.

Kluczowe wnioski:
 • Prezydent zaproponował konkretne kwoty podwyżek oraz harmonogram ich wprowadzania.
 • Ujawniono również źródła finansowania planowanych podwyżek dla nauczycieli.
 • Przedstawiciele związków zawodowych już zareagowali na prezydencką propozycję - poznaj ich zdanie.
 • Eksperci oceniają, czy proponowane podwyżki są wystarczające dla zaspokojenia oczekiwań pracowników oświaty.
 • Przeanalizowano także potencjalne konsekwencje podwyżek dla całego systemu edukacji w Polsce.

Jaki wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli proponuje prezydent?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent przedstawił długo wyczekiwaną propozycję podwyżek płac dla nauczycieli. Zgodnie z jego słowami, od nowego roku szkolnego 2024/2025 pensje zasadnicze pedagogów mają wzrosnąć średnio o 20%. Oznacza to, że przy aktualnej średniej krajowej wynoszącej około 4,5 tys. złotych, otrzymywaliby oni miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 5,4 tys. złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że podwyżki te nie będą wprowadzone jednorazowo, lecz stopniowo. Prezydent zaproponował podniesienie wynagrodzeń o 10% od września 2024 roku, a następnie kolejne 10% od stycznia 2025 roku. Ma to na celu złagodzenie obciążeń dla budżetu państwa.

Co istotne, podwyżki mają objąć nie tylko nauczycieli szkół publicznych, ale także pedagogów zatrudnionych w placówkach niepublicznych otrzymujących dotacje z budżetu. Oznacza to całościową podwyżkę warunków płacowych w polskim systemie oświaty, niezależnie od rodzaju szkoły.

W swojej propozycji prezydent uwzględnił również zwiększenie dodatku stażowego, który obecnie często nie odpowiada realiom rynkowym. Po zmianach dodatek za wysługę lat mógłby sięgnąć nawet 20% podstawowej pensji dla najdłużej pracujących nauczycieli.

Skąd mają pochodzić środki na podwyżki dla nauczycieli?

Oczywiście kluczowym pytaniem przy omawianiu jakichkolwiek podwyżek w sektorze publicznym jest kwestia źródeł finansowania. Dlatego prezydent w swojej wypowiedzi przedstawił dokładny plan pokrycia zwiększonych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

Największą pulę środków mają stanowić przesunięcia w ramach budżetu państwa na 2024 rok. Prezydent zadeklarował zamiar zrewidowania niektórych pozycji wydatkowych i przesunięcia oszczędności na cele związane z oświatą. Jak jednak zaznaczył, nie będą to oszczędności na samej edukacji.

Kolejnym źródłem finansowania podwyżek ma być wprowadzenie nowych podatków oraz podniesienie stawek niektórych już istniejących danin publicznych. Dokładne informacje na ten temat mają zostać ogłoszone przez rząd w najbliższych tygodniach.

Prezydent nie wykluczył również pozyskania części niezbędnych środków z funduszy unijnych, które Polska otrzymała m.in. w ramach odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19. Zaznaczył jednak, że te pieniądze będą miały jedynie uzupełniający charakter.

 • Główne źródło finansowania - przesunięcia w budżecie państwa na 2024 r.
 • Nowe podatki i podwyższone stawki istniejących danin publicznych.
 • Wsparcie z funduszy unijnych, ale jedynie jako uzupełnienie.

Czytaj więcej: Kryzys w Europie: Strach podbija ceny, nadchodzi gorsze.

Ile zarabialiby nauczyciele po proponowanych podwyżkach?

Biorąc pod uwagę zaproponowane przez prezydenta stawki wzrostu wynagrodzeń, średnia pensja nauczyciela w Polsce po podwyżkach kształtowałaby się na poziomie około 5400 złotych miesięcznie. Jak jednak zaznaczył, będą to kwoty brutto, czyli obejmujące obowiązkowe składki.

Zakładając średnią stawkę 20% na składki ZUS i podatek dochodowy, "na rękę" pedagogom zostanie około 4300 złotych. Oczywiście są to wyliczenia uśrednione, a konkretne zarobki poszczególnych nauczycieli będą zależne od ich indywidualnego stażu i stopnia awansu zawodowego.

Co więcej, proponowane podwyżki uwzględniają również zwiększenie dodatku stażowego nawet do 20% podstawowej pensji dla najdłużej pracujących oświatowców. Oznacza to, że nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem dostawaliby nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej, niż średnie kwoty wskazane przez prezydenta.

Niezależnie jednak od szczegółowych danych liczbowych, propozycja prezydenta oznacza znaczącą poprawę sytuacji finansowej całego środowiska nauczycielskiego w naszym kraju. Po latach zapaści mogliby oni wreszcie liczyć na bardziej godziwe zarobki.

Kiedy mogłyby wejść w życie prezydenckie podwyżki dla nauczycieli?

Zdjęcie Prezydent ogłasza swoją propozycję podwyżek dla nauczycieli

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezydenta, jego propozycja zakłada dwuetapowe wprowadzanie podwyżek dla nauczycieli. Pierwszy ich etap, czyli 10-procentowa podwyżka pensji zasadniczych, miałby wejść w życie od września 2024 roku, wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Natomiast drugie 10% wzrostu wynagrodzeń przewidziano na styczeń 2025 roku. Taki harmonogram podyktowany jest zapewne dążeniem do rozłożenia obciążeń finansowych w czasie i uniknięcia gwałtownego wzrostu wydatków budżetowych.

Należy jednak pamiętać, że aby prezydenckie podwyżki dla nauczycieli mogły wejść w życie zgodnie z przedstawionym kalendarzem, niezbędne jest jeszcze przegłosowanie odpowiednich ustaw w parlamencie. Tutaj rola Głowy Państwa jest raczej symboliczna.

Dopiero po pomyślnym zakończeniu całej procedury legislacyjnej i ogłoszeniu ustaw w Dzienniku Ustaw można będzie mówić o finalnym wdrożeniu rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta. Politycy opozycji już dziś zapowiadają dyskusję na ich temat.

Czy propozycje prezydenta zaspokoją oczekiwania nauczycieli?

Stanowisko środowisk nauczycielskich w kwestii proponowanych przez prezydenta podwyżek jest raczej podzielone. Z jednej strony większość przedstawicieli związków zawodowych przyznaje, że zaproponowane kwoty są wyższe od oczekiwań i stanowią krok we właściwym kierunku.

Podsumowanie

Propozycja prezydenta to ważny krok ku poprawie sytuacji finansowej nauczycieli. Zakłada ona średnie podwyżki rzędu 20%, a wraz z dodatkiem stażowym pedagodzy mogą liczyć na kilkaset złotych więcej miesięcznie. To szansa na bardziej godne wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej.

Choć część środowisk pedagogicznych przyjmuje tę propozycję z zadowoleniem, inne uważają, że podwyżki powinny być wyższe. Teraz kluczowe jest poparcie społeczne oraz pomyślne przejście inicjatywy przez proces legislacyjny, by prezydencki plan mógł wejść w życie zgodnie z harmonogramem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły