News

Prezydent wyznacza Artura Soboń do zarządu NBP - Szczegóły wewnątrz

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20236 min.
Prezydent wyznacza Artura Soboń do zarządu NBP - Szczegóły wewnątrz

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o powołaniu Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. To ważne stanowisko dla polskiej gospodarki, obejmie je doświadczony polityk i ekonomista.

Kluczowe wnioski:
 • Artur Soboń będzie odpowiadał za kluczowy obszar funkcjonowania NBP.
 • Ma bogate doświadczenie zawodowe w administracji i biznesie.
 • Cieszy się zaufaniem prezydenta, premiera i prezesa NBP.
 • Jego nominacja to sygnał stabilności polityki monetarnej.
 • Może dokończyć rozpoczęte reformy w NBP.

Nominacja Artura Sobonia

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o powołaniu Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. To bardzo ważne stanowisko dla polskiej gospodarki. 6-letnia kadencja oznacza, że Soboń będzie miał realny wpływ na kształtowanie polityki monetarnej i działalność banku centralnego.

Decyzja prezydenta spotkała się ze zgodą i akceptacją ze strony premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa NBP Adama Glapińskiego. Pokazuje to, że Artur Soboń cieszy się autorytetem i zaufaniem najważniejszych osób w państwie. Jego nominacja to sygnał stabilności i kontynuacji obranego kursu polityki gospodarczej.

Wpływ na politykę pieniężną

Jako członek zarządu NBP, Artur Soboń będzie brał udział w posiedzeniach decyzyjnych dotyczących stóp procentowych i innych instrumentów wpływających na podaż pieniądza. Jego głos będzie ważył na decyzjach regulatora rynku finansowego.

Soboń zapowiedział też aktywną rolę w kontynuacji trwających reform w NBP. Chodzi m.in. o dalszą cyfryzację i usprawnienie systemu bankowego. Jego doświadczenie może przyczynić się do lepszego dopasowania działań banku centralnego do potrzeb gospodarki.

Nowe stanowisko w NBP

Rada Polityki Pieniężnej liczy 10 członków - 6 jest powoływanych przez Sejm, a 4 przez prezydenta. Wśród nominatów głowy państwa znajduje się wiceprezes oraz 3 pozostałych członków zarządu NBP. Do niedawna funkcję tę pełnił Paweł Szałamacha.

Artur Soboń zastąpił go na tym stanowisku, obejmując w ten sposób bardzo ważną funkcję w strukturze banku centralnego. Stał się tym samym jedną z najważniejszych osób wpływających na kształtowanie polityki monetarnej i finansowej państwa.

Co więcej, Soboń zapowiada całkowite poświęcenie się obowiązkom w banku centralnym. Rezygnuje zatem z aktywności politycznej, aby w pełni zaangażować się w pracę na rzecz NBP.

Kolejne 6 lat będę służyć Polsce i złotówce w banku centralnym, któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności.

Czytaj więcej: Jakie stawki czekają na nas dla zagranicznych diet? Zrozumieć zmiany

Kariera zawodowa Artura Sobonia

Artur Soboń jest absolwentem prestiżowych uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również studia doktoranckie z ekonomii w SGH.

Od 2001 roku pracował w administracji lokalnej. Był radnym gminy Świdnik, a także powiatu i województwa lubelskiego. W międzyczasie pełnił funkcję sekretarza miasta Świdnik, co dało mu doświadczenie w zarządzaniu jednostką samorządu.

Doświadczenie w resortach gospodarczych

Przełomem w jego karierze był wybór na posła w 2015 roku. Od tego czasu Soboń pracował w kilku ministerstwach związanych z gospodarką:

 • Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 • Ministerstwo Aktywów Państwowych
 • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Instytucja Funkcja Okres
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Sekretarz Stanu 2018-2019
Ministerstwo Aktywów Państwowych Sekretarz Stanu 2019-2021

Ostatnio, od stycznia 2022 roku, pełnił funkcję wiceministra finansów. Tym samym zebrał cenne doświadczenie z pracy w instytucjach odpowiadających za gospodarkę kraju.

Działalność polityczna

Prezydent wyznacza Artura Soboń do zarządu NBP - Szczegóły wewnątrz

Artur Soboń od 2015 roku pełnił funkcję posła na Sejm RP. Był członkiem ważnych sejmowych komisji, m.in. finansów publicznych oraz obrony narodowej. Angażował się w prace zespołów parlamentarnych zajmujących się kwestiami gospodarczymi.

Jednocześnie zasiadał w organach kilku spółek Skarbu Państwa. Był m.in. przewodniczącym rady nadzorczej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Reprezentował interesy państwa w wiodących firmach i przedsiębiorstwach.

Soboń pełnił też istotne funkcje partyjne w ramach Prawa i Sprawiedliwości. Jest obecnie wiceprzewodniczącym Forum Młodych PiS. Wcześniej kierował Forum Młodych Regionu Środkowowschodniego.

Doświadczenie w administracji

Artur Soboń wielokrotnie obejmował ważne stanowiska w administracji rządowej i państwowej. Był m.in.:

 • sekretarzem stanu w kilku resortach gospodarczych,
 • pełnomocnikiem rządu ds. rozwoju lokalnego,
 • wiceministrem finansów.

Świadczy to o dużym zaufaniu, jakim obdarzali go kolejni premierzy. Soboń odpowiadał za realizację strategicznych programów rozwojowych i inwestycyjnych.

Był też radnym samorządowym na różnych szczeblach oraz pełnił funkcję sekretarza miasta Świdnik. Ma zatem doświadczenie w pracy w administracji centralnej i lokalnej.

Zaufanie premiera i prezydenta

Nominacja Artura Sobonia musiała uzyskać akceptację najważniejszych osób w państwie. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent Andrzej Duda udzielili mu poparcia.

Świadczy to o dużym kredycie zaufania do jego kompetencji i umiejętności. Soboń będzie teraz reprezentował rząd w NBP i odpowiadał za realizację wytyczonych celów polityki gospodarczej i monetarnej.

Jego 6-letnia kadencja to sygnał, że stabilność działań NBP jest priorytetem w czasach globalnych zawirowań. Doświadczenie Sobonia powinno temu sprzyjać.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu Artura Sobonia na członka zarządu NBP. To dla mnie bardzo ciekawe wydarzenie z kilku powodów.

Po pierwsze, Soboń obejmuje kluczowe stanowisko wpływające na politykę pieniężną państwa. Będzie brał udział w posiedzeniach decyzyjnych i kształtował działania banku centralnego.

Po drugie, nowy członek zarządu NBP ma bogate doświadczenie zawodowe. Pracował w administracji rządowej, był posłem i wiceministrem finansów. Rozumie zatem mechanizmy gospodarcze.

Na koniec warto dodać, że nominacja Sobonia cieszy się poparciem premiera i prezesa NBP, co świadczy o dużym zaufaniu do jego kompetencji. Liczę, że sprosta powierzonemu mu zadaniu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.