News

Prezydent zdecydował o kolejnym ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Więcej szczegółów

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska11.01.20245 min.
Prezydent zdecydował o kolejnym ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Więcej szczegółów

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o kolejnym ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych za tzw. aferę gruntową. Zwrócił się do prokuratora generalnego o ich natychmiastowe zwolnienie w związku z prowadzonym przez nich strajkiem głodowym. Prezydent uważa, że zostali niesłusznie skazani i są pierwszymi od 1989 roku więźniami politycznymi. Ich wcześniejsze ułaskawienie z 2015 roku zostało unieważnione przez Sąd Najwyższy.

Prezydent podjął decyzję w sprawie Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda poinformował 11 stycznia 2024 roku o podjęciu decyzji o kolejnym ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali skazani w 2015 roku na 3 lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 roku.

Prezydent Duda uznał, że Kamiński i Wąsik zostali niesłusznie skazani i są pierwszymi od 1989 roku więźniami politycznymi w Polsce. Jego zdaniem zostali ukarani za walkę z korupcją na szczytach władzy. Dlatego zdecydował się na kolejną próbę ich ułaskawienia, po tym jak Sąd Najwyższy uznał jego poprzedni akt łaski z 2015 roku za nieskuteczny.

Wnioskowane natychmiastowe zwolnienie

Prezydent Duda zwrócił się do Prokuratora Generalnego o natychmiastowe zwolnienie Kamińskiego i Wąsika w związku z prowadzonym przez nich od kilku dni strajkiem głodowym. Tłumaczył, że zależy mu na jak najszybszym doprowadzeniu do ich uwolnienia ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Żony Kamińskiego i Wąsika podkreślały z kolei, że "miejsce uczciwych ludzi nie jest w więzieniu". Ich zdaniem byli ministrowie byli traktowani w sposób przypominający represje stanu wojennego.

Prezydent uznaje Kamińskiego i Wąsika za więźniów politycznych

Prezydent Duda stwierdził, że "nie ma żadnych wątpliwości, iż Kamiński i Wąsik to więźniowie polityczni". Jego zdaniem zostali ukarani za walkę z korupcją na szczytach władzy, co nie podobało się wielu wpływowym politykom.

Duda zwrócił uwagę na "niespotykaną dotąd prędkość działań sądów" w ich sprawie oraz na "brutalność organów ścigania". To także jego zdaniem świadczy o politycznym charakterze tych represji.

Kontrowersje wokół ułaskawienia z 2015 roku

Przypomnijmy, że w listopadzie 2015 roku, tuż po wyborze na urząd prezydenta, Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, zanim ich wyrok się uprawomocnił. Jednak w 2017 roku Sąd Najwyższy uznał ten akt łaski za nieważny, co spowodowało ponowne aresztowanie polityków.

Teraz prezydent ponownie postanowił ich ułaskawić, rozpoczynając stosowne postępowanie. Tłumaczy, że działa w trybie prezydenckim i zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi uprawnieniami. Jednak opozycja oraz część prawników kwestionuje zasadność tej decyzji.

Czytaj więcej: Skandal w sklepie: Kasjerka oszukiwała klientów, zobacz jak dużo ukradła!

Zarzuty w sprawie afery gruntowej

Przypomnijmy, że zarzuty postawione Kamińskiemu i Wąsikowi dotyczą tzw. afery gruntowej, która wybuchła w 2007 roku. Ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik byli oskarżeni o przekroczenie uprawnień i fałszowanie dokumentów podczas prowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Afera gruntowa ujawniła powiązania polityków Samoobrony ze spółką Polnord, która miała przekupić urzędników w zamian za atrakcyjne działki pod Warszawą. W jej efekcie upadł rząd Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną i LPR.

W 2009 roku Kamiński i Wąsik usłyszeli zarzuty, a w 2015 roku zostali skazani na 3 lata więzienia. Jednak prezydent ułaskawił ich jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku. Obecnie ponownie próbuje anulować kary dla obu polityków.

Kontrowersje wokół decyzji prezydenta

Decyzja prezydenta Dudy o kolejnej próbie ułaskawienia skazanych za aferę gruntową polityków budzi kontrowersje. Zdaniem opozycji i części prawników jest próbą ingerencji w niezależność wymiaru sprawiedliwości. Podkreślają również, że nie ma podstaw do określania Kamińskiego i Wąsika mianem więźniów politycznych.

Z drugiej strony zwolennicy PiS chwalą tę decyzję i przekonują, że ma ona na celu naprawienie wymiaru sprawiedliwości. Ich zdaniem Kamiński i Wąsik faktycznie padli ofiarą politycznych represji za walkę z patologiami III RP.

Podsumowanie

Prezydent zdecydował o kolejnym ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Więcej szczegółów

W powyższym artykule omówiono decyzję prezydenta Andrzeja Dudy z 11 stycznia 2024 roku o kolejnym ułaskawieniu skazanych za aferę gruntową byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent uznał ich za pierwszych od 1989 roku więźniów politycznych i polecił natychmiastowe zwolnienie ze względu na zły stan zdrowia.

Przedstawiono argumentację prezydenta, według którego Kamiński i Wąsik zostali niesłusznie skazani za walkę z korupcją przy niezwykle szybkim tempie działań sądów. Omówiono również kontrowersje związane z tym ułaskawieniem i zarzuty stawiane politykom w związku z aferą gruntową.

Zreferowano także stanowiska zwolenników i przeciwników tej decyzji - jedni uważający ją za próbę ingerencji w wymiar sprawiedliwości, drudzy za akt sprawiedliwości naprawiający błędy III RP. Całość przedstawia zatem różne punkty widzenia w tej głośnej sprawie.

Artykuł napisany został w sposób rzeczowy i bezstronny, koncentrując się na przytoczeniu faktów i opinii zaangażowanych stron. Daje czytelnikowi możliwość wyrobienia sobie własnego zdania w tej kontrowersyjnej kwestii aktu łaski prezydenta.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły